UWAGA!

„Pilnuj drinka”

Elbląg, „Pilnuj drinka”

Elbląscy policjanci włączyli się do kampanii informacyjnej, zainicjowanej przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, pod hasłem „Pilnuj drinka". Kampania skierowana jest głównie do młodych osób odwiedzających lokale rozrywkowe, które mogą paść ofiarą przestępców, dodających do napojów substancje powodujące utratę świadomości.

Coraz częściej w klubach i dyskotekach pojawiają się substancje stosowane w celach przestępczych, potocznie zwane „pigułkami gwałtu i rozboju". Są one bardzo niebezpieczne. Wykorzystuje się je do oszołomienia z góry upatrzonej osoby w celu dokonania gwałtu, kradzieży, podstępnego uzyskania numeru konta bankowego czy PIN karty bankowej. Substancje te są bardzo niebezpieczne - łatwo je nieświadomie zażyć, znikają z organizmu człowieka już po kilkunastu godzinach, dodatkowo ofiara nic nie pamięta.
     Najczęściej ofiarami bywają kobiety, ale nie tylko. Obezwładniający środek najłatwiej dodać do drinka na dużej imprezie, w dyskotece, czy klubie, jednak może być dodany do napoju również w każdym innym miejscu: w szkole, w pociągu, w pubie.
     Należy więc mieć się na baczności - i to nie tylko podczas hucznych imprez, lecz także w czasie podróży pociągiem czy w trakcie spotkania biznesowego.
     Plakaty reklamujące kampanię rozwieszane w lokalach rozrywkowych mają przypominać, aby nigdy nie zostawiać bez opieki napojów, które pijemy podczas imprezy.
     
     Działanie substancji:
     Substancja podana w małych ilościach działa podobnie jak alkohol, dodając uczucie rozluźnienia, osłabiając czujność i potęgując uległość. Przy większych dawkach powoduje uczucie oszołomienia, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, problemy z logicznym i wyraźnym mówieniem oraz senność. Może także powodować stan nieświadomości, zanik pamięci, jednak bez utraty przytomności. Osoba pod wpływem takiej substancji sprawia wrażenie mocno zamroczonej alkoholem, dlatego łatwo wyprowadzić ją z lokalu pod pozorem udzielenia pomocy. Przedawkowanie objawia się mdłościami, torsjami, oczopląsem i utratą równowagi, a nawet śpiączką. Po zażyciu jest się całkowicie bezradnym. Przy dużych dawkach i podatności organizmu środek ten może być niebezpieczny dla życia.
     
     Jak się ustrzec?
     - bądź świadomy istnienia takiej substancji,
     - wiedząc i pamiętając o zagrożeniu, łatwiej go unikniesz lub w porę zareagujesz,
     - na imprezy nie wybieraj się samotnie, a tylko w towarzystwie zaufanych przyjaciół,
     - jeśli to możliwe własnoręcznie otwieraj puszki i butelki,
     - obserwuj jak napój jest przyrządzony,
     - nie przyjmuj napojów od nieznajomych, nawet jeśli budzą zaufanie i sympatię,
     - nie zostawiaj napoju bez opieki, nawet jeśli odchodzisz tylko na chwilę,
     - kiedy poczujesz dziwne oszołomienie, natychmiast powiadom kogoś zaufanego i poproś o opiekę.
     
     Co zrobić, jeśli staniemy się ofiarą?
     - natychmiast zgłoś zdarzenie policji, aby umożliwić wykrycie sprawcy - być może nie jesteś jedyną ofiarą,
     - jak najszybciej zgłoś się do szpitala na badanie krwi i moczy, by zdążyć wykryć narkotyk,
     - jeśli padłaś ofiarą gwałtu, musisz brać pod uwagę niechcianą ciążę i zakażenia - poproś o środki zmniejszające ryzyko zakażenia HIV,
     - nie zamykaj się przed światem - porozmawiaj z bliskimi lub zgłoś się do psychologa.
     Dokładnych informacji o akcji można zasięgnąć pod adresem www.pilnujdrinka.pl.
     Dodatkowo na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu www.wielkopolska.policja.gov.pl znajduje się film „Uważaj na tabletkę gwałtu!".
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Mam 21 lat jestem wysoką, atrakcyjną dziewczyną, przez gwałt zaraziłam się hiv, teraz mszczę się na facetach, uprawiam ze wszystkimi chętnymi sex bez zabezpieczeń. To taka pamiątka ode mnie dla samców.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  lejdis(2008-05-28)
 • W krajach cywilizowanych w pubach stosowane są specjalne podstawki pod napoje, wykrywające takie niespodzianki. / to tak dla organizatorów akcji/.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  realista(2008-05-28)
 • do lejdis. : jesteś czub!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  realista(2008-05-28)
 • lejdis jesli to prawda sprawa masz kłopoty, twoje ip jest sprawdzane. ..
 • bardzo dobrze, że prowadzi się takie akcje !!!
 • Jestem za taka akcją . .. .mi i mojej znajomej dosypano nam "coś" do piwa w Bowling Club. Po jednym piwie, gdzieś po poł godziny od wypicia nic nie pamiętałyśmy co się działo, na szczęście byłyśmy ze znajomymi którzy nas odprowdzili nas do domu. .. .dobrze, że nic się nie stało. Skutkami dosypania tego "czegoś" był ogromny ból głowy jak po kilku drinkach, plus zwiotczenie mięśni, że poruszanie sprawiało ból przez jakieś 2 dni.
Reklama