UWAGA!

„Plastyk” na solidnych fundamentach

 Elbląg, Uczniowie szkoły podczas jubileuszu przygotowali program artystyczny nawiązujący do mitologii
Uczniowie szkoły podczas jubileuszu przygotowali program artystyczny nawiązujący do mitologii (fot. Anna Dembińska)

Jak z byłej szkoły rolniczej uczynić jedno z najlepszych liceów plastycznych w kraju i to w zaledwie 10 lat? Odpowiedź na to pytanie znajdzie każdy, kto odwiedzi Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym. Dzisiaj szkoła świętowała swój jubileusz. Zobacz zdjęcia z uroczystości. 

„Rok 2008 (…) Zdziwiony wizytator Centrum Edukacji Artystycznej oprowadzany jest przez panią Krystynę Brinkiewicz po budynku oświatowym i próbuje zrozumieć, o co tej pani chodzi? Że w tym budynku ma być szkoła artystyczna? O, tutaj będzie pracownia malarstwa (będzie, jak zmieszczą się więcej niż 2 sztalugi!). A tutaj pracownia fotograficzna (oczywiście – przecież ciemnia może być w łazience). A tutaj blisko dachu – nie szkodzi, że kiedyś jaskółki tu wiły gniazda – będzie pokój nauczycielski (jest do dzisiaj)” - wspomina w katalogu wydanym z okazji 10-lecia Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym Daniel Dramowicz z Centrum Edukacji Artystycznej, które sprawuje nadzór pedagogiczny nad placówką w imieniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
       Te wspomnienia są najlepszym dowodem, jaką niesamowitą drogę w zaledwie dziesięć lat przeszła szkoła z Gronowa Górnego, stając się jedną z najlepszych tego typu placówek artystycznych w kraju.
       - Przed uroczystością dyskutowaliśmy z panem przewodniczącym Rady Powiatu (Ryszardem Zagalskim – red.), kto jest ojcem tego sukcesu i nie doszliśmy do porozumienia. Ja proponuję kompromisowe rozwiązanie, że matką była Rada Powiatu Elbląskiego, a ja byłem ojcem chrzestnym - żartował ze sceny podczas uroczystości z okazji jubileuszu szkoły Sławomir Jezierski obecni radny wojewódzki. - Ojcem sukcesu jest oczywiście pani Krystyna Brinkiewicz, która przekonała nas, że warto ten pomysł wcielić w życie – dodał Sławomir Jezierski, który w czasach powstania szkoły był starostą elbląskim.
       Liceum Plastyczne mieści się w obiektach po byłej szkole rolniczej, które rozbudowało, tworząc nowoczesne pracownie artystyczne i multimedialne. A to nie koniec zmian, bo jeszcze w tym roku ma rozpocząć się budowa kolejnego budynku, w którym będzie mieścić się m.in. część socjalna, kolejne pracownie i część wystawiennicza. W sumie inwestycja ma kosztować ok. 3 mln złotych.
       - Powstało coś z niczego. To wielki zaszczyt mieć taką szkołę, choć oczywiście trudności nie brakuje – mówi obecny starosta elbląski Maciej Romanowski. - Są tutaj fajni twórcy, nauczyciele i duch artystyczny, który krąży wokół i pozwala szkole się rozwijać. Mamy nadzieję, że przetarg uda się przeprowadzić bez problemów i w przyszłym roku zakończymy ostatni etap rozbudowy szkoły.

  Elbląg, Gratulacje składają dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół artystycznych
Gratulacje składają dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół artystycznych (fot. AD)


       - Dziś, po 10 latach, jesteśmy gotowi do podejmowania kolejnych odważnych kroków na rzecz naszych uczniów, edukacji, kultury i sztuki. Szkoła stoi na solidnym fundamencie, którzy tworzą ludzie angażujący się w zadania, tacy, którzy potrafią i tacy, którzy chcą – podkreślała Krystyna Brinkiewicz, dyrektor Liceum Plastycznego od początku istnienia szkoły.
       Od nowego roku szkolnego szkoła zmieni nazwę na Liceum Sztuk Plastycznych, a nauka wydłuży się do pięciu lat. - Tu są młodzi ludzie, którzy są nie tylko uczniami swoich nauczycieli, ale już wielkimi twórcami. Myślę, że nowa szkoła – pięcioletnie Liceum Sztuk Plastycznych – będzie kolejnym sukcesem – podkreślał Włodzimierz Gorzelańczyk, wicedyrektor Centrum Edukacji Artystycznej.
       - Wybrałam Liceum Plastyczne, bo po prostu nie widziałam siebie w innym zwykłym liceum – mówi Ola, uczennica drugiej klasy. - Niektórzy uważają, że jest tutaj bardzo luźno, ale my mamy ogrom pracy. Trzeba poświęcić często swój prywatny czas, by sprostać wymogom szkoły. Ale satysfakcja z tego często jest.
      


       Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym jubileuszu 10-lecia Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym
      
RG

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama