UWAGA!

Początek i koniec wojny na ziemi elbląskiej

Elbląg, Początek i koniec wojny na ziemi elbląskiej

Zanim o godzinie 4.45 1 września 1939 roku zagrzmiały działa na Westerplatte, z elbląskiego lotniska wystartowała eskadra Stukasów, by uniemożliwić polskim saperom wysadzenie w powietrze tczewskich mostów na Wiśle. Przeczytaj i zobacz materiał filmowy przygotowany przez Telewizję Elbląską.

To mało znany epizod początków II wojny światowej. Wojny, która zaczęła się i skończyła na ziemi elbląskiej, gdzie trwała dzień dłużej. Jeszcze po kapitulacji Niemiec, bo 9 maja 1945 roku, na Mierzei Wiślanej toczono walki. Tego dnia Rosjanie weszli do opuszczonego obozu koncentracyjnego Stutthof. A nowo zamieszkali w Elblągu Polacy wcale nie wiedzieli, że wojna się już skończyła. Kryli się w domach, bo w płonącym wciąż mieście strzelano częściej niż zwykle. II wojna światowa zaczęła się i skończyła na ziemi elbląskiej.
      
       Zobacz film
      
      
Juliusz Marek, Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • tanio skóry nie sprzedam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pudziol(2010-05-10)
 • Bardzo dobry pomysł i realizacja. Ubogaca ona wiedzę o historii naszego miasta. Zawsze interesowała mnie historia Elbląga ta do 1945r. Jak to miasto wyglądało, czym żyło, kiedy jeszcze mnie nie było na świecie. Te filmy i programy trafiły w moje zainteresowania.
 • Bardzo ciekawy materiał. Życzę ks. dr. nawiązania kontaktów z jak największą ilością pozostałych byłych żołnierzy niemieckich jak i radzieckich stacjonujących w czasie wojny na naszych terenach. Ich wspomnienia mągą odkryć wiele nieznanych kart historii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pasjonat(2010-05-11)
 • Poprawny materiał, chociaż proporcje zachwiane, miało być o poczatku i zakończeniu wojny, a był o Stutthofie - doskonale to opisał Stanisłąw Filipowicz - więzień Stutthoffu. Ryk syren Stukasów w locie nurkowym - nie bomb zrzucanych przez te samoloty. Werner Reimer ur. w Elbingu (obecnie Klagenfurt - Austria) mieszkał obok lotniska i opisuje doskonale ten ryk uruchamianych samolotów 2-go września 1939 r. Szkółka lotnicza w E. pod kierunkiem mjr Dangers i kpt. Gayko wyszkoliła lotników, którzy bombardowali ten piękny most w Tczewie, wybudowany przez inż. Carla Lentze (do 1945 r. był na jednym z filarów mostu w Tczewie relief poświęcony C. Lentze - współbudowniczemu (z inż. G. J. Steenke) Kanału Elbląskiego i Kanału Sueskiego. .. .Dr E. Jaremczuk w swojej książce bardzo plastycznie opisuje kulisy ataku elbląskich Stukasów na most w Tczewie w dniu 1 września 1939 r. .. .. Te małe U-booty produkowane w Elblągu w F. Schichau Werft A. G. - to były tzw. Seehund, 1- 2 osobowe, dzisiaj do oglądania na wystawie w Kiel (Kilonia). .. .I można jeszcze długo o tych tragicznych latach. .. .
 • Oczywiście - ryk samolotów wczesnym rankiem 1-go września 1939 r. .. ..
Reklama