UWAGA!

Podróż w świat Romów

Elbląg, flaga romska
flaga romska

Podczas spotkania zatytułowanego „Podróż w świat Romów” chcemy przybliżyć historię i kulturę romską. Spotkanie, które odbędzie się w najbliższy wtorek, 30 września, o godz. 17 w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu (Scena na Piętrze, II piętro) ma charakter integracyjny.

Skąd pochodzą Romowie? Jakim językiem mówią? Jak brzmi prawdziwa muzyka romska? Wielu Polaków nie zna odpowiedzi na te pytania, a spotykając Roma na ulicy odnosi się do niego z dystansem. Stereotyp Roma-Cygana utarł się na tyle mocno w naszej kulturze, że pomimo iż nie znamy człowieka, oceniamy go, wartościujemy.
       Organizatorzy, czyli CSE "Światowid", asystent romski Iza Stankiewicz oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Elblągu, poprzez filmy dokumentalne, wystawę prac dzieci romskich oraz chust, muzykę oraz taniec, pragną zaprosić uczestników spotkania w interesujący świat Romów. Do udziału zapraszamy nie tylko Romów, ale także mieszkańców miasta i regionu, w szczególności osoby z niepełnosprawnościami.
       W spotkaniu udział weźmie Stanisław Stankiewicz - dziennikarz, redaktor naczelny RROM P-O DROM. RROM P-O DROM, przedstawiający się jako pierwsze w Polsce pismo Romów-Cyganów (wydawany od 1990 roku w Białymstoku), to czasopismo wydawane częściowo w języku romskim a częściowo po polsku. Stara się poruszać najbardziej istotne kwestie i problemy związane z życiem i działalnością społeczności romskiej, w kraju i za granicą. Zajmuje się między innymi problematyką asymilacji Romów oraz zachowywania romskich tradycji i kultury. Stara się przełamywać istniejące podziały i uprzedzenia. Członek prezydium IRU i Romano Jekhipen w Paryżu od 1990 r. do chwili obecnej; viceprezydent Iternational Romani Union od 1990 r.; członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej; 1992-96 dyrektor program w Soros Roma Fundation (Szwajcaria); przewodniczy Council of Polish Roma; od 2000 r. przedstawiciel IRU w ONZ; członek Międzynarodowej Grupy Mediacyjnej - Roma and Siti Contact Point przy Office Democratic Institutions and Human Rights.
      
       Polscy Romowie stanowią uznaną polskim prawem mniejszość etniczną. Według Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku narodowość romską zadeklarowało 17 049 osób, z czego 9 899 jako jedyną. Natomiast według "Ethnologue" w Polsce językiem romskim posługuje się ponad 35 000 osób. W Elblągu żyje 54 Romów.
      
      
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • robicie to na pokaz, a Romów (cyganerie) gonicie, potem tylko problemy i problemy z tym chwastem, żaden środek nie pomoże bo to rośnie jak rak. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  4
  rasista(2014-09-26)
 • Komu im czemu ma służyć ten artykuł???Romowie w Polsce to normalni cyganie. Są w Polsce od setek lat i nie zdążyli się jeszcze zasymilować do polskiej rzeczywistości. Uczciwych jest garstka, więc spokojnie można im ogólnie przypisać- złodziej, lewus. W Czechach i Słowacji, od dawna mają oficjalny status chwasta. Każde spotkanie z tą nacją, dla mnie ma niemiłe wspomnienia. Bóg obdarował ich wieloma talentami-potrafią jeszcze ugotować zupę z gwoździa-co też łączy się ze złodziejstwem lub podstępem. Ostatnio znowu prawie napadają na klientów centrów handlowych, policja i straż nie reaguje handlują szajsem ale podatków nie płacą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  rysorasio(2014-09-27)
 • uczciwych jest garstka, wię można ich obrazić słowem lewus, złodziej. W Polsce też jest uczciwych garstka więc ciebie też można określić jako lewus i złodziej ? rysorasio?
 • "prawie napadają na klientów" więc napadają czy nie? Podatków nie płacą - masz na to dowody? Co to znaczy "oficjalny status" - czy jest to tutuł urzędowy? Pomyśl o tym, że dociekliwi ludzie cię czytają. I wstydź się. rysorasio. Wstydź.
 • Do niepodpisany-skoro uważasz że 70% pracujących polaków to złodzieje i lewusy to kim tym jesteś -cyganem?W Polsce złodzieje i lewusy są garstką gdyby było odwrotnie to dla cyganów nie byłoby źródełka utrzymania. Fakt trochę przesadziłem z tym oficjalnym statusem-jest to nie pisany ogólnie uznany status chwasta. To że prawie napadają, bo jak to inaczej nazwać gdy nie reagują na słowo nie dziękuję i i szarpią za rękaw gdy się odwracam i odchodzę. Komu oni płacą podatki ??? (w tej chwili nie mówię o tym ułamku promila) królowi cyganów!! Nie mam czego się wstydzić, opisałem tylko fakty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  rysorasio(2014-09-28)
 • skoro Mr. Czyżyk taki dobry, to niech zorganizuje Cygańską formację taneczną za darmo w Światowidzie; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  detektywKojak(2014-09-29)
 • ore, ore
 • Poniższe komentarze świadczą i niskim poziomie komentujących. Byłem na imprezie. Wspaniała.
Reklama