UWAGA!

Podyskutuj o Elblągu: Jak jeździć po starówce

 Elbląg, Na starówce obowiązuje strefa zamieszkania, więc kierowcy powinni jeździć z prędkością do 20 km/h i szczególnie uważać na pieszych
Na starówce obowiązuje strefa zamieszkania, więc kierowcy powinni jeździć z prędkością do 20 km/h i szczególnie uważać na pieszych (fot. Anna Dembińska)

Sondaż portElu

Jak oceniasz ruch drogowy na starówce?
Jest bezpiecznie, kierowcy przestrzegają przepisów w strefie zamieszkania 20.5%
Nie jest bezpiecznie, przydałoby się więcej patroli policji, która powinna karać za złamanie przepisów ruchu drogowego 37.0%
Starówka jest źle oznakowana, dlatego kierowcy nie pamiętają o zasadach strefy zamieszkania 35.5%
Nie mam zdania na ten temat 7.0%
Liczba głosów: 414. Sondaż został zakończony.

Dzisiaj pod dyskusję w naszym cyklu poddajemy kwestię zgłoszoną nam przez jednego z Czytelników. A chodzi o ruch samochodowy na starówce. - Na Starym Mieście obowiązuje „strefa zamieszkania”, której wielu kierowców nie przestrzega. Próbowałem wielokrotnie zainteresować tym tematem policję, oczywiście bez skutku – napisał do nas pan Paweł. Co o tym sądzicie?

„Od kilku lat jestem mieszkańcem starówki, i zapewne bardziej niż „nie-mieszkańcy” dostrzegam problem prędkości w tym obszarze naszego miasta. Na Starym Mieście obowiązuje „strefa zamieszkania”, która zobowiązuje do poruszania się z prędkością nie większą jak 20 km/h. Niestety jest to przepis jedynie teoretyczny. Szczególnie w godzinach porannych i wieczornych widać samochody mknące z prędkością znacznie ponad 30 km/h. Jest to niebezpieczne między innymi ze względu na pieszych (a przede wszystkim dzieci), którzy mogą wtargnąć na jezdnię spomiędzy ciasno zaparkowanych samochodów, a piesi w tej strefie mają absolutne pierwszeństwo nad samochodami.

W strefie zamieszkania obowiązuje reguła prawej ręki – którą ciężko wyegzekwować, szczególnie gdy inni nie zdają sobie sprawy z obowiązujących przepisów i mkną około 50 km/h.

Panujące na naszej starówce drogowe bezprawie nie jest dobrą wizytówką naszego miasta. Nie wygląda to dobrze ani z punktu widzenia mieszkańca miasta, a tym bardziej z punktu widzenia turysty (których jest u nas coraz więcej).

Mniej więcej od momentu otwarcia do ruchu Mostu Niskiego nasza starówka stała się drogą tranzytową pozwalającą ominąć korki w mieście. Ulice starówki są bardzo dobrym skrótem również dla tych, którzy nie zamierzają przekraczać w tym miejscu rzeki. Paranoja! Ewidentną różnicę w ruchu można zaobserwować w momencie, gdy na starówce zamykane są ulice na potrzeby imprez. Wtedy tę część miasta omijają ci, którzy nie muszą tutaj jeździć i jest dużo spokojniej.

Wielokrotnie próbowałem zainteresować tym tematem elbląską policję, oczywiście bez żadnego skutku – a wręcz dostawałem odpowiedz, że na elbląskiej starówce nie ma problemu prędkości! „20 km/h to tempo starszej pani na rowerze, proszę mi pokazać samochód, który nie przekracza tej prędkości! Wszyscy to robią!”

Z racji tego, że jestem ojcem, szczególnie zależy mi na bezpieczeństwie moich dzieci. A o to jest tu coraz trudniej. Coraz więcej bezczelnych ludzi na drogach. Proszę o nagłośnienie tej sprawy” - napisał pan Paweł.

 

Co Czytelnicy portEl.pl sądzą o tym problemie? Czy też go zauważacie? Czy na starówce potrzebne są jakieś zmiany w ruchu drogowym? Zapraszamy do dyskusji.

red.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Autor artykuły niech się douczy co znaczy droga tranzytowa.
 • napisał Społek. .. się ciesz bo przynajmiej możesz zrobic kogs na stłuczkę jak nie zna tam przepisów i wziąć odszkodowanie :)
 • Skrzyżowan równorzędnych powinno tam nie być . Kiedyś było to lepiej zorganizowane .A prędkość jak wszędzie w mieście 50km . Moim skromnym zdaniem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  46
  Jaop(2020-01-13)
 • Jeśli chodzi o organizację ruchu na Starym Mieście to od wprowadzenia tutaj strefy zamienne jest ona bez zarzutu. Jeśli ktoś tu stwarza zagrożenie to tylko kierowcy, którzy albo świadomie się nie stosują do przepisów, albo ich nie znają. Nie przesadzalbym z tym ruchem tranzytowym przez ulice Starego Miasta. Wystarczy poobserwować Ile samochodów przejeżdża mostem niskim. Nie ma tego dużo i na pewno ruch jest niewielki, chyba że coś jest na Starówce organizowane. Ale to już inna sprawa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  5
  BEZ ŚCIEM proszę (2020-01-13)
 • Auta mknące ponad 30 km/h :D Bossskie :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  7
  parach(2020-01-13)
 • To jest wielki problem. Raz tylko widziałem tam policjantkę z radarem, ale szybko się zwinęła, choć nie brakowało jej pracy. Dodatkowym problemem jest nawierzchnia z grubej kostki/ kocich łbów. Auto jadące 40 km/h i szybciej tak hałasuje, że nie można ze sobą rozmawiać w ogródku przed kawiarnią. Czy ktoś kiedyć zmierzył ten hałas? Zamontować progi, albo jeszcze lepiej Stare Miasto dla pieszych! Wyjątkowo dopućić TAXI i zaopatrzenie.
 • Wszędzie są dzieci i nie tylko na starówce mogą one wybiec za ciasno zaparkowanych samochodów, a są w Elblągu dzielnice, gdzie nie ma strefy zamieszkania, a jest ciaśniej niż na starówce i o wiele niebezpieczniej. Proszę uczyć dzieci zasad bezpieczeństwa i będzie dobrze. Co miałaby zrobić Policja? Stać z radarem? Jest mnóstwo innych miejsc, gdzie jest przekraczana prędkość znacznie powyżej 50 km/h i stwarza to zagrożenie, więc tam Policja powinna podejmować kontrole, a nie na starówce.
 • Odpowiedź na pytanie w tytule jest prosta: WOLNO.
 • Jestem mieszkańcem starówki. Zastanawiam się czy ludzie nie znają znaków czy są aż tak bezmyślni. Stawiam na to drugie. Soliłbym mandatami, aż by się nauczyli. Nie potrafią parkować w swoich kopertach i przez to uniemożliwiają innym parkowanie zajmując kolejne miejsca. O przepisach i znakach skrzyżowania równorzędnego nie wspomnę. Nie patrzą jadą na oślep nie ustępując pierwszeństwa. Nie raz w ostatnim momencie przed nosem przy wjeździe ktoś śmignął mi wbijając się nieomal w maskę mojego samochodu. Ślepi i tępi. Ręce opadają. Ponadto wjazd (kostka)na pierwszym parkingu od poczty jest zdewastowany i utworzyły się koszmarne koleiny. Można podwozie zgubić. Czy naprawdę nikt się tym zająć nie może? Naprawić tego. A już stawianie samochodów w poprzek miejsc parkingowych to aż się człowiekowi krew gotuje. Ludzie ogarnijcie się.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  31
  4
  Mieszkaniec Starego Miasta(2020-01-13)
 • Faktycznie trzeba uważać tam z prędkością. Jakiś czas temu przy ponad 50km/h na kostce prawie mnie wyrzuciło z łuku :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  7
  Driverr(2020-01-13)
 • a gdy nie ma znaku skrzyżowanie równorzędne ani droga z pierwszeństwem przejazdu to jaka zasada obowiązuje ? prawej strony czy jakis nowy niepisany kodeks obowiazuje?
 • dziwic sie ze takie korki jak znakow tyle ze na kazdym przejsciu trzeba zwolnic zeby zalapac o co kaman a i tak to nie zmieni faktu ze kobietom należy ustępować
Reklama