UWAGA!

Pomóżmy pani Mai uratować dom

 Elbląg, Pomóżmy pani Mai uratować dom
fot. Mariusz Igor Ciągadlak

O ten dom walczy w każdy możliwy sposób. Pisze wnioski o dofinansowanie. Puka do wielu drzwi. I choć wydawać by się mogło, że porywa się z motyką na słońce, jest święcie przekonana, że ten stary zniszczony obiekt pewnego dnia odzyska swój dawny blask. Wtedy będzie mogła w nim zamieszkać oraz tchnąć w niego dawnego ducha. Ty też możesz jej pomóc.

Maja Pietrasik, prawniczka z Gdańska od wielu lat marzyła o domu na Żuławach. Najpierw kupiła starą zagrodę w Drewnicy, która niestety spłonęła, a wraz z nią cenne rodzinne pamiątki. Była uparta. Przez kilka następnych lat szukała w internecie podobnego domu. Minęło osiem lat i nagle natknęła się na ogłoszenie o sprzedaży domu podcieniowego w Kamionku Wielkim. - Mój znajomy powiedział, że jak chce mieć kłopoty do końca życia, to powinnam sobie koniecznie kupić ten dom – mówi Maja Pietrasik. - Byłam świadoma, że porywam się z motyką na słońce, ale od razu poczułam, że to jest właśnie mój dom.
       I tak Maja Pietrasik stała się właścicielką najstarszego na Wysoczyźnie Elbląskiej barokowego domu podcieniowego w Kamionku Wielkim. - Dom zespolony jest z budynkiem Heinrich Lemke, mennonita, który mieszkał w nim do ósmego roku życia i dobrze go pamięta. Niesamowity starszy człowiek. Przegadaliśmy całą noc.

  Elbląg, Pani Maja z córką,
Pani Maja z córką, fot. Mariusz Igor Ciągadlak


       Pani Maja wierzy, że pewnego dnia zamieszka w swoim wymarzonym domu, choć wciąż jest w nim wiele do zrobienia. W dniu, w którym go kupiła, był w opłakanym stanie. Pani Maja ma już w głowie wizję, jak w przyszłości będzie wyglądać każdy jego kąt. - Nie mam pieniędzy na remont całości, za to bujną wyobraźnię i siłę do działania – mówi. - Muszę uratować ten cenny zabytek. Pukam do wielu drzwi, piszę wnioski, czasami walcząc przy tym ze wstydem. Cieszę się z każdego małego kroku naprzód. Wiem, że minie jeszcze wiele lat, ale wierzę, że uda mi się wyremontować ten cenny dom.
       Właścicielka mennonickiego domu ma jeszcze jeden plan. W pomieszczeniu gospodarczym przylegającym do domu chce stworzyć pracownię ceramiczną oraz małe muzeum naszego regionu. - Ceramiką zaczęłam się interesować po pożarze mojego pierwszego domu – opowiada. - Wtedy to trafiłam na warsztaty ceramiczne w Nowym Dworze Gdańskim. Sporo się tam nauczyłam i chciałabym dalej się rozwijać i przekazywać moją wiedzę innym. Najlepszym do tego miejscem będzie, mam nadzieję, w przyszłości mój dom.
       Maja Pietrasik wzięła niedawno udział w konkursie organizowanym przez jednego z producentów chemii gospodarczej. Nagrodą jest pomoc w renowacji zgłoszonego do konkursu obiektu. - Ośmielam się prosić o pomoc, bo oddanie głosu nic nie kosztuje, nie wymaga logowania, podawania danych – dodaje pani Maja. - Można głosować raz dziennie do niedzieli, 24 czerwca. Nagrodę w postaci pomocy w częściowej renowacji domu (czyszczenie obiektu do sumy 15 tys. zł) otrzymają pierwsze cztery obiekty.
       Każdy, kto chce uratować ten cenny zabytek, powinien wejść na stronę i zagłosować na dom podcieniowy w Kamionku Wielkim. 
      

dk

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Trzymam kciuki!
 • DOM JEST JUŻ NA PIERRWSZYM MIEJSCU :) Ja i dom dziękujemy Wam wszystkim
 • Dobrzy ludzie! Ostatnio widziałem w komisie piękne, ale samotne 5-letnie Audi. Proszę Was, nie pozwólmy mu tak stać i niszczeć! Dajcie mi kasę, zaopiekuję się nim!
 • Zamiast chodzić od drzwi do drzwi niech Pani Maja założy na stronie www.pomagam.pl konto i czeka. Dużo juz słyszałem o tej stronie i z czego wiem to już nie jednej osobie się udało zebrać fundusze na dowolny cel. Powodzenia.
 • mesaja3 @Zennon. - To jest dom podcieniowy, a nie jakieś głupie audi.
 • mesaja3 Głosuję codziennie. Wesprzyjmy akcję to nic nie kosztuje
 • mesaja3 @Zennon. - Do Zennon To jest dom podcieniowy o ile wiesz co to znaczy a nie jakieś głupie audi.
 • Do roboty się weź, a nie ludzie dajcie.
 • Myślę, że największą pomocą dla tej pani była by pomoc w postaci fachowej porady architektoniczno-budowlanej. Aby poznała zakres prac do wykonania w tym obiekcie oraz koszty z tym związane. Ten budynek nie nadaje się do remontu sensu stricto. Należy go całkowicie rozebrać i odtworzyć od podstaw. Z całkowitą wymiana całej drewnianej stolarki! Może uda się odzyskać trochę cegieł. To są ogromne koszty. Osoba ma wielki zapał ale bardzo mało wiedzy i wyobraźni na temat remontu tego obiektu. Kwota 15 000 zl o którą walczy nie wystarczy nawet na częściowe koszty prac projektowych.
 • @Zennon. - to nie jest tak, że ja nie wydaje swoich pieniędzy na remont, na te prace które już zostały wykonane zaciągnęłam kredyt i wydałam już ponad 100 tys złotych. nie oczekuję, że ktoś zrobi wszystko za mnie, proszę tylko o wsparcie i decyzja czy ktoś chce pomóc jest dobrowolna. Tu w tym konkretnym wypadku proszę o głosowanie na dom, które nic nie kosztuje. tak jak mówiłam walczę wszystkimi możliwymi sposobami. Pozdrawiam wszystkich serdecznie. Pani maja i Dom :)
 • @Hajsownik - bardzo dużo pracuję :) na dwa etaty pozdrawiam
 • @abc... - To prawda, chcę tylko podkreślić że w artykule, krótkim tekście nie da się wszystkiego ująć. Staram się kontaktować z osobami które remontują tego typu obiekty, jest już tez zatwierdzony przez konserwatora i starostę plan odbudowy (pozwolenie na budowę) Oczywiście wszystkie porady są cenne i jak najbardziej będę za nie wdzięczna. Pozdrawiam serdecznie
Reklama