UWAGA!

Pracują na wolności, znikają stereotypy

 
Elbląg, Pracują na wolności, znikają stereotypy
fot. kpt. Daniel Kuryłowicz

Wczoraj (4 października) w Areszcie Śledczym w Elblągu odbyło się seminarium na temat aktywności elbląskiej Służby Więziennej we współpracy z instytucjami zatrudniającymi osoby pozbawione wolności. Aktualnie elbląski areszt na 191 skazanych zatrudnia 91 osób, co stanowi niespełna połowę populacji więźniów.

Dyrektor Aresztu Śledczego w Elblągu mjr Robert Witkowski rozpoczął seminarium od analizy dotychczasowych doświadczeń współpracy administracji penitencjarnej z kontrahentami i instytucjami zatrudniającymi skazanych. Następnie przedstawił główne założenia Rządowego Programu Pracy Więźniów, zwracając uwagę na perspektywy zwiększania zatrudnienia skazanych dzięki możliwości pojawienia się nowych regulacji prawnych, co pozwoli samorządom na uzyskanie wsparcia więźniów przy wykonywaniu wszelkich zadań samorządu przez podmioty wskazane w odpowiednim przepisie. Dyrektor zapoznał również zaproszonych przedsiębiorców, przedstawicieli firm i organów administracji samorządowej z zagadnieniem wprowadzenia większych ulg dla przedsiębiorców, którzy dzięki temu chętniej zatrudnią więźniów. - Najważniejszy jest rozwój współpracy między instytucjami, aby możliwości i perspektywy zatrudniania skazanych były coraz szersze – puentuje dyrektor elbląskiego aresztu.
       W dalszej części seminarium inspektor do spraw zatrudnienia ppor. Marek Szpakowski dokonał prezentacji statystycznej obrazującej zatrudnienie skazanych do wykonywania prac odpłatnych i nieodpłatnych oraz prac charytatywnych. Podkreślił, że współpraca elbląskiej jednostki z kontrahentami zewnętrznymi, organami administracji publicznej i samorządami trwa od wielu lat i jest szczególnie owocna, przynosząc obopólne korzyści. Z jednej strony bowiem zatrudnienie skazanych umożliwia prowadzenie oddziaływań resocjalizacyjnych w szerszym zakresie, zwiększając szansę osób pozbawionych wolności na readaptację, a z drugiej strony społeczność lokalna, miasto Elbląg oraz okoliczne miejscowości korzystają ze wsparcia Służby Więziennej w realizacji wielu prospołecznych akcji takich jak np. sprzątanie świata, usuwanie skutków pożaru, wykonanie zabezpieczeń przeciwpowodziowych, czy remontów szkół, przedszkoli i bibliotek.
       Aktualnie Areszt Śledczy w Elblągu na 191 skazanych zatrudnia 91 osób, co stanowi prawie 48 proc. populacji skazanych, w tym zatrudnionych odpłatnie jest niemal 41 proc. Zatrudnienie odpłatne daje możliwość pozyskania środków finansowych przez osadzonych, które mogą być wykorzystywane na finansowe wspieranie rodziny przez skazanego oraz pokrycie kar pieniężnych, takich jak alimenty lub grzywny.
       W trakcie spotkania, inspektor działu ochrony ppor. Tomasz Czaplicki przedstawił kwestie związane z ochroną i zabezpieczeniem skazanych zatrudnionych na zewnątrz jednostki. Natomiast psycholog elbląskiego aresztu omówiła psychologiczne i resocjalizacyjne aspekty zatrudnienia skazanych, podkreślając rolę pracy jako czynnika wywołującego zmianę w myśleniu i postawie skazanego, w jego systemie wartości oraz stosunku do ludzi i świata. Podkreśliła, że praca skazanych szczególnie w takich miejscach jak Hospicjum im. Aleksandry Gabrysiak w Elblągu, Dom Opieki Społecznej Niezapominajka, Stowarzyszenie Lazarus czy Fundacja Końskie Zdrowie jest często początkiem pozytywnych zmian w osobowości skazanych, które gwarantują ich skuteczną readaptację.
       W trakcie seminarium głos zabrało wielu uczestników, m. in. dyrektor Przedszkola nr 3 w Elblągu Krystyna Cimoch, która w podziękowaniu za współpracę z elbląskim aresztem zaznaczyła, że dzięki zatrudnieniu skazanych na wolności i ich rzetelnej pracy zmienia się sposób postrzegania osób pozbawionych wolności przez społeczeństwo, znikają stereotypy i uprzedzenia, nie ma stygmatyzacji, co pozwala tym ludziom na normalne, uczciwe życie w warunkach wolnościowych. Wójt gminy Elbląg Genowefa Kwoczek również podkreśliła, że Służba Więzienna jest ogromnym wsparciem dla środowiska lokalnego w realizacji różnych przedsięwzięć na rzecz miasta i regionu. Wzruszające były słowa i podziękowania prezesa Stowarzyszenia Pomocy Humanitarnej Lazarus Izabeli Babraj, a także Inspektora Elbląskiego Hospicjum Anny Podhorodeckiej podkreślające rolę, jaką pełni Areszt Śledczy w Elblągu w niesieniu bezinteresownej pomocy najsłabszym i najbardziej potrzebującym.
       Dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku płk Radosław Chmielewski na zakończenie seminarium podkreślił, że realizacja Rządowego Programu Pracy Więźniów stwarza szerszą perspektywę współpracy z kontrahentami zewnętrznymi i zatrudnienia większości skazanych.
      
por. Anna Downar, rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Populacja więźniów? A może mamy populację policjantów. Panowie redaktorzy, kto was uczył języka polskiego? Chyba się w grobie przewraca
 • To nie redaktorzy to wodniczka z aresztu
 • a moim zdaniem ktos to robic musi za wasze podatki podatnicy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  doracta(2016-10-05)
 • do kopalni do roboty. poszli won.
 • ". .. dzięki zatrudnieniu skazanych na wolności i ich rzetelnej pracy zmienia się sposób postrzegania osób pozbawionych wolności przez społeczeństwo, znikają stereotypy i uprzedzenia, nie ma stygmatyzacji, co pozwala tym ludziom na normalne, uczciwe życie w warunkach wolnościowych. " KONIEC CYTATU. Normalne uczciwe życie. .. za cos do tego aresztu trafili. Oczywiście jestem za tym, że trzeba dać ludziom drugą szanse a osadzonemu szanse odpracowania kary własnymi rękoma. .. ale w tym przypadku zdanie z cytatu jest co najmniej. .dziwne. sorry
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dnigga(2016-10-06)
Reklama