UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Problemy z nastolatkiem — trudny okres dorastania

2019-06-05
09:15
 
Problemy z nastolatkiem — trudny okres dorastania

Okres dorastania bywa trudny nie tylko dla nastolatka, ale również dla jego otoczenia. Poszukiwanie tożsamości i własnego ja często wiąże się bowiem z buntem, wybuchami złości i nietypowymi dla młodego członka rodziny zachowaniami. Jakie sygnały powinny zaniepokoić rodziców?

Okres dorastania rozpoczyna się z reguły około 12-13 r.z a kończy w okolicach 19 urodzin. W zależności od dziecka może on przebiegać zupełnie spokojnie albo… bardzo burzliwie.
        
       Okres dorastania — poszukiwania tożsamości
        Okres dojrzewania to czas, w którym dziecko zamienia się w dorosłego. Przeobrażeniu ulega nie tylko jego ciało, ale również psychika. Burza hormonalna, która szaleje w organizmie młodego człowieka niesie za sobą prawdziwy sztorm. Młody człowiek dosadniej niż wcześniej wyraża emocje, poszukuje własnej tożsamości, niezależności oraz akceptacji. Jeśli nie odnajdzie jej w domu rodzinnym (co często się zdarza), zaczyna poszukiwać na zewnątrz — np. w grupach rówieśniczych.
        
       Nieskuteczne próby radzenia sobie z buntem

        Niestety, frustracja rodziców wynikająca z nieumiejętności poradzenia sobie z tą trudną sytuacją nie pomaga. Ani im samym, ani nastolatkowi. Kłótnie, krzyki, groźby i nieudolne prośby często powodują, że młody człowiek zamyka się w sobie jeszcze bardziej, uciekając w świat fantazji, iluzji, a nierzadko również… używek.
        
       Jakie sygnały powinny zaniepokoić rodziców?
       Jeśli okres dorastania Twojego dziecka nie dał Ci się we znaki — masz szczęście. Co jednak w sytuacji, jeśli zachowania są kłopotliwe, a nierzadko wręcz zagrażające młodemu człowiekowi i jego najbliższym? Jeśli próby samodzielnego opakowania nastoletniego buntu spełzły na niczym, a kłopotliwe zachowania nie tylko nie mijają, ale również eskalują — nie czekaj. Jak najszybciej umów dziecko na spotkanie z doświadczonym psychologiem. Wizyta u psychologa okaże się zasadna, jeśli młody człowiek:
       - jest agresywny — wdaje się w bójki, stosuje agresję słowną lub fizyczną w kontakcie z najbliższymi;
       - nagminnie łamie zasady panujące w domu lub szkole;
       - regularnie sięga po alkohol lub inne substancje psychoaktywne;
       - stosuje zachowania autodestrukcyjne, np. okalecza się;
       - ma poważne problemy z nauką, wagaruje, a ze wzorowego dotychczas ucznia stało się jednym z najgorszych.
        
       Pamiętaj, że wizyta u psychologa nie powinna być powodem do wstydu. Poszukiwanie profesjonalnego wsparcia świadczy o rodzicielskiej odpowiedzialności i trosce o własne dziecko.
        
       Źródło: https://psychoterapiacotam.pl/
      

       ------ artykuł sponsorowany -------

      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej