UWAGA!

Przepychanka Wyklętymi...

 
Elbląg, Przepychanka Wyklętymi...
fot. Witold Sadowski

Drugi raz zabieram głos w dyskusji dotyczącej upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych i mam nadzieję, że mój artykuł stanie się otrzeźwieniem dla wszystkich frakcji politycznych zasiadających w elbląskiej Radzie Miasta – pisze w odpowiedzi inicjator tej dyskusji Mateusz Kosiński.

„Polityka to w krysztale pomyje” – Jacek Kaczmarski, „Autoportret Witkacego”
      
       Niestety stało się coś, czego obawialiśmy się najbardziej – forma upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych stała się rewelacyjnym tematem przepychanek politycznych pomiędzy zwaśnionymi partiami. Cóż, urokiem demokracji jest to, że ludzie z reguły się ze sobą nie zgadzają, a już osoby będące na utrzymaniu podatników nie zgadzają się ze sobą niemal zawsze, a proces decyzyjny (częstokroć zbyt długi) poprzedzony jest dyskusją. Wszystko to jest zrozumiałe, ba, wręcz wymagane, jednak tylko i wyłącznie jeżeli strony dążą do konsensusu i jasno określonego celu, a dyskusja jest merytoryczna.
       W tym przypadku jednak doszliśmy do pozycji, gdzie jedna strona stwierdza – „nie zrobimy ronda, bo chcą go ci z PiS-u” – wszak Robert Turlej w swoim artykule, w którym zaproponował swoją (lub swojej partii) koncepcję, nie uargumentował w żaden sposób, czemu rondo Coquimbo jest słuszniejszą nazwą od ronda Żołnierzy Wyklętych. Z drugiej strony PiS, poprzez tekst radnego Pawła Fedorczyka, w którym nie odniósł się merytorycznie choćby jednym słowem do koncepcji R. Turleja (skądinąd niezłej i wartej przedyskutowania!), pokazuje nam – „upamiętnimy Żołnierzy Wyklętych, ale nie tak, jak chcą tego ci z PO”.
       Zupełnie jak zazdrosne o siebie dzieci w piaskownicy.
       Panowie i Panie radni. Apeluję do Was i proszę o wzniesienie się na wyżyny Waszych cech obywatelskich (których jako najlepsi spośród elblążan powinniście mieć od groma) i podejście do tematu w sposób zupełnie odpolityczniony. Przez te kilkadziesiąt minut na tej jednej sesji Rady Miasta zapomnijcie o podziałach partyjnych. Nas, szarych obywateli tego biednego miasta, tak naprawdę niewiele obchodzi wasza nienawiść, wasza wojna o wpływy, wasze wzajemne sądzenie się i zdobywanie elektoratu. Wasze gierki. Wasze wypominanie sobie minionych głosowań czy kretyński upór przy trwaniu przy idiotycznych pomysłach vide ronda miast partnerskich. Nie wnikajmy w to, czy dany radny pochodzi z partii X czy Y, poprzednio głosował za zniesieniem skweru bandyty Krasickiego, pochodzi z rodziny komunistycznej czy nacjonalistycznej, rządził już czy zawsze jest w opozycji.
       Dla nas, obywateli domagających się upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych, liczy się tylko i wyłącznie to, czy pomysł jest dobry, czy zły.
      

 

Politycy, uwierzcie na słowo – to, czyja koncepcja przejdzie, w żaden sposób nie przełoży się na punkty procentowe przy najbliższych wyborach i to, czy koncepcja pochodzi od danej partii, nie ma żadnego znaczenia. Nie ma pomysłów PiS-u i PO. Są pomysły dobre i złe.
       Ten jeden raz podejmijcie decyzję najlepszą i wspólną. A później wróćcie do tego, co robicie najlepiej – obrzucania się błotem.
       Ze smutkiem obchodziłbym 1 marca, dzień Żołnierzy Wyklętych, zorganizowany bez miejsca, w którym możemy podziękować naszym Bohaterom za ich poświęcenie. Jednak jak będzie trzeba, myślę, że taka oddolna inicjatywa miałaby miejsce. Przykro by było, gdyby odbyła się ona bez zaproszenia polityków wszystkich frakcji.
      
       PS: Jedyną rzeczą, która raduje moje serce, jest sam fakt, że za upamiętnieniem Żołnierzy Wyklętych w jakiejkolwiek formie optują największe frakcje. Pokazuje to, że bolszewickie poglądy ludzi pokroju dr Glocka znajdują się tam, gdzie ich miejsce. Na marginesie życia politycznego.
      

Mateusz Kosiński, Żółto-Biało-Niebiescy patrioci
      

      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • A czym ty Kosiński jesteś żeby zarzucać dr Glockowi bolszewickie poglądy?! G. .. .ane masz pojęcie o historii Polski a śmiesz krytykować innych. Idiotyczne to jest upamiętnianie ludzi którzy ani kropli potu nie włożyli w odbudowę kraju ze zniszczeń wojennych a nie nazywanie rond od nazw miast partnerskich. Cała afera rozpętana wokół żołnierzy podziemia antykomunistycznego przez pseudopatriotyczne środowiska urąga pamięci i czci na jaką oni zasługują. Pokolenie wyhodowane na produkcjach typu " Czas honoru" i nie przejawiające żadnych skłonności do czerpania wiedzy ze słowa pisanego ukuło sobie termin " Żołnierze Wyklęci" w miejsce pięknego i od lat funkcjonującego pojęcia " Żołnierzy Niezłomnych" , by terroryzować społeczeństwo szufladkując tych co ZA albo PRZECIW jako patriotów albo zdrajców. Kiedyś uczyli że patriotyzm to nieustanne rozwijanie własnych talentów i zdolności oraz wykorzystywanie ich w służbie i pracy dla Ojczyzny a także godne i uczciwe życie. Dzisiaj, jak pokazuje autor, żeby mienić się patriotą wystarczy tylko chlapać ozorem i jadem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  25
  JesusAlvaro(2014-01-28)
 • panie jesus alvaro nie ładnie pisać o kimś, ,czym ty jesteś" -pokazuje to tylko twój zacofany, małomiasteczkowy i zakompleksiony charakter!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  11
  1lazio(2014-01-28)
 • Niestety, nie do końca prawda w tej opisanej przez Pana walce frakcji politycznych. Akurat radny Turlej i PO uargumentowali czemu skwer a nie rondo: " Oprócz oficjalnych uroczystości mogą odbywać się tam również inscenizacje historyczne. Lokalizacja Skweru jest idealna do upamiętnienia tych bohaterskich żołnierzy. W pobliżu znajduje się Krzyż Katyński, ulica Sybiraków, a także stadion Olimpii. Wielu mieszkańców przechodzących ul. Spacerową czy też udających się do Centrum Rekreacji Wodnej będzie mogło oddać hołd Żołnierzom Wyklętym. " Na rondzie logicznie myśląc nie mogłyby odbywać się tego typu wydarzenia, czy też zatrzymanie się zwykłego obywatela w celu zadumy, zasięgnięcia informacji o tym miejscu i tych żołnierzach, ich historii i temu podobne.
 • kosinski walcz walcz walcz ty walczysz ja walcze!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  5
  papapapa(2014-01-28)
 • Nie byłoby problemu, gdyby PO nie zaczęła mieszać. Argumenty przeciwko nazwie ronda, mają się nijak do rzeczywistości. Nikt nie mówi o świętowaniu 1 marca na tym skrzyżowaniu. Można to zrobić na Agrykola przy Krzyżu Katyńskim, od lat mówi się, że w mieście powinno być jedno miejsce, gdzie odbywałyby się uroczystości patriotyczne. To mógłby być zaczyn. Gdyby PO naprawdę zależało na zmianie nazwy skweru - to stało by się to w skróconej kadencji. Wtedy głosowali przeciwko, na złość PiS. Teraz zrobili to samo, po czym przypisali sobie pomysł PiS zmiany nazwy skweru. Rozumiem pana Mateusza, że pewne rzeczy należy robić ponad podziałami. Nie postawię jednak znaku = między tymi partiami. PiS od zawsze dba o pamięć naszych bohaterów. Liberałowie z PO wtedy, gdy widza w tym interes.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  4
  mójpunktwidzenia(2014-01-28)
 • Kosa wrzućcie sobie już na luz z tym tematem. Ten co was wyd. .. ł ze stadionem, trzyma to na kolejną kampanię. Tak jak i straż miejską, bo teraz przecież za mało czasu, żeby to zlikwidować. Dopiero jak go wybierzecie na kolejną kadencję, to zrobi co obiecał. Na pewno tak zrobi, bo przecież obiecał. Smutne jest, że młodzi, zdawałoby się światli ludzie, dają się tak wodzić za nos. Czytać się już tego wszystkiego nie chce. Miał być stadion, były w tej sprawie podpisy, kilka tysięcy i co? Nic. Ale w tym temacie żadnej kampanii, żadnego nawet listu nie było. Czyli jaka jest wasza hierarchia ważności celów? Zastanówcie się nad sobą, bo nawet zwolenników odpychacie. W każdej sprawie dajcie się ogrywać jak małe dzieci. Chyba czas powiedzieć dosyć. Ciemnogród i małomiasteczkowość bije po oczach. Potem nie dziwcie się, że ludzie są zniechęceni do kolejnych inicjatyw.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  5
  slony_paluszek(2014-01-28)
 • Kosa jestem z Tobą pręcz z ludzmi którzy nie szanują swoich bohaterów
 • Do JesusAlvaro Jeżeli Twoja wypowiedź to nie prowokacja, to proszę wytłumacz mi kilka rzeczy: 1.Dlaczego jesteś hipokrytą? Sam chlapiesz jadem, a zarzucasz to innym - " A czym ty Kosiński jesteś" , " G. .. .ane masz pojęcie o historii Polski" , -wystarczy tylko chlapać ozorem i jadem 2.Czytałem około 20 książek naukowych dotyczących podziemia antykomunistycznego i nie wiem jaką Ty w nich prawdę przeczytałeś, która wyrobiła Toje wrogie podejście do niezłomnych patriotów. .. 3.Gdzie Kosiński kogoś szufladkuje? Przecież jego tekst to jeden wielki apel o wspólny głos w słusznej sprawie 4.Podaj proszę propozycję wzorowego patrioty i tzw. działania obywatelskiego 5.Pytanie dla mnie szczególnie ważne. Otóż od kilku lat staram się uczestniczyć w różnych obchodach pamięci żołnierzy wyklętych, wspieram naukową działalność ku ich pamięci itd, dlaczego tacy ludzie jak Ty obrzucają innych określeniami " pseudopatriotyczne" etc. ? Uważasz, że szkodzimy państwu? Jeśli tak, wytłumacz w Twojej ocenie ma wyglądać słuszna, patriotyczna postawa obywatelska?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  4
  PolskiPatriota(2014-01-28)
 • Kibice znowu mieszają się do polityki, tym razem po stronie PIS. Dają się urabiać każdej opcji, które im więcej obieca. Najpierw PO bo stadion, bo kasa dla Olimpii, teraz wszyscy kibice do PIS bo PO jest be, bo wszyscy polscy kibice walczą z PO, więc nasi też muszą być anty, a do tego PIS obiecał przecież tez stadion. I co???? Dajcie sobie na luz i skupcie się na klubie, który zaczyna upadać, zarówno piłkarsko jak i kibicowsko. Zostawcie tą politykę! Ogarnijcie się wreszcie! A Żołnierzy możemy czcić na każdym spotkaniu i będzie to o wiele lepsze niż to co się dzieje teraz. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  10
  kibololo(2014-01-28)
 • Rondo dla Żołnierzy Wyklętych!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  8
  izgaro(2014-01-28)
 • A czy czasem żołnierze wyklęci to nie ci którzy strzelali do polskich chłopów tylko dlatego, że ci wzięli ziemię od państwa po wojnie, po reformie rolnej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  8
  mmmmmm(2014-01-28)
 • Dokładnie ci sami. ..
Reklama