UWAGA!

Przesyłki niestandardowe - jak sobie z nimi poradzić

2018-12-27
09:09
 
Przesyłki niestandardowe - jak sobie z nimi poradzić

Paleta w określeniu logistycznym to platforma o konkretnych wymiarach służąca do składowania i transferowania towarów/produktów. Podstawa, na której ułożone są zapakowane materiały, zazwyczaj wykonana jest z drewna, zdarzają się jednak niekiedy wersje plastikowe czy aluminiowe. Dzięki tej metodzie szybko i sprawnie transportować możemy wiele przesyłek.

Palety zostały ustandaryzowane ze względu na możliwość dopasowania form do wózków widłowych, przewozu w środkach transportu oraz przygotowania miejsc magazynowych pod odpowiednie gabaryty. W magazynach w celu maksymalizacji wykorzystania dostępnej powierzchni stosowane są tak zwane regały paletowe, na których umieszczane są przesyłki. By jak najefektywniej zagospodarować wolny teren, przedsiębiorcy zwracają uwagę na mobilność dostępnych rozwiązań, stosując między innymi regały wjezdne, wsuwne, przesuwne, przepływowe, modułowe ( regały o zmiennej konfiguracji). Ujednolicenie rozmiarów usprawnia i napędza pracę ze względu na brak konieczności pojedynczych pomiarów. Znając  wymiary łatwiej przygotować duże zamówienia i załadunek palet. 
       Paleta standardowa
       Paleta standardowa, zdecydowanie najczęściej użytkowana to tak zwana europaleta. Jej wymiary to 1200x800x144 mm a obciążenia waha się od 1000 do 1500 kg. Symbole, jakimi oznakowana jest europaleta to EUR, EUR 1 oraz EPAL. Dodatkowo, jeżeli chodzi o podstawowe wielkości, dostępna jest również "połówka" europalety - wersja 1/2, 800x600x144 mm (EUR 6, EPAL 6). Klasyczne palety to również takie rodzaje jak: ISO, EUR 3,  CP oraz palety specjalistyczne, przystosowane do przewozu dla kontenerów. 
       Rodzaje palet
       ·        standardowe + nadstawki paletowe chroniące towar po bokach oraz z góry,
       ·        skrzyniopalety - zamykane od góry klapą
       ·        palety izotermiczne - utrzymujące konkretną temperaturę
       ·        branżowe wersje pod przewóz materiałów sypkich/płynnych
       więcej informacji na stronie https://www.globkurier.pl/wysylka-palet.html
      
       Paleta niestandardowa

       Paleta niestandardowa to taka, która odbiega od formalnie przyjętych rozmiarów. Oznacza to iż, przewoźnik będzie musiał zetknąć się z dodatkowym utrudnieniem w transporcie towarów o  atypowej wielkości i obciążeniu. W paletach tego typu ponadplanowo możemy mieć styczność z elementami wystającymi poza obrys palety, innym ułożeniem desek, czy odmienną formą nadstawek i listewek. Niestandardowe palety wymagają zwrócenia uwagi szczególnie na zabezpieczenie ładunków pod kątem bezpieczeństwa i stabilizacji całości palety. Przesyłka paletowa -> nie taka straszna jak ją malują.
      
       Paleta niestandardowa oferty i wysyłka
       W sieci oprócz standardowych ofert przewoźników znajdziemy treści odnoszące się do  przesyłek paletowych odbiegających od tych form. Zazwyczaj pojawią nam się informacje stricte o wymiarach oferowanych przez firmy, bądź krótka adnotacja o konsultacji indywidualnej w celu doprecyzowania wszelkich szczegółów naszego transportu. Ważnym punktem na naszej liście musi być przede wszystkich odpowiednie przygotowanie przesyłki do nadania i jak najefektywniejsze jej zabezpieczenie. By przytwierdzić ładunki do palety, należy zastosować taśmy bindujące lub folię, przy czym koniecznie musimy zafoliować ładunek co najmniej kilkakrotnie. Elementy wystające poza obręb palety zabezpieczamy przed uszkodzeniem dodatkowo folią bąbelkową. Paczki lżejsze ustawiamy na cięższych tak by paleta była jak najbardziej stabilna.
        
---- materiał płatny -----

      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej