UWAGA!

Puste krzesła, czyli filantropia po elbląsku

 
Elbląg, Puste krzesła, czyli filantropia po elbląsku
(fot. Witold Sadowski)

Nie doszła do skutku aukcja prac na rzecz 6-letniego Maćka Plewki, który walczy ze śmiertelną chorobą. Miała się odbyć w czwartek w Galerii El, ale przyszło na nią tylko kilka spośród 120 zaproszonych osób.

Aukcję przygotowała Galeria El i Fundacja Dlaczego Pomagam. Rozesłali 120 zaproszeń do udziału w licytacji. - Wśród zaproszonych gości był prezydent Elbląga i jego zastępcy, wiele elbląskich firm oraz osoby prywatne – mówią organizatorki aukcji Karina Dzieweczyńska i Anetta Szczepińska. - Na zaproszeniu była prośba o telefoniczne potwierdzenie udziału w aukcji. Otrzymaliśmy potwierdzenie od zaledwie trzech osób. Trzy osoby zadzwoniły także, że niestety z różnych ważnych przyczyn nie mogą być obecne.
      
       Liczy się każdy dzień
       Do wylicytowania było 58 dzieł sztuki podarowanych przez elbląskich i zamiejscowych artystów. Dochód z licytacji miał być przeznaczony na pomoc dla 6-letniego Maćka Plewki, który walczy z guzem mózgu. Diagnoza lekarska jest nieubłagana: dziecko może uratować tylko skomplikowana operacja, zdecydowali się ją przeprowadzić lekarze z Niemiec. Jej koszt to około 220 tysięcy złotych. Liczą się nie tylko pieniądze, lecz także czas.
       – Mamy do zebrania olbrzymią kwotę – mówi prezes Anetta Szczepińska, prezes Fundacji Dlaczego Pomagam. – Dzisiejsza aukcja, która miała mieć charakter zamknięty, była kolejną szansą na pomoc Maćkowi. Liczy się każdy dzień.
      
       Kolejna próba 12 czerwca
       Sześcioletni Maciek walczy z chorobą już cztery lata. Przeszedł dwie operacje, jest po wielu radioterapiach. Fiasko aukcji nie zniechęca osób pomagających na co dzień chłopcu i jego rodzinie:
       - W najbliższy czwartek, 12 czerwca, jeszcze raz podejmiemy próbę zlicytowania, a może tym razem raczej sprzedaży dzieł, które podarowali na rzecz Maćka artyści. Prace są już wyeksponowane w prezbiterium Galerii EL, informacje o dziełach i autorach dostępne są na wydrukowanych specjalnie na ten cel ulotkach. Już teraz można przychodzić do galerii, by na spokojnie przyjrzeć się wszystkim pracom. Zebrana na aukcję „kolekcja” jest naprawdę niezwykle różnorodna – informuje Karina Dzieweczyńska. - Są to obrazy na płótnie, rysunki, grafiki, fotografie. Artyści nas nie zawiedli, do dziś jeszcze odbieram deklaracje od kolejnych, że chętnie podeślą prace dla Maćka. 12 czerwca o godz. 18 przygotujemy kameralny wernisaż, podczas którego wszyscy zainteresowani będą mogli nabyć prace. Usiądziemy przy kawie, na miejscu będziemy negocjować ceny prac, które zainteresują miłośników sztuki i nie tylko. Zapraszamy wszystkich tych, którzy poprzez zakup prac wesprą Maćka – dodaje kuratorka z Galerii El.
       Pieniądze na rzecz chłopca będą także zbierane podczas mistrzostw świata w siatkówce na siedząco niepełnosprawnych, które rozpoczynają się 14 czerwca.
      
      
Wszyscy, którzy chcą pomóc choremu chłopcu, proszeni są o wpłatę na konto Fundacji Dlaczego Pomagam: Pekao SA nr 33 1240 1226 1111 0010 4742 9388, w tytule przelewu należy dopisać: darowizna dla Macieja Plewki.
 

      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • wystawcie obrazy w internecie na aukcję, będzie prościej i może skuteczniej,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  0
  kokod(2014-06-06)
 • a może trzeba zrobić licytację publiczną taka jak na WOŚPie?? Zwykłych ludzi, dotykają zwykłe problemy więc bardzie zrozumieją drugiego człowieka niż ludzie z " wyżyn" . Może nie dadzą za obrazy kilku tysięcy ale jakaś kwota się może uzbiera. Chyba, że organizatorzy uparli się na grube tysiące ale to i tak jak widać elbląskie VIP-y nie są zbyt hojne. ..
 • Skąd ja to znam. .. :( elblążanie i ich chęć pomocy. .. Jednak z drugiej strony, na takie aukcje zaprasza się wszystkich, a nie wybrańców. Wtedy szansa jest większa! Ja mam się kajać, że nie przyszłam? Nie! Żadnego zaproszenia nie otrzymałam! Trzeba było zrobić aukcję otwartą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  0
  niezaproszona(2014-06-06)
 • czegoś nie rozumiem, to ma być licytacja podarowanych prac, czy negocjowanie cen????
 • Jeśli nie przyszli ludzie na aukcje to wina organizatora-prezesa nie szukajcie drugiego dna!W takich przypadkach jest ważne nie tylko komu wysłano pismo ale jaki to dzień, godzina. .. .. Inna sprawa trzeba myśleć i pamiętajcie najbardziej hojni i wrażliwi na krzywdę ludzka są niezamożni obywatele nie z " z pierwszych stron gazet" Zaproście wszystkich, którzy brali udział w wyborach parlamentarnych, samorządowych do unii zacznijcie od Koseckiej i innych. Podajcie stronkę i numer konta!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  6
  urnochód(2014-06-06)
 • \ mieszkańcy tego miasta nie maja pracy a co dopiero pieniądze na licytacje. Tu psy dupami szczekają. Polecam aukcje internetowe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  5
  byłyelblążanin(2014-06-06)
 • niestety zaproszenie otrzymałam na dzień przed aukcją i nie mogłam przeorganizować dnia. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  5
  smutno(2014-06-06)
 • Od początku zaskoczony byłem, że aukcja ma charakter zamknięty, to świadczy niestety o naiwności i niekompetencji organizatorów. Nie ma dnia, żeby ktoś nie zwracał się do nas z prośbą o ofiarowanie prac na szlachetny cel. Jedyni, którzy za każdym razem odpowiadają na hasło, to właśnie artyści. Jako jeden z ofiarodawców kategorycznie żądam opublikowania listy zaproszonych potencjalnych nabywców! Waldemar Cichoń
 • Brawo mieszkańcy wsi zwanej Elbląg. Rzuciliście się na organizatorów, czyli na tych ludzi którym się chce coś zrobić dla innego człowieka. Rozumiem, że w kolejnym terminie, podanym powyżej zjawicie się wszyscy z pełną sakwą pieniędzy. Z góry dziękuję.
 • Fiask Pani Anety :( Niedoceniłą najblizszych, a za to zaprosiła, ,celebrytów" . PRZYKRO !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  1
  znajomek(2014-06-06)
 • Gdy ujrzałem to zdjęcie pomyślałem, że Jazzbląg już wystartował :)
 • Dokładnie ! W jakim celu robić imprezy zamknięte, kiedy i tak procent przybyłych równa się ZERU ! Czy my w tym elblągu powariowaliśmy myśląc, ze FIGURY pomogą. To nie hollywood, że ktoś będzie chciał sie pokazać, zabłysnąc :( Pomagają ci, którzy są doceniani na co dzień !!!
Reklama