UWAGA!

Radna chce upamiętnienia olimpijki

 Elbląg, Erwina Ryś-Ferens
Erwina Ryś-Ferens (fot. PZŁS)

- W sprawie uczczenia pamięci wybitnej elbląskiej sportsmenki śp. Elwiry Ryś-Ferens (pomyłka - powinno być Erwiny - red.) – taką interpelację przygotowała radna Elżbieta Banasiewicz (PiS). To drugie jej pismo w tej sprawie. Co sądzą o tym pomyśle władze miasta?

- Kilkakrotnie poruszałam wśród radnych ww. temat. Również do nich dochodziły głosy mieszkańców Elbląga, którzy dziwią się, że ta sprawa została pominięta – twierdzi w swoim piśmie dotyczącym upamiętnienia olimpijki radna. Dodaje, że według ankiet przeprowadzonych w lokalnych mediach, wielu elblążan opowiedziało się za upamiętnieniem Erwiny Ryś-Ferens w mieście. Stwierdza też, że podczas obrad poszczególnych komisji Rady Miejskiej propozycja wmurowania tablicy pamiątkowej przy Sportowej Szkole Podstawowej nr 3 "spotkała się z dużym uznaniem". Radna postuluje wygospodarowanie pieniędzy na ten cel i pyta, "kiedy elblążanie będą mogli być dumni z należytego uczczenia pamięci Elwiry Ryś-Ferens?"

Warto zaznaczyć, że radna już wcześniej, we wrześniu, przygotowała podobną interpelację w tej sprawie. Pytała wtedy, czy można nadać obiektowi sportowemu w mieście imię zmarłej sportsmenki. Prezydent Elbląga Witold Wróblewski odpowiedział wówczas, że opiniowanie wniosków w sprawach nadawania nazw ulic i placów publicznych, wznoszenia pomników czy nadawania patronów miejskim jednostkom organizacyjnym zajmuje się w UM Komisja ds. nadawania nazw, która działa według określonego regulaminu. Podkreślił też, że w Elblągu już dwóm miejscom patronują osoby zasłużone dla łyżwiarstwa szybkiego, lodowisku Helena Pilejczyk, torowi Kalbar Kazimierz Kalbarczyk.

- To najlepszy dowód na to, że mieszkańcy Elbląga doceniają zasługi środowiska łyżwiarstwa szybkiego dla rozwoju sportu w naszym mieście – napisał wtedy Witold Wróblewski. W kolejnej odpowiedzi podtrzymał swoje stanowisko.

- Jednocześnie chciałbym zaznaczyć, że w Elblągu funkcjonuje Sportowa Szkoła Podstawowa nr 3 przy ul. Agrykola 6, która od 2018 roku nosi imię Polskich Olimpijczyków, a w tym gronie znajduje się również Erwina Ryś-Ferens – wskazał prezydent w odpowiedzi na ostatnie pismo.

Przypomnijmy. Erwina Ryś-Ferens zmarła 20 kwietnia 2022 roku w wieku 67 lat. Odeszła po długich zmaganiach z chorobą nowotworową. Łyżwiarka szybka Olimpii Elbląg i Marymontu Warszawa w karierze zdobyła ponad 80 tytułów mistrzyni Polski, reprezentowała nasz kraj na czterech igrzyskach olimpijskich.

oprac. TB

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A co radna zrobiła jak pani Ryś-Ferens prosiła o pomoc, bo nie miała na rehabilitację, jak miała ciężką sytuację finansową? No słucham? Konkrety. NIC!!! A teraz udaje wielce zatroskaną. Chyba jakiś żart. Do roboty się kobieto weź. Pomników w tym kraju juz wystarczy.
 • Co za kpina? Jaka radna takie pomysły? Kiedy upamiętnienie tu cytuje "Krajobraz poHalberdzie"?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  6
  Kat_Na_Idiotów(2022-12-05)
 • Szanowna Pani Radna, zwracam uwagę, że osoba którą chce Pani upamiętnić ma na imię Erwina a nie Elwira. Warto by zapoznać się z historią tej zawodniczki a przede wszystkim prawidłowym brzmieniem jej imienia, jak już Pni tak o nią ślepo walczy. A może to jest populizm?
 • Kolejna kompromitacja tej radnej. Kolejna osoba z RM dająca pretekst do referendum i odwołania takich "bardzo zaangażowanych radnych". Żenada. Wstyd.
 • A było już tak spokojnie...
 • Chyba obecnie macie inny problem na głowie?? Nastapi wasze podsumowanie od lewa do prawa bez wyjątku
 • Szanowna Pani radna oraz drodzy redaktorzy, łyżwiarką była Pani ERWINA nie Elwira
 • Jednak zatroskana pani radna chce upamiętnić panią Elwirę... Wiwat populizm i socjotechnika ! Nawet ta skrajnie żałosna i nieudolna.
 • No śmiechu warte, choć sytuacja wcale nie jest śmieszna, chodzi o uczczenie tak znanej zawodniczki, że przekręcanie imienia nie czyni ją, aż tak znaną, skoro osoby z jej kręgu I tak zatroskane popełniają tak kardynalne błedy, a przecie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  3
  Poziomica(2022-12-05)
 • Czy naprawdę pani radna-katechetka " zamienniczka nie ma innych spraw do załatwienia? A ile było tych głosów dochodzących do pani i innych radnych i gdzie te ankiety? I pani jako katechetka tak lekko o tym mówi i bez zająknięcia? Nie tędy droga do zdobycia uznania, czy o tym pani nie wie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  8
  kkk/wf/(2022-12-05)
 • wspanialy pomysł jestem za elblązanka
 • Urodziła się w Elblągu, owszem, ale większość życia związana była z Mazowszem (w Urzędzie m. st. Warszawy, uzyskała mandat radnej sejmiku mazowieckiego / 2002,2006,2010 2014/).
Reklama