UWAGA!

Religia czy etyka? Uczniowie zdecydowali

 
Elbląg, Zajęcia z etyki organizowane są w szkołach na życzenie rodziców lub pełnoletnich uczniów
Zajęcia z etyki organizowane są w szkołach na życzenie rodziców lub pełnoletnich uczniów (fot. arch. AD)

Na zajęcia z religii uczęszcza większość elbląskich uczniów. Są jednak i tacy, którzy rezygnują z tego przedmiotu. Alternatywą dla nich jest etyka. Zajęcia w szkołach organizowane są na życzenie rodziców lub pełnoletnich uczniów. Jakie jest zainteresowanie działem filozofii, zajmującym się badaniem moralności i tworzeniem systemów myślowych, z których można wyprowadzać zasady moralne?

- Dwóch dyrektorów szkół podstawowych zgłosiło, iż 14 rodziców zadeklarowało uczestnictwo ich dzieci w zajęciach etyki – informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego. - Najwięcej chętnych dzieci zgłosiło się w Szkole Podstawowej nr 21, dlatego też w tej szkole zostanie zorganizowana grupa międzyszkolna na zajęcia z etyki. Powstanie grupa dla dzieci z klas I –III oraz z klas IV-VI.
       Departament Edukacji podaje także, że nie ma konieczności zatrudniania dodatkowych nauczycieli do nauki przedmiotu, ponieważ w SP 21 obecnie pracują nauczyciele posiadający odpowiednie kwalifikacje. - Do nauczania etyki w naszej szkole rodzice zgłosili sześcioro dzieci z klas I-III  oraz  siedmioro dzieci z klas IV-VI – mówi dyrektor SP 21, Edward Pietrulewicz. - Decyzją rodziców dzieci będą uczęszczać tylko na etykę, rezygnując z zajęć religii. Zajęcia będą odbywać się po południu, z uwagi na konieczność umożliwienia uczestnictwa dzieci z innych szkół w tych zajęciach. Do tej pory skontaktowała się ze mną Szkoła Podstawowa nr 15 (dwójka dzieci). Myślę, że sukcesywnie będą zgłaszały się inne szkoły.
       Zarówno nauka religii, jak i etyki jest organizowana w szkołach na życzenie rodziców bądź pełnoletnich uczniów. Od 1 września 2014 r. obowiązuje zasada wyrażania życzenia w formie oświadczenia pisemnego. - Po złożeniu oświadczenia udział w wybranych zajęciach staje się dla ucznia obowiązkowy – podaje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego UM.
       Oceny z religii i etyki są wliczane do średniej ocen ucznia, nie wpływają jednak na promocję do następnej klasy. W przypadku niewielkiej liczby uczniów wybierających etykę, zajęcia mogą być prowadzone w grupach różnowiekowych, łączących uczniów z całego etapu edukacyjnego. - Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach dyrektor szkoły organizuje zajęcia z religii i etyki w klasach lub grupach międzyklasowych, gdy otrzyma co najmniej siedem zgłoszeń dotyczących danego przedmiotu – informuje Łukasz Mierzejewski. - Szkoła ma obowiązek zorganizowania lekcji religii lub etyki dla grupy nie mniejszej niż 7 uczniów danej klasy. Jeśli w danej szkole zgłosi się mniej niż siedmiu uczniów, organ prowadzący organizuje zajęcia z etyki w grupach międzyszkolnych w wybranej szkole na terenie miasta.
       W tym roku szkolnym w elbląskich gimnazjach udział w zajęciach etyki zgłosiło jedynie 13 uczniów. Zajęcia będą prowadzone w grupie międzyszkolnej utworzonej w Gimnazjum nr 9 przy ul. Browarnej 1. Również tam nie ma potrzeby zatrudniania nauczyciela z kwalifikacjami do nauki przedmiotu etyki, bo w Gimnazjum nr 9 nauczyciel takie kwalifikacje już posiada.
       Z kolei w szkołach ponadgimnazjalnych na zajęcia z etyki zgłosili się uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących - utworzono tam cztery grupy dla 88 uczniów i Zespołu Szkół Technicznych, gdzie utworzono dwie grupy dla 24 uczniów. W szkołach tych są zatrudnieni nauczyciele posiadający kwalifikacje do nauczania przedmiotu.
       - Obecnie rodzice mają możliwość złożenia w szkołach oświadczenia o udziale ucznia w zajęciach religii lub etyki – dodaje Łukasz Mierzejewski. - Oświadczenia składają tylko rodzice uczniów klas pierwszych oraz rodzice uczniów, którzy chcą brać udział w zajęciach z etyki od roku szkolnego 2014/15. Oświadczenie nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym, może jednak zostać zmienione.
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Czyli zorganizowano książkowo wszystko tak, jak od lat się uczula, aby nie organizować. Zrobiono wszystko, żeby dzieciaki zniechęcić do etyki - grupy międzyszkolne, zajęcia po południu. Ilu z tych, którzy chcą się uczyć dotrą na zajęcia międzyszkolne? Pewnie promil. A może by tak organizować religię popołudniami i np. tylko w dwóch szkołach w mieście? To jest wyraz złej woli, na kij było zarządzenie "etyka dla jednego ucznia", skoro i tak znaleziono furtkę. Szkoda, że nie podano ile starszych dzieciaków ze szkół średnich nie wybrało żadnego przedmiotu (mają do tego prawo). Bo w całej Polsce ich liczba rośnie lawinowo, szczególnie w miastach, gdzie stosuje się takie głupie myki. Brawo, po prosu brawo, Chwalmy Pana, po co nam wiedza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  42
  6
  kasaki(2014-10-07)
 • Ile osób z uprawnieniami do prowadzenia zajęć z etyki w elbląskich szkołach, to katecheci? Strasznie mnie to ciekawi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  5
  kasaki(2014-10-07)
 • Jak zwykle religia, tak jak w przypadku czerwonych gra najważniejszą rolę w procesie „edukacji”, a powinna być poza szkołą - chowanie tumanków o znikomej wiedzy z zakresu matematyki i fizyki owocuje już w sposób istotny przerażającym bajzlem interdyscyplinarnym w kraju (dobitnie widocznym w trzcińsko-bagiennej obłast) – niestety nieobliczalnym w konsekwencjach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  3
  AMalejużniekoniecznie(2014-10-07)
 • Etyka jest dla inteligentnych dzieci, wiadomo że ne będzie jej w każdej szkole, bo większość dzieci nie zrozumie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  15
  kardan(2014-10-07)
 • Zarówno religia i etyka powinny się odbywać popołudniami, w końcu podobno są to równoważne przedmioty, oba nie są obowiązkowe. A tymczasem nikogo nie interesuje, że religia jest faworyzowana i odbywa się w czasie godzin lekcyjnych, pomiędzy innymi zajęciami. Nikomu też nie zależy, żeby lekcje religii przełożyć na początek lub koniec planu zajęć, tak, żeby dzieci, które wybrały etykę nie musiały mieć "okienka". .. Dobrze, że w końcu coś drgnęło, ale jedna jaskółka wiosny nie czyni. Jeszcze daleka droga do tego żeby było po prostu NORMALNIE. Podejrzewam, że gdyby etykę traktować tak samo jak religię i nie robić aż takich problemów z organizowaniem tych zajęć chętnych byłoby zdecydowanie więcej. A tak rodzice wolą iść na łatwiznę, niż powalczyć o swoje przekonania. Ot, Polska właśnie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  4
  tfujnik(2014-10-07)
 • religie powinno się wyprowadzić ze szkół państwowych! co to za uczenie wiary (jedynie słusznej) w szkole???
 • Moje dziecko przez głupią panią od religii, nie chce już chodzić do kościoła. Bezmózgie katechetki/katecheci powinni mieć zabronione prowadzenie zajęć z religii/etyki. Myślenie o sobie, że jak uczę religii, jestem najwspanialsza(y) i wszyscy mnie szanują to wielki błąd. Na szacunek trzeba sobie zapracować - mądrością, a nie prowadzeniem zajęć z religii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  7
  rodzic-z-elbląga(2014-10-07)
 • religia nie jest faworyzowana ale faworyzowana jest większość. Jak 90 % uczniów chodziło by na etykę to na bank zrobili by religię popołudniu. Nie wiem dlaczego w tych czasach ateiści nie potrafią żyć obok ludzi wierzących, których jak pokazuje ilość dzieci na etyce jest więcej. Mój brat jest ateistą ale swojego syna wysłał do komunii żeby dziecko w przyszłości miało wybór. Niech pozna Boga a jeżeli mu się nie spodoba to zrezygnuje z wiary. Jeżeli dziecko od początku jest wychowywane bez wiary to jak ma podjąć wybór skoro czegoś nawet nie poznał.
 • Też jestem za religią poza szkołą. Chodzimy do kościoła i uważam, że tam też dzieci powinny być uczone. Wtedy przychodzi ten, kto chce się czegoś dowiedzieć, a nie "odbębnić' przedmiot.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  6
  takjakkiedyś(2014-10-07)
 • Właśnie wysyłając dziecko do komunii nie daje mu się wyboru, tylko decyduje się za nie. Nie posyłając go można mówić o wyborze - przecież do komunii można iść w każdym wieku, prawda? I to w takim wieku, kiedy jest się w pełni świadomym tego kroku. Druga sprawa: jakby zajęcia z etyki były zorganizowanie tak jak religia to mogłoby się okazać, że 90% własnie wybiera etykę. Może właśnie tego kościół się boi, hę?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  4
  antykkk(2014-10-07)
 • "Kościół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród" Memoriał Tadeusza Kościuszki 1815r
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  4
  mrgonzo(2014-10-07)
 • religia jest też prowadzona w przedszkolach przez jeden rok! jak wyglada sytuacja w przedszkolach? 100% wszyscy karnie posyłają? Kościół z Narodem, Naród z Kościołem! Na kolana i niech będą pochyleni!
Reklama