UWAGA!

Ryby mają głos!

 Elbląg, "Rybie" prace uczniów Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 w Elblągu
"Rybie" prace uczniów Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 w Elblągu (fot. nadesłane)

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja proponuje zorganizowanie w całej Polsce Światowego Dnia bez Zakupów, który co roku przypada na ostatnią sobotę listopada (i to już jutro 28 listopada). To szczególna okazja, by rozpowszechniać informacje na temat przeławiania, zagrożonych gatunków ryb i potrzeby zrównoważonego rybołówstwa. Ryby mogą mieć głos! Twój także, a na pewno mają głos uczniów i nauczycieli Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 w Elblągu.

Ryby mają głos! to program na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Głównym kierunkiem programu jest aktywna edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży na temat zagrożonych gatunków ryb w rzekach i morzach, a jednocześnie nauka dobrych wyborów konsumenckich, które mogą pomóc w skutecznej ochronie zagrożonych gatunków oraz w podnoszeniu wagi zrównoważonego rybołówstwa i zrównoważonej konsumpcji.
       Blisko połowa gatunków ryb konsumowanych współcześnie jest bliska zupełnemu wyginięciu. Składa się na to wiele przyczyn, ale do najważniejszych zaliczamy wybory konsumenckie, które w rzeczywistości sterują tym jakie ryby są najczęściej poławiane, gdzie i w jaki sposób. Bardzo często podmioty związane z poławianiem i handlem rybami wykorzystują niewiedzę konsumentów. Ci z kolei, kupują produkty, które powstają kosztem dużych zniszczeń w środowisku naturalnym mórz, jezior czy rzek.
       Angażując się w realizację programu Ryby mają głos! nauczyciele i wychowawcy Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 w Elblągu chcieli zwrócić uwagę uczniów na negatywne skutki konsumpcyjnego stylu życia i duże koszty przyrodnicze, jakie ten styl wywołuje.
       - Umiejętność podejmowania mądrych decyzji konsumenckich dotyczy bardzo wielu aspektów życia i ma duży wpływ na środowisko naturalne, w którym żyjemy i które zostawimy przyszłym pokoleniom – przekonuje Marzena Żachowska z Ośrodka. - Podczas lekcji przyrody i zajęć w grupach wychowawczych dzieci zdobyły podstawowe informacje na temat ryb żyjących w naszym morzu, jeziorach i rzekach. Wykonały piękne prace plastyczne i ekologiczne akwaria. Natomiast wśród rodziców i pracowników Ośrodka rozpowszechnione zostały ulotki zachęcające do rezygnacji z zakupów zagrożonych gatunków ryb.
      
oprac. A

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Jako wieloletni wędkarz i smakosz ryb uważam, że zagrożeniem nie jest wybór konsumentów, ale kłusownictwo (głównie jeśli chodzi o wody słodkie) i gatunki inwazyjne. Ryby kupowane w celach spożywczych to głównie ryby atlantyckie (mintaj, makrela, łosoś) i egzotyczne typu panga czy tilapia. Nie przesadzałbym z tragicznym stanem naszego rybostanu, który co prawda daleki jest od ideału, ale na pewno nie jest bliski zagłady. O stan rodzimych gatunków ryb dba PZW wspólnie z PSR poprzez odpowiednie regulacje i limity połowów. Poprawia się przy tym świadomość polskich wędkarzy i coraz mniej jest wśród nich "mięsiarzy". A jeśli ktoś łowi ryby bez zezwolenia, niewymiarowe lub objęte okresem ochronnym to jest zwykłym przestępcą i należy go traktować jak każdego innego złodzieja.
Reklama