UWAGA!

Schichau oczami gimnazjalistów

W poniedziałek (30 maja) w Gimnazjum nr 9 odbyło się niezwykle cenne dla młodych elblążan spotkanie dotyczące życia i działalności wielkiego lokalnego patrioty.

Na spotkanie przybyli zacni goście, między innymi Naczelnik Wydziału Oświaty – Andrzej Soja oraz wybitny historyk i znawca miasta – Lech Słodownik, który wygłosił pasjonujące przemówienie dotyczące Elbląga.
       W czasie uroczystości zaprezentowali się również młodzi adepci sztuki filmowej, którzy w ramach innowacji pedagogicznej „Spotkanie z X Muzą – edukacja filmowa”, pokazali filmy własnego autorstwa o życiu elbląskiego przedsiębiorcy a także przedstawili współczesny wizerunek mieszkańców.
       Dużym zainteresowaniem cieszyła się także prezentacja „Elbląg dawniej i dziś”, która pozwoliła na aktywny udział publiczności. W kawiarnianym klimacie i zabytkowej scenerii ukazana historia niewątpliwie wzmocniła poczucie wiary w małą ojczyznę i wszystkim uświadomiła, że wspólnie tworzymy wizerunek miasta.
      
Marta Mierzwa – Gałkowska, Gimnazjum nr 9 w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Niektórzy przejrzą na oczy dopiero jak mniejszość niemiecka zarząda dwujęzycznych tablic z nazwami ulic a reszta, to pewnie dopiero jak Herr Gutke przyśle im do domu informację o podwyżce czynszu o 600% w 'odzyskanej' kamienicy a potem zarząda eksmisji zalegającego z opłatami mieszkańca, jak to się już dzieje w Polsce, tylko politycznie poprawne media boją się nagłaśniać sprawy (jedyny wyjątek to sprawa Agnes Trawny - wystarczy pogooglać).
 • Jawohl !!! Das ist natural.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Magnes Niestrawny :)(2011-06-02)
 • Gut! I na Dienstag wszystka Kinder wypracowania napiśe. Temat: "Schichau a moja famlija". Na ćwurke aalbo lepiej tylko w niemiecka język.
 • Paranoja - chca niemcowi pomnik stawiac i szkoly jego imieniem nazywac - calkiem juz sie wam w glowach popieprzylo! I za co niby te zaslugi za to ze sobie zaklad pobudowal czy za to ze polakow nie lubil? Glupota elblazan nie zna granic.
 • Glupie komentarze
 • Jak będą dwujęzyczne tablice to będę je zrywał w akcjach "małego sabotażu", tak jak moi pradziadkowie w Warszawie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Młody Elblążanin(2011-06-02)
 • elbi, jesteś ciemny jak sanacyjny chłop. Poczytaj sobie, ile procent danej ludności musi być w określonym regionie by nazwy były dwujęzyczne i nie pisz bzdur. Zobacz co jest w okolicy Opola - i nikomu to zbytnio nie przeszkadza. A przypadek Agnes Trawny? - To po prostu akademicki przykład naszego, słynnego słowiańskiego zamiłowania do bałaganu (tak było mniej wiecej z TU-154 M - "może się uda, może jakoś wylądujemy". A z Trawny? W tamtych czasach za otrzymanie paszportu nawet normalny facet dałby się jakiemuś szwulowi przelecić. Za paszport dawano wszystko, by tylko pojechać na ten "Złoty Zachód". A po takim wyjeździe lokalne władze gó. no robiły by zrobić porządek w papierach, w księgach gruntowych z takimi nieruchomościami i taki bałagan trwał dziesiątki lat (może się uda przez tzw. zasiedzenie? etc. ) - I dzisiaj potomkowie tych co wyjechali wracają z polkimi dokumentami, aktami notarialnym, gruntowymi i. .. fora ze dwora!!! Odbywa się to na starej zasadzie: Czemuś biedny? Boś głupi! A czemuś głupi? Boś biedny!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pier...e kotka za pomocą młotk(2011-06-02)
 • Głupi to jest komentarz pierwszy i tego ktosia co pisze o stawianiu pomnika Niemcowi. Głupie by było nazwanie starej "dwójki" jej starą nazwą czyli Horst Wessel Schule. Nie Schichau, a ten śmieć mógłby być tematem do pieprzenia głupot. Z partyjnym pozdrowieniem Partei Genosse Magnes Niestrawny. :)))
 • No i glupi jest ten komentarz "młodego powstańca" Jajcarz :))
 • A co komu Schichau przeszkadza, był wybitnym obywatelem, który zasłużył się dla dobra miasta. A że miasto nie zawsze polskie było? Oj, i tu pies pogrzebany, bo "nie będzie Niemiec pluł nam w twarz"? Żałośni hipokryci, sami pewnie jedziecie na Murzynów i wyzywacie ich od bambusów i asfaltów, na Rosjan, ale Niemiec jest be i nazi, bez żadnego ale. Dobrze napisał osobnik M. N. bodajże. Gdyby chodziło o nazistowskiego patrona, to można by było robić aferę. Ale tak? To może od razu nazwy wszystkich szkół im. Kopernika zmienić, bo przecież Kopernik też nie taki znowu czysty Polaka, Szwab siakiś, czy inna psia jucha. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Karo-lina(2011-06-02)
 • Karo-lina masz dużo racji. Idąc mało strawnym tropem myślenia tego "Niestrawnego" należałoby zrównać z ziemią prawie wszystkie koszary w Elblągu - a zwłaszcza te przy ul. Królewieckiej, bo było budowane "za Adolfa" i on sam był w listopadzie 1935 r. w Elblągu na ich otwarciu. A Mikołaj Kopernik ? - Był takim samym Polakiem jak ten piłkarz Olisabebe, czy jak mu tam było. Kopernik w domu rozmawiał po niemiecku, na studiach w Padwie, Ferrarze, Bolonii etc. podpisywał kartki do mensy studenckiej jako "należący do kręgu studentów z obszaru niemieckiego". Jego brat Andreas zmarł w Austrii, a kochanka M. Kopernika nazywała się Anne Schilling. Słynne dzieło M. Kopernika "O obrotach ciał niebieskich. .. ." zostało wydrukowane w marcu 1543 r. w. .. .Nürnberg (Norymberga). A dlaczego Polacy uznali Kopernika za Polaka? Otóż swego czasu, gdy Niemcy założyli w Prusach "Preußischer Bund" na czele z Hansem von Baisen (zrobionym na Polaka jako Jan Bażyński ?!?!) i walczyli ze swymi pobratymcami - Niemcami z zakonu krzyżackiego - Kopernik dowodził obroną Olsztyna przed Krzyżakami - a więc z tego powodu musiał być Polakiem!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  parę uwag na marginesie dyskus(2011-06-02)
 • Fobie i obawy miejscowych kmiotków jak zwykle wynikają z nie znajomości rzeczy i zwykłej wyhodowanej w trzcińsko-bagiennej oazie ksenofobii wszelakiej. Obawy przed jakimkolwiek cywilizowanym światem dowodzą doskonale finału i miejsca zajmowanego przez Elbląg w zawodach o europejskość i potencjał wszelaki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MiejscowyAborygen(2011-06-03)
Reklama