UWAGA!

Skype w więzieniu

Elbląg, Skype w więzieniu
fot. nadesłana

We wszystkich zakładach karnych i aresztach śledczych okręgu gdańskiego skazani będą mogli utrzymywać kontakt z rodziną za pomocą komunikatora internetowego Skype. W kwietniu i maju bieżącego roku Służba Więzienna pilotażowo wprowadziła Skypa do kilkunastu jednostek w Polsce. Wśród nich był także Areszt Śledczy w Elblągu.

- Od 26 września 2014 roku skazani mają możliwość korzystania z tej formy kontaktu z najbliższymi – mówi mjr Robert Witkowski, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku.
       Nowatorska forma kontaktu skazanych z osobami z zewnątrz możliwa jest dzięki zapisowi art. 105 §1 Kodeksu karnego wykonawczego, który dopuszcza "inne środki łączności" (oprócz widzeń, korespondencji, rozmów telefonicznych, paczek i przekazów pieniężnych) w kontaktach skazanych z rodzinami i osobami bliskimi.
       W kwietniu i maju bieżącego roku Służba Więzienna pilotażowo wprowadziła Skypa do kilkunastu jednostek w Polsce. Wśród nich był także Areszt Śledczy w Elblągu. Testy się powiodły i dlatego skazani będą mieli możliwość kontaktu z rodziną za pomocą Internetu – dodaje mjr Witkowski.
       Założeniem jest, aby w pierwszej kolejności z możliwości programu Skype korzystali skazani będący rodzicami dzieci do lat 15, cudzoziemcy oraz inne osoby, których rodziny z różnych powodów nie mogą przyjeżdżać na widzenia.
       W zależności od typu zakładu karnego oraz kategorii więźniów skazani będą mogli korzystać ze Skypa od 1 do kilku razy w miesiącu przez czas od 15 minut do 30 minut.
       Musimy wziąć pod uwagę wiele czynników np. ilość skazanych przebywających w danym zakładzie karnym lub areszcie śledczym czy też możliwości techniczne – tłumaczy Witkowski.
       Procedura jest prosta. Aby skorzystać ze Skypa skazany musi złożyć do Dyrektora więzienia prośbę. Oczywiście kontakt ten będzie nadzorowany i będzie mógł być przerwany, gdy jego uczestnicy będą zachowywali się niewłaściwie.
       Kontaktowanie się za pośrednictwem komunikatora internetowego umożliwia skazanym, którzy mają ograniczone możliwości bezpośredniego kontaktu z bliskimi, utrzymywanie częstszego kontaktu z osobami bliskimi, bardziej aktywne uczestniczenie w życiu rodziny, wspólne podejmowanie decyzji.
      
mjr Robert Witkowski, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • normalnie jak w sanatorium. .. .. skoro więźniowie mają coraz więcej luksusów to co się dziwić, że zaczyna tam brakować miejsc. .. ..
 • Zamieńmy więzienia z domami opieki nad ludźmi starszymi! Ci drudzy nie mają takich luksusów.
 • Nie to chyba jakieś jaja, a prima aprilis dopiero za pół roku ! Przypominam Redakcji, dzisiaj zaczął się październik a nie kwiecień.
 • Kara dotyczy osoby skazanej, a nie rodziny tej osoby. Więc względy psychologiczne w stosunku do dzieci skazanego czy skazanej, są ponad dobrami innymi i taki sposób kontaktu dziecka z rodzicem, mimo tego że nie bezpośredni jest też formą jaka działa pozytywnie. Często zejście na złą drogę jest przypadkiem, ale często też środowisko z jakim się stykamy, rodzina lub jej brak, złe wychowanie, poniekąd umieszcza takiego skazanego w takim miejscu. Po czyjej stronie leży wina? Myślę że po stronie wychowawczej, gdzie często rażące zaniedbania dają taki wynik w efekcie końcowym. Forma terapeutyczna, forma prewencyjna, forma umożliwiająca danie szansy powrotu na właściwą drogę należy się każdemu, i taka jedną z tych form jest wykorzystanie internetu do kontaktu z rodziną jaka tak samo cierpi psychicznie.
 • pedofilom też dać szansę na naprawę ?. Co ty piszesz gościu?. Przejdź się na spacer.
 • przecież to jest CHORE ! skoro siedzą w więzieniu to mają być izolowani i tyle teraz to dopiero grypsy będą płynęły jak ta lala totalny przepływ informacji co zresztą nie jest zgodne z obowiązującym prawem
 • polska to chory kraj zwyrodnialcy mają lepiej niż uczciwie pracujący człowiek PatOlogia
 • od razu dajcie im laptopy z najszybszym internetem
 • .. .wreszcie dobry, cywilizacyjny, postępowy pomysł. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  7
  głupotanieznagranic(2014-10-01)
 • ja p. .. .. e, szkoda gadac, co maja powiedzieć emeryci którzy SKAZANI są na wolność
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  bartekw271(2014-10-01)
 • to po co ich tam w ogole wsadzac niech laza na wolnosci jak i tak bedac tam maja tyle swobody co na wolnosci nie no masakra to ludzie w szpitalach maja kijowe zarcie za tv musza placic a tam jest pelen luz i wszystko najlepsze!!masakra
 • skype ? a to więzienie czy burdel ? Ogródek każdy z nich tez moze mieć własny? a moze mają tez wychodne w miasto co weekend ?. .. heh dobre. .
Reklama