UWAGA!

Śladami Schichaua

W poniedziałek 30 maja o godz. 14.30 w Gimnazjum nr 9 odbędzie się niezwykłe spotkanie z Elblągiem i jego historią, przede wszystkim zaś z człowiekiem, który zmienił oblicze miasta.

W programie uroczystości nie zabraknie filmów dotyczących życia wspomnianego elblążanina, konkursów oraz multimedialnej prezentacji miejsca, w którym mieszkamy. Serdecznie zapraszamy.
       Gimnazjum nr 9 w Elblągu, ul. Browarna 1.
      
      
Marta Mierzwa – Gałkowska, Gimnazjum nr 9 w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • w centralnym miejscu Elblaga powinien stać pomnik tego zacnego obywatela miasta hanzy. .. ..
 • a co on niby takiego wielkiego zrobil dla elblaga? - zalozyl zaklad na kotrym zarobil mnustwo kasy dla siebie - od kiedy za cos takiego stawiaja pomniki?
 • postawcie wlascicielowi Sandry - wszak tez dba o rozwoj elblaga i jego mieszkancow
 • Z perspektywy studenta ekonomii i osoby która kiedyś sporo czytała o tym Panu powiem tak. Może i się dorobił (i dobrze) jednak to, że fabryki stały w Elblągu a nie w innym mieście to świetnie dla naszego miasta. Mimo, że już ponad 100 lat upłynęło od jego śmierci to w mieście do dziś widać korzystne efekty oddziaływania działalności Schichau'a. Najlepszym przykładem są firmy przemysłowe działające wzdłuż rzeki. Gdyby nie on, dziś Elbląg byłby 40-50 tysięcznym miasteczkiem jak Malbork czy Kwidzyn. Porównywanie go do właściciela b*rdelu nie jest właściwe. Też byłbym za pomnikiem!
 • oj troche sie myslisz kolego - sandra dba o terapię i odstresowywanie polowy elblaga - gdyby nie ten lokal juz dawno by sie stad wyniesli
 • Niemiec u którego pracowali więźniowie z obozu koncentarcyjnego, firma produkujący broń dla nazistów zasługuje na wielki szacunek narodu polskiego. Pomnik w Rubnie ma wysypisku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mar1910(2011-05-29)
 • Pomnik dla Schichaua, wam zanika szara substancja i to w ekspresowym tempie. Za parę lat nawet Adolf wydawać się wam będzie ojcem narodu. Szkopy wasze dusze za grosze kupią, ale ja się dziwię ja bym za nie funta kłaków nie dał. ; D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wymagający(2011-05-29)
 • A może zauważymy iż jako 14 letni chłopiec miał zdolności do mechaniki. Uczył się doskonale i zdobywał wiedzę jako samouk. Póżniej dano Mu szansę na naukę w szkole technicznej, co pozwoliło na udoskonalenia maszyn parowych i urządzeń. Jest przykład jak własną pracą i nauką można zawojować świat! A co dzisiaj znudzona młodzież robi? Jedna komórka w, ,rence, ,. .druga w głowie i co. .. .starczy na. .. .na co? Bardzo pochwalam przypomnienie postaci: Ferdinand Gottlob Schichau. .. .. to dla dzieci, młodzieży, studentów, organizatorów, przemysłowców, socjologów, Rady Miejskiej( miał 1/3 głosów Rady), dobroczyńców, wolontariuszy, pracowników socjalnych, inżynierów, ludzi kościoła( protestant) oraz zwykłych mieszkańców przykład jak można dbać o swoją małą Ojczyznę! Korzenie holenderskie dały mu szacunek dla każdej pracy i każdego wysiłku. .. i to jest to czego nam zaczyna brakować w tych czasach demolki społecznej, patriotycznej, gospodarczej i socjologicznej. .. . Takich postaci jest w Elblągu więcej. Każdy czas wypełniają ludzie. I tylko pamięć o nich chroni Ich od zapomnienia. Dbajmy o ten czas i to miejsce. Serdecznie pozdrawiam autorów prezentacji oraz ich wychowawców. Jeżeli czas pozwoli dotrę na spotkanie.
 • mar1910 i ten drugi wpis od góry z "łuconym" co to słowo /mnóstwo/ pisze przez "ó" otwarte. .. Wegiel kiełkuje w piwnicy czytając takie wpisy. .. Ferdynand Schichau zmarł w 1896 r. - jaki miał więc bezpośredni związek z obozem w Rubnie, z Adolfem etc. ? Stworzył podwaliny pod przyszłą potęgę miasta, był wybitnym filantropem i uczciwym pracodawcą - to dlatego na jego pomniku były słowa "wdzięczni robotnicy i pracownicy biurowi". .. Zakłady Schichaua przestawiły się po 1933 r. częściowo na produkcję zbrojeniową. .. .a co u nas, w Polsce, produkuje się w Pionkach, w Radomiu (b. Walter), w hucie Baildon w Katowicach, w Łabędach, w WSK Mielec etc. etc. - rękawice ochronne? bombki na choinkę?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zbrojowka Brno.....(2011-05-30)
Reklama