UWAGA!

Stop marnowaniu żywności!

 Elbląg, Stop marnowaniu żywności!

W piątek 15 października, w przededniu Światowego Dnia Żywności na ulice Elbląga wyjdą warzywa, kanapki i inne produkty spożywcze. Tego dnia w 5 polskich miastach Banki Żywności zorganizują happeningi zwane “Strajkami Żywności”, aby zwrócić uwagę na problem marnowania żywności.

Światowy Dzień Żywności obchodzony jest na całym świecie od 1979 r. z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Celem tego dnia jest pogłębianie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych i wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem i niedożywieniem.
       74% Polaków potwierdza, że w Polsce marnuje się dużo żywności (badania na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności przez instytut Millward Brown SMG KRC, 2010 r). Co trzeci Polak przyznaje się do tego, że wyrzuca jedzenie do kosza. Najczęściej wyrzucane produkty to: chleb, ziemniaki i wędliny. Według opinii Polaków najwięcej marnują hipermarkety i sklepy (45%) oraz sami konsumenci (32%). Jednocześnie 75% badanych przyznaje, że potrzebne są programy edukacyjne informujące o tym, jak nie marnować żywności.
       W tym roku po raz pierwszy “Strajk Żywności” odbędzie się także w Elblągu. Przemarsz rozpocznie się o godz.12.15. Poprzebierani za warzywa i kanapki wolontariusze i uczniowie niosąc produkty spożywcze i transparenty będą zachęcać przechodniów do niemarnowania żywności. „Strajki Żywności” są jedną z szeregu inicjatyw związanych ze Światowym Dniem Żywności, organizowanych przez Banki Żywności.
       Trasa „Strajku”: ul. 12 Lutego – Teatralna – Plac Kazimierza Jagiellończyka. Na Placu Jagiellończyka rozstrzygnięty zostanie konkurs na najciekawszy strój.
       Maszerować będą dzieci z trzech przedszkoli, Szkoły Podstawowej nr 19, Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 1 i młodzież ze Środowiskowego Hufca Pracy.
      
       O Bankach Żywności:
       Misją Federacji jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności oraz zmniejszanie obszarów niedożywienia w Polsce. Federacja Polskich Banków Żywności zrzesza 27 Banków Żywności działających na terenie całego kraju. Banki Żywności udzielają bezpłatnej pomocy żywnościowej ponad 3 400 organizacjom i instytucjom społecznym, za pośrednictwem których trafia ona do blisko miliona osób najbardziej potrzebujących. W 2009 roku Banki Żywności przekazały łącznie ponad 68 tysięcy ton artykułów spożywczych.
      
Bank Żywności w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Cenna inicjatywa! Każdy, kto wyrzuca 1 kanapkę do kosza powinien sobie wyobrazić, że podobnie czyni 10 osób co daje 1 bochenek chleba. Marnuje się też wiele mięsa i wędlin, czyli niepotrzebnie giną zwierzęta! Nie trzeba być głodnym, by nabrać szacunku dla przysłowiowej kromki naszego powszedniego, wystarczy trochę wyobraźni.
 • Na Zawadzie, hurtowo, z wieżowców wyrzucany jest chleb i nie tylko, tacy to bogaci mieszkańcy. Stąd w nocy, można spotkać lisy, które tu się dokarmiają.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ktoś?(2010-10-15)
 • Moje motto brzmi : Kto wyrzuca jedzenie na śmietnik tam je kiedyś będzie szukał. - - - Jakie programy edukacyjne ? Po prostu nie należy kupować dużych ilości żywności bo oczami i tak łakomczuch tego nie zjecie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  STARYDINO(2010-10-16)
Reklama