[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Świadkowie przeszłości

 
Elbląg, Świadkowie przeszłości
fot. nadesłana

13 grudnia w Olsztynie został rozstrzygnięty konkurs „Świadkowie Przeszłości” zorganizowany przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty we współpracy ze Stowarzyszeniem „Pro Patria” z okazji 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.Pierwsze miejsce w konkursie zdobyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 w Elblągu: Anna Nicpoń, Agnieszka Sosnowska oraz Dimitr Jabłoński.

Głównym celem konkursu było ukazanie w formie fotokastu osoby lub osób biorących udział w działaniach opozycji antykomunistycznej w województwie warmińsko-mazurskim, mającej status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Pierwsze miejsce zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Elblągu: Anna Nicpoń, Agnieszka Sosnowska oraz Dimitr Jabłoński. Opiekę na uczniami sprawowali: Wojciech Milewski, nauczyciel historii i Katarzyna Kurek-Raszlińska, nauczycielka języka polskiego.
       Bohaterem ich pracy jest Tadeusz Chmielewski- pierwszy przewodniczący Regionu Elbląskiego NSZZ „Solidarność”. Internowany już pierwszego dnia stanu wojennego. Przetrzymywany w Ośrodkach Odosobnienia w Strzebielinku, Iławie, Kielcach–Piaskach, Nowym Łupkowie, Rzeszowie-Załężu. Do domu wrócił dopiero 23 grudnia 1982 roku. W latach 1990-1998 był radnym Rady Miejskiej w Elblągu, od 1992 r. do1994 r. sprawował urząd wiceprezydenta Elbląga.
       W 2008 roku Tadeusz Chmielewski został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2015 roku postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności. To niezwykle skromny człowiek, który jak sam mówi nie jest żadnym bohaterem, po prostu: „Polska nie mogła być mi obojętna”. Te słowa wypowiedziane przez pana Tadeusza niech będą najlepszą wizytówką jego wcześniejszych dokonań oraz dzisiejszej aktywności obywatelskiej.
      
Szkoła Podstawowa nr 12 w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama