UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Światowy Dzień Walki z cukrzycą

Elbląg, Światowy Dzień Walki z cukrzycą

Mija 90 lat od odkrycia insuliny. To był przełomowy moment dla wszystkich zmagających się z tą, wciąż zbyt późno wykrywaną, chorobą. Dziś (14 listopada) pod hasłem „Ustawy o cukrzycy. Teraz.” rozpoczął się kolejny etap walki o świadomość społeczeństw i władz, które poprzez stanowienie odpowiednich aktów prawnych powinny zmierzyć się z globalnym już problemem cukrzycy, trapiącej rzesze ludzi.

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną charakteryzującą się podwyższonym poziomem cukru we krwi, który wynika z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki trzustki. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem lub zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Współczesne leczenie zaburzeń towarzyszących chorobie dąży do unormowania masy ciała pacjenta, zwiększenia aktywności fizycznej, stosowania właściwej diety, leczenia nadciśnienia tętniczego i innych chorób układu krążenia oraz utrzymywanie glikemii w przedziale właściwych wartości.
       Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w Polsce na cukrzycę cierpi 2,6 mln osób. Z chorobą wykrytą żyje 1,6 mln osób, a prawie milion choruje, ale o tym nie wie! Na świecie liczba chorych na cukrzycę szacowana jest już na prawie 300 mln, a Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) oblicza, że w 2030 r. na cukrzycę może chorować nawet 435 mln osób.
       Jak wynika z raportu TNS OBOB, który opublikowano w związku z obchodzonym 14 listopada Światowym Dniu Walki z Cukrzycą, aż 57 proc. chorych na cukrzycę w Polsce miało rozpoznaną chorobę przypadkowo, a 21 proc. Polaków nigdy jeszcze nie badało poziomu glukozy we krwi. Ponadto w ostatnich 5 latach jedynie 49 proc. Polaków badało sobie poziom glukozy we krwi. W ostatnich 2 latach takie badanie wykonało 39 proc. ankietowanych, a przed 2-5 laty – jedynie 10 proc. Tymczasem regularne sprawdzanie poziomu glukozy we krwi jest podstawowym badaniem pozwalającym wykryć cukrzycę zanim jeszcze spowoduje w organizmie liczne powikłania, takie jak uszkodzenie wzroku, nerek i nerwów obwodowych oraz miażdżycę serca lub uszkodzenie kończyn dolnych.
       Z raportu wynika, że u 36 proc. chorych cukrzyca została wykryta podczas rutynowej wizyty u lekarza, a u 34 proc. z powodu podejrzenia występowania tej choroby. Raport ujawnił również, że większość Polaków niewiele wie o cukrzycy, a 35 proc. badanych nie ma pojęcia, jakie są jej skutki. 23 proc. twierdzi, że powoduje ona śpiączkę cukrzycową, a 21 proc. – kłopoty ze wzrokiem. Jedynie od 5 do 10 proc. ankietowanych wskazuje na faktycznie powikłania cukrzycy, takie jak zawały serca, zaburzenia krążenia w kończynach i konieczność amputacji stopy z powodu owrzodzeń i niegojących się ran.
       W ciągu ostatniej dekady liczba chorych na cukrzycę w naszym kraju zwiększyła się aż o 25 proc. Dlatego
       Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzyca ogłosiła, że listopad po raz pierwszy będzie w Polsce miesiącem walki z tą chorobą, która wiąże się z rozpoczęciem cyklicznej kampanii edukacyjnej. Do 30 listopada, od poniedziałku do piątku w godz. 16-20 pod numerem tel. 22 545 37 26, czynna jest specjalna infolinia diabetologiczna, gdzie można skorzystać z konsultacji medycznej. Powstała też specjalna strona kampanii www.nie-cukrzycy.pl, gdzie można dowiedzieć się wszystkiego o cukrzycy, profilaktyce i zrobić sobie indywidualny test ryzyka zachorowania.
       Osoby zainteresowane zbadaniem poziomu cukru mogą skorzystać z pomocy Elbląskiego Centrum Diabetologii, które znajduje się na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Królewieckiej 146 w sobotę 19 listopada, w godzinach od 9 do 14 (budynek Wojewódzkiego Szpital Zespolonego, piętro I, gabinety 1030-1033).
      
       Źródło: WHO, PAP – Nauka w Polsce
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Tak się składa, że dzisiaj / 14.11.2011r / trafiłam na ten oddział. .. ! Jak wszyscy inni pacjenci przerażona i z najgorszymi przeczuciami, umierałam ze strachu, myślałam o najgorszym. .. ! Już samo spotkanie z cudowną panią doktor panią BARBARĄ CYLKOWSKĄ i paniami PIELĘGNIARKAMI uspokoiło mnie i przekonało, że nie można lekceważyć najprostszych symptomów cichej i podstępnej choroby jaką jest cukrzyca ! PRZYJAZNY ODDZIAŁ !!! KOMPETENTNY PERSONEL MEDYCZNY !!! UWIERZYŁAM w SŁOWA pani DOKTOR i nawet bardzo złe wyniki badań laboratoryjnych, wydały mi się mniej grożne a jednocześnie uwierzyłam, że można " wyjść obronną ręką " i z takiej sytuacji, jeżeli zastosuję się do zaleceń LEKARZA ! DZIĘKUJĘ, dzisiejsza pacjentka Maria
Reklama