UWAGA!

Świętowali terytorialsi

 Elbląg, Świętowali terytorialsi

W niedzielę na placu apelowym 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie odbyła się uroczysta zbiórka z okazji święta 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Dowódca jednostki - płk Mirosław Bryś, wręczył awanse, wyróżnienia oraz listy gratulacyjne żołnierzom najbardziej zaangażowanym w służbę ojczyźnie i lokalnej społeczności. Podniosłym akcentem wydarzenia było wręczenie dowódcy 43blp – ppłk. Grzegorzowi Wnukowi - Odznaki Honorowej Wojsk Lądowych. Dowódca brygady uhonorował także 8 żołnierzy braniewskiego batalionu pamiątkowym dyplomem za krzewienie patriotycznej postawy i propagowanie symboli narodowych.

Żołnierze 4 W-MBOT obchody swojego święta rozpoczęli 11 maja na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, gdzie delegacja kadry dowódczej brygady upamiętniła 70. rocznicę śmierci patrona brygady – ppłk. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec”. Następnego dnia na skwerze przy budynku Szkoły Podstawowej nr 5 w Braniewie, dowódca 4W-MBOT wraz z dowódcą 43blp ppłk. Grzegorzem Wnukiem i dyrekcją placówki, odsłonili tablicę pamiątkową ppłk. Fróga i zasadzili pierwszy w Polsce dąb poświęcony pamięci niezłomnego oficera. Podczas szkolnej akademii wręczone zostały nagrody laureatom konkursów „W hołdzie bohaterowi niezłomnemu” oraz „Gracjan Fróg żołnierz wyklęty” organizowanych przez SP nr 5.

Kolejnym dniem obchodów święta Brygady był 14 maja – tego dnia na terenie koszar 4W-MBOT odbył się konkurs „Szlakiem 3. Wileńskiej Brygady AK”, w którym udział brali uczniowie klas mundurowych z całego województwa. Do rywalizacji przystąpiło osiem drużyn – adepci sprawdzili swoją wiedzę na temat ppłk. Gracjana Fróga oraz podległej legendarnemu dowódcy brygadzie AK. Nie zabrakło również pokazu sprzętu wojskowego i żołnierskiej grochówki. Współorganizatorem konkursu było Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego.

Kulminacyjnym punktem obchodów był apel zorganizowany 15 maja na terenie brygadowych koszar w Olsztynie, podczas którego płk Mirosław Bryś w asyście dowódców podległych batalionów i lokalnych władz wręczył akty mianowania, listy gratulacyjne oraz wyróżnienia terytorialsom. 29 maja na terenie 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Olsztynie, odbyło się także wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Szlakiem 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej”, nad którym patronat objął orezydent Rzeczypospolitej Polskiej . W uroczystości wziął udział wojewoda warmińsko-mazurski  Artur Chojecki, który wraz z dowódcą brygady i współorganizatorami przedsięwzięcia wręczył laureatom nagrody i wyróżnienia. 

ppor. Anna Szczepańska, ekspert ds. komunikacji 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Zaraz odezwą się ruskie trolle którym nie w smak że polska armia odzyskuje wreszcie swoją świetność a WOT nawiązuje do chlubnej tradycji Armii Krajowej. Brawo MON róbcie swoją dobrą robotę a malkontentami różnej maści jatrzycielami się nie przejmujcie.
 • Widzisz Teofil, żałuj,  że nie urodziłeś się za Gomułki, czy nawet Bieruta, wtedy takie przyd.. karierę robiły. Poszedł byś na dowódcę brygady SP (Służba Polsce), i byłbyś dowartościowany. A tak za marne grosze piszesz hymny pochwalne w necie, z których większość czytających ma niezłą polewkę a chwaleni nawet tego nie czytaj.
 • Dlaczego oni (WOT), co chwila świętują? Bo to święte wojsko.
 • Wojsko Obrony Tadeusza R.
 • Impreza dla wybranych. Zwykły żołnierz nawet o tym nie wiedział. Super się bawicie, nie dziwcie się później, że Onet po was jedzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  2
  Kuba z WOT(2021-06-07)
 • Zbroic sie, zbroic, jeszcze raz zbroic, Bo wczesniej czy pozniej Rusek do spolki z Niemcem beds chcieli nas "rozebrac"jak 1772,1791,1793,1939 (daty pisze z pamieci moze sie troche pomylilem to sorry)Garbusiarz cyklista
 • Wot-wojsko królowej jadajwigi
 • @Zbyszek1 - Owszem. Tylko Polsce potrzebne jest wojsko, a nie parodia wojska.
 • każdy artykuł o wojsku to tylko świętowanie. Dość tego. Ruscy świętują raz w roku dzień zwycięstwa i starczy a u nas na okrągło. Im więcej potu i łez na poligonie tym mniej w boju.
 • W pamiętnym 1939 roku, też świętowali co chwila. Prężyli muskuły, defilady co chwila, kwiatki, radosne dziewczęta, ustrojone trybuny, orły w koronie, flagi narodowe - obietnice potęgi nie do ruszenia, drwiny z zagrożenia. Potem przyszedł wrzesień i już w pierwszych dniach wojny, znacząca większość tych co na trybunach splendor spijali i ludziom cuda obiecali. .. dała zwykłego tchórzliwego dyla za granicę. Ciekawe, czy ci tak bardzo "patriotyczni"politycy i dowódcy, już teraz też maja przygotowane z góry upatrzone pozycje, by dać dyla jakby co i bawić się dalej z dala od zgiełku, zostawić naród samemu sobie na wyniszczenie, dokładnie jak ich poprzednicy z września 1939.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  3
  edytowany(2021-06-07)
 • Z góry upatrzone pozycje są na Węgrzech.
 • @Teofil Skorupa - Naprawdę uważasz, że WOT to jest świetność polskiej armii? Bez samolotów, rakiet, okrętów?
Reklama