UWAGA!

Szanuj sąsiada swego

Policjanci często wzywani są na interwencje domowe dotyczące zakłócenia ciszy nocnej. Szczególnie dotyczy to budynków wielorodzinnych, gdzie głośne zachowanie po godzinie 22 jednego z mieszkańców może zdenerwować wielu sąsiadów.

Zakłócenie spoczynku nocnego (art. 51 kw) polega na uniemożliwieniu (co najmniej jednej osobie) odpoczynku w ciszy nocnej, która zwykle obowiązuje w godzinach pomiędzy 22 a 6 rano. Jeżeli w tych godzinach hałasujemy np. głośno odtwarzając muzykę, krzycząc czy też urządzając imprezę, może się okazać, że będzie to przeszkadzało naszym sąsiadom. Co za tym idzie, narażamy się na poniesienie
       odpowiedzialności z tytułu popełnienia wykroczenia. Oznacza to w praktyce, że po godzinie 22 mogą do drzwi mieszkania zapukać funkcjonariusze i na przykład przypomnieć nam o panującej już późnej porze. Co więcej, jeżeli upomnienie okaże się nieskuteczne zakłócający ciszę musi się liczyć z otrzymaniem mandatu karnego. Zgodnie z taryfikatorem jego wysokość to 200 złotych. Gdy odmówimy przyjęcia mandatu wtedy policjanci sporządzą notatkę o popełnionym wykroczeniu. W konsekwencji trafi ona do sądu, gdzie zakłócający ciszę spotka się również z osobą, której zakłócił nocny spoczynek. W tym wypadku zeznania osoby zgłaszającej są niezbędne do tego, aby ukarać nocnego, głośnego imprezowicza.
       Policjanci radzą jednak przede wszystkim rozmawiać z sąsiadami i rozstrzygać tego typu problemy na stopie sąsiedzkiej. Wzywanie bowiem policji przy zakłóceniu ciszy przez sąsiada i kategoryczne żądanie ukarania go, w momencie, gdy nikt wcześniej nie zwracał mu na to uwagi, jest błędnym działaniem. Na pewno nie przyczyni się ono do poprawy sąsiedzkich relacji.
      
sierż. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • 12 stycznia. -15 st. Celsjusza. Północ. Odgłosy muzyki za ścianą u sąsiada. Muszę załozyć kurtkę i spodnie na piżamę. Pójdę do klatki obok i poproszę go o ściszenie muzyki. .. Nie wyobrażam sobie takiego scenariusza w Szwajcarii. Ale u nas policja radzi załatwiać te sprawy samemu. :-). Droga policjo, co jeszcze mogę dla Ciebie zrobić?
 • Co z paleniem papierosów na klatce??? Pomimo zakazu wciąż dym unosi mi się w mieszkaniu, bo lokatorzy pomimo zakazu urządzają sobie palarnię. Ja nie palę, a wdycham dym przedostający się do mieszkania. .. Dla mnie to też zakłócenie porządku obowiązujego w budynkach wielorodzinnych. Pozdrawiam.
 • A co moźna zrobić gdy codziennie od 16 do 22 czy 23 jeden łomot ta sama muzyka ( oszaleć moźna ). Czy prawo obowiązuje tylko od 22.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zmolestowany(2010-03-25)
 • a co mam z robic jak pies sasiada cały czas szczeka a sasiad nic z tego sobie nierobi jak mu uwage sgłaszałem juz nie raz ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  miły sasiad(2010-03-26)
Reklama