UWAGA!

Szkoła chce znów wychowywać

Elbląskie władze oświatowe postanowiły w rozpoczętym roku szkolnym podjąć działania wzmacniające wychowawczą funkcję szkoły. W ramach profilaktyki uzależnień w 24 szkołach wdrożony zostanie program „Odnaleźć się w sobie” finansowany ze środków unijnych.

Każda szkoła otrzyma środki finansowe, by mogła organizować zajęcia profilaktyczne dla młodzieży trudnej wychowawczo. W ramach tych środków zorganizowanych zostanie 55 grup takiej młodzieży, która będzie uczestniczyła w specjalnie przygotowanych dla niej zajęciach warsztatowych. Będą to zajęcia uczące umiejętności zachowania się, radzenia sobie ze stresem, zajęcia z koncentracji, empatii i asertywności.
     Na projekt obejmujący 2750 godzin zajęć warsztatowych dla 1100 uczniów, szkoły otrzymają łącznie 313 208 zł. Każdą z godzin poprowadzi duet pedagog - psycholog bądź psycholog - terapeuta. Nauczyciele prowadzący takie zajęcia będą należycie wynagradzani, otrzymają po 40 zł za godzinę lekcyjną, a jest to kwota znacznie wyższa od tej, jaką otrzymuje nauczyciel dyplomowany ( 31 zł).
     Od 1 września w ośmiu szkołach podstawowych (nr 1, nr 4, nr 8, nr 9, nr 14, nr 16, nr 21 i nr 23) zatrudniono na pół etatu psychologów. W wymienionych szkołach funkcjonują świetlice popołudniowe, które zmienią się w świetlice socjoterapeutyczne, a dzięki zmniejszeniu liczebności dzieci do 15 w grupie, przez powiększenie ilości takich grup, będzie można racjonalniej prowadzić z nimi zajęcia.
     Wydział Edukacji UM niezależnie od wprowadzanych innowacji utrzymuje dotychczasowe programy profilaktyczne, już znane dzieciom i ich rodzicom: „Tak czy nie”. „Zanim spróbujesz”, „Trening Zastępowania Agresji ART ”i „Jestem sobą”. Pomyślność w wykonaniu przyjętych zadań zależy od odpowiedniego przygotowania do tego celu nauczycieli. Do grona 150 przeszkolonych do prowadzenia zajęć warsztatowych wcześniej nauczycieli dołączyło już 65 nowych. Ten szkoleniowy trend będzie utrzymany także w tym roku szkolnym.
     Procesom wychowawczym szkoły sprzyja poprawa bezpieczeństwa w placówkach. Miasto pozyskało od Wojewody Warmińsko-Mazurskiego 102 171 zł na zainstalowanie monitoringu wizyjnego w dziewięciu szkołach. Po zakończeniu montażu aparatury monitoringiem będą objęte w Elblągu wszystkie szkoły podstawowe, gimnazjalne i 12 szkół ponadgimnazjalnych.
M
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama