UWAGA!

Szukajmy alternatywy dla samochodu

  Elbląg, Szukajmy alternatywy dla samochodu
fot. AD

Dla wielu stanowi podstawowy i jedyny środek transportu. Jak się jednak okazuje po mieście można się poruszać na wiele innych sposobów. Dzisiejszy (22 września) XII Elbląski Dzień bez Samochodu wraz z Zielonym Festynem był okazją nie tylko do zabawy, ale także do tego, by samochód zamienić na inny środek transportu. Zobacz fotoreportaż.

Dzisiejszy (22 września) XII Elbląski Dzień bez Samochodu, który odbył się w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (16-22 września), rozpoczął się przejazdem kolumny rowerzystów od Placu Jagiellończyka przez ulice miasta. To dzień, w którym tradycyjnie już zachęcano elblążan do pozostawienia aut na parkingu i przemieszczania się rowerem, tramwajem bądź pieszo.
       – Rower ma bardzo wiele zalet. Jest o wiele bardziej ekologiczny niż jakikolwiek samochód, pozwala utrzymać lepszą formę fizyczną, jest także lepszym środkiem transportu w miastach, które pozwalają sobie na pewne utrudnienia transportowe. Takim miastem jest dzisiaj Elbląg, gdzie remontowane są dwie główne arterie miejskie. Dlatego też m.in. buduje się chociażby kontrapasy rowerowe, które będą zawsze tam, gdzie nie można wybudować nowej ścieżki rowerowej. Jeden kontrapas już mamy, jednak to wciąż za mało. Jest jeszcze wiele utrudnień dla rowerzystów w naszym mieście, niemniej powoli będziemy je rozwiązywać – wyjaśniał Prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk, który również wziął udział w przejeździe kolumny rowerowej. – Samochód jest moim narzędziem pracy, spędzam w nim wiele czasu, natomiast po pracy jeżdżę na rowerze, spotykając po drodze wielu elblążan. Zachęcam wszystkich do jazdy rowerem, dla zdrowia i poprawienia formy, ale także po to, aby „przewietrzyć” nasze głowy i pomyśleć o czymś przyjemnym, zrelaksować się.
       – Żyjemy w takich czasach, gdzie nadmiar samochodów pogarsza jakość życia w mieście. Zanieczyszczenie powietrza, hałas, korki, zajmowanie bardzo dużej przestrzeni przez samochody powoduje, że powinniśmy szukać alternatywnych środków mobilności czyli jak najwięcej chodzić piechotą czy jeździć rowerem na krótkich dystansach, częściej korzystać w komunikacji miejskiej – wyjaśnia Marek Kamm, Elbląski Oficer Rowerowy. – Takie podejście wymaga jednak zmiany myślenia, wzrostu świadomości, że przestrzeń miejska należy do ludzi, a nie do samochodów. Tego typu akcje, jak na przykład Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, mają na celu uświadomienie takiego założenia. Doświadczenia miast, w których rozwinięta jest kultura rowerowa pokazują, że jazda rowerem to taka normalna, codzienna czynność.

 


       Do udziału w dzisiejszym (22 września) Elbląskim Dniu bez Samochodu zachęcał również Zarząd Komunikacji Miejskiej. Od godz. 11 do 13 przedstawiciele ZKM oraz Tramwajów Elbląskich jeździli po mieście tramwajem, który funkcjonował jako kawiarenka obywatelska. Ponadto każdy, kto dziś skorzysta z Komunikacji Miejskiej będzie mógł jechać bez biletu, pod warunkiem, że okaże dowód rejestracyjny swojego samochodu.
       Równocześnie na Placu Jagiellończyka odbywał się Zielony Festyn, skierowany głównie do najmłodszych, choć nie tylko, którego celem była przede wszystkim ekologiczna edukacja społeczeństwa. Na przybyłych czekała cała moc atrakcji, od produkcji tzw. buttonów z ekologicznymi hasłami, po szycie siodełka, warsztaty decoupage, pokaz mody ekologicznej, rowerowy tor przeszkód, który został ułożony przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, przez różnorodne konkursy oraz chodzenie na szczudłach, aż po pokaz prawidłowego przypinania rowerów.
       – Uważam, że trzeba żyć ekologicznie. To dość szerokie pojęcie, wiąże się to m.in. z oszczędzaniem wody czy prądu, z ekologiczną jazdą samochodem czy z tym, aby po prostu „kochać przyrodę”– opowiada phm. Monika Wąsowska z ZHP Hufiec Elbląg, koordynatorka akcji. – Ta świadomość ekologiczna cały czas rośnie, aczkolwiek wciąż jest niska. Dlatego też istnieje taka potrzeba, żeby organizować tego typu imprezy, to uświadamia młodym ludziom, że należy troszczyć się o środowisko po to, aby zostawić ten świat lepszym, niż się go zastało.
       – Co roku wspieramy Elbląski Dzień bez Samochodu poprzez ułożenie rowerowego toru przeszkód, który tworzony jest po to, aby rowerzyści kształcili swoją technikę oraz taktykę jazdy rowerem, aby poprawiali swoją koordynację ruchową oraz by coraz lepiej poruszali się po mieście – mówi Adam Borowiecki z WORD-u.
       A jakie podejście do ekologicznego stylu życia mają elblążanie?
       – Każdy ma jakiegoś „hopla”, ja akurat lubię rowery. Dla mnie samochód może nie istnieć. Od wielu lat jeżdżę rowerem, do sklepu czy do pracy, po prostu wszędzie – opowiada pan Zbigniew. – Jest to korzystne dla własnego zdrowia, ale także dla innych, ekologiczne, a ponadto pozwala zachować kondycję. Z człowiekiem jest trochę tak jak z samochodem- nie używany rdzewieje, a jazda rowerem „konserwuje” – dodaje z uśmiechem.
       – Wprawdzie na co dzień jeżdżę samochodem, ale przez ten tydzień starałem się trochę więcej jeździć rowerem, na mniejsze zakupy czy tak po prostu, do parku, dla zdrowia. Coraz więcej ludzi wie, że ekologia jest ważna, od tego również zależy nasza przyszłość – wyjaśnia pan Adam.
       – Samochód to dużo spalin, ale trzeba nim czasami jechać. Rowerem za to można dojechać wszędzie – opowiada Kacper. – Bardzo lubię jeździć rowerem, dlatego fajnie, że odbywa się taki festyn. Najbardziej podoba mi się dzisiaj tor przeszkód.
       Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to również dobry moment, aby przypomnieć o zmianach „pro rowerowych”, dotyczących m.in. jazdy po chodniku, jazdy obok siebie czy pierwszeństwa przejazdu, które nastąpiły w Prawie o Ruchu Drogowym w 2011 r. O kolejnych zmianach będą mogli Państwo przeczytać na łamach naszego portalu.
       – Zeszłoroczna nowelizacja kodeksu drogowego wprowadziła kilka „pro rowerowych” rozwiązań, które wciąż są nieznane rowerzystom oraz kierowcom, co dość mocno antagonizuje obydwie grupy – dodaje Marek Kamm. – A przecież chodzi o to, żeby tą przestrzenią miejską podzielić się w sposób spokojny i sprawiedliwy.
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Jak się ma policje za plecy to i można olać przepis drogowe co też widać na załączonym obrazku.
 • To się nazywa lans - słońca nie ma, a gość w oksach śmiga. Czyżby chował się za nimi? Ma coś do ukrycia? Kto to jest w ogóle?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  lansiorek(2012-09-23)
 • A ja się pytam ile miejsc postojowych dla samochodów wybudowało miasto Elbląg w ostatnim dziesięcioleciu ? Dlaczego lekką ręką miasto przekazuje dziesiątki hektarów pod torowiska tramwajowe po których przemieszczają się prawie puste tramwaje (patrz ul. Ogólna w Elblągu) a pomimo że czasy są takie że KAŻDA rodzina korzysta z samochodu jedynie hipermarkety wychodzą naprzeciw potrzebom normalnych ludzi ? Zamiast walczyć z samochodami zacznijmy budować miejsca postojowe dla samochodów !!! Elbląg to nie 10 milionowa aglomeracja gdzie metr kwadratowy ziemi kosztuje kilka tys dolarów. Tu ludzie powinni żyć bez poczucia winy że mają samochody, jeżdżą samochodami, parkują samochody. Zdecydowana w działaniu wpływowa grupa faszystów tramwajowych nie ma prawa narzucać słabo zorganizowanej zmotoryzowanej większości swoich hałaśliwych środków transportu. Hero.
 • super przykład na bezpieczne poruszaniem sie rowerem, zarówno prezydent jak i jego pełnomocnik, nie maja kasków na głowach, przeciez to oni dają przykład, a jazda na rowerze bez kasku to przyklad wyjatkowej głupoty, szczególnie na takiej imprezie gdzie są dzieci
 • To skandal że pod Szpitalem Wojewódzkim trudno zaparkować, pod połączonymi szpitalami na Żeromskiego i Komeńskiego trudno zaparkować, na Jaszczurkach trudno zaparkować. Jak ktoś z waszej rodziny ciężko zachoruje pożyczę wam rower abyście staruszkę matkę czy gorączkujące dziecko mogli zawieźć do szpitala "na ramie". Hero.
 • Na dzień dzisiejszy jazda rowerem po wiekszości ulic Elląga jest niebezpieczna, a co dopiero poza miastem, takie akcje nic tu nie pomogą, należy wzorować się na innych krajach zwlaszcza sąsiednich : Niemcy, Szwecja, a nie wymyślać naszych cudów, tam już to jest zorganizowane bezpiecznie, bierzmy przyklad od lepszych. A miejsc parkingowych to brakuje przy Szpitalu Wojewodzkim, bo do innych mozna wjechać za bramę Inna sprawa to niezrozumiala kontynuacja antysamochodowej polityki Słoniny przez Nowaczyka, elbląg to nie warszawa i powinniśmy mieć mozliwość korzystania z uroków prowincji. Nie róbcie z Elbląga skansenu ekologicznego bez aut,
 • Hero? Ty kolego. Tys z Olsztyna. To wypier. .. aj na fora olsztyńskie tam zaśmiecać swoimi wypowiedziami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Elblazanin od urodzenia(2012-09-23)
 • Hero - pomyśl powoli co najmniej o wizycie u psychologa. Zacznij może od jakiejś łagodnej terapii na początek. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lokalny Patriota(2012-09-23)
 • W przyszłym roku przerabiam moje autko na elektryczne.
 • Grzesiu! Przeciez po bibce browarnianej Ty jeszcze miales alkohol we krwi! Jezdziles po pijaku? No brawo, brawo!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_48631(2012-09-23)
 • Grzesiu! Przeciez po bibce browarnianej Ty jeszcze miales alkohol we krwi! Jezdziles po pijaku? No brawo, brawo!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_48631(2012-09-23)
 • By pogodzić ekologię z samochodem,wymyślono coś takiego jak tu na filmie: www.youtube.com
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bądz eko,zrób se sam:)(2012-09-23)
Reklama