UWAGA!

Tak świętowali pozarządowi

 
Elbląg, Tak świętowali pozarządowi
fot. AD

Jak popularnym środkiem lokomocji jest w dzisiejszych czasach rower i jak bezpiecznie się nim poruszać, jak założyć organizację wolontarystyczną, jak poradzić sobie w walce z chorobą – można było dowiedzieć się podczas dzisiejszego (19 czerwca) XII Elbląskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych. Imprezę uświetniły występy taneczne i teatralne. Zobacz więcej zdjęć.

Dzisiejsza impreza była doskonałą okazją dla mieszkańców naszego miasta do zapoznania się z ofertą III sektora. Podczas tegorocznego Forum swój dorobek zaprezentowało ponad 20 organizacji pozarządowych z terenu Elbląga i powiatu elbląskiego. Na organizację, która najlepiej zaprezentowała swoją działalność, czekała nagroda.
       Dla elblążan przewidziano moc atrakcji. Można było skosztować smakołyków w Kawiarence Amazonki, a zainteresowane panie mogły natomiast zaczerpnąć wiedzy na temat działalności stowarzyszenia:
       – Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek skupia kobiety z rakiem piersi w różnym stadium choroby – mówi Alicja Tomczyk, prezes stowarzyszenia. – W ramach działalności stowarzyszenia organizowane są rehabilitacje. Cały czas bowiem po amputacji piersi trzeba ćwiczyć rękę, żeby nie było obrzęków. Jest też prowadzona rehabilitacja psychiczna – dodaje. – Utrata piersi to bowiem niesamowite obciążenie psychiczne dla kobiety. Mamy kontakt z fachowcami, onkologami, chirurgami onkologii z Warszawy, Poznania. Spotykamy się z lekarzami, psychologami, psychoonkologami. Organizujemy warsztaty psychoonkologiczne. Cały czas śledzimy wiedzę na temat profilaktyki raka piersi, a także na temat nowych metod walki z rakiem piersi. Może zgłosić się do nas każda pani, która nie potrafi sobie poradzić z chorobą. Muszę jednak powiedzieć, że wiele kobiet ma blokadę psychiczną i nie chce korzystać z naszej pomocy, przychodzić do nas. Niektóre panie wstydzą się ujawnić chorobę, boją się także stracić pracę. Przerażające jest to, że coraz młodsze kobiety chorują na raka piersi. Coraz częściej dotyczy to dziewcząt 18-, 19-letnich. Często 26-, 28-letnich.
       Zainteresowani mogli zasięgnąć informacji w Punkcie Wolontariatu: – Regionalne Centrum Wolontariatu zajmuje się organizowaniem akcji wolontarystycznych, a także ciekawych ofert pracy wolontarystycznej – mówi Kamil, młody człowiek, działający w ramach stowarzyszenia. – Prowadzimy także warsztaty dla organizatorów wolontariatu. W ramach wolontariatu działają ludzie w różnym wieku, nie tylko młodzi ludzie, ale także starsi.
       Dla spragnionych atrakcji czekały warsztaty z żonglowania piłeczkami czy robienia kolczyków. Dzieci malowały swoje twarze przy stoisku kosmetycznym oraz brały udział w warsztatach modelarskich. Na zainteresowanych sportem rowerowym czekała Kawiarenka Obywatelska „Rowerowy Elbląg”. Dyskutowano o bezpieczeństwie ruchu rowerowego, turystyce rowerowej oraz wizji miejskiego transportu rowerowego jako zamiennika jazdy samochodem na krótkich dystansach.
       – Kawiarenka Obywatelska jest realizowana przez Centrum Organizacji Pozarządowych. Jest to jedna z form dyskusji, jakie prowadzimy z obywatelami – mówi Paweł Kulasiewicz, koordynator Powiatowego Centrum Organizacji Pozarządowych. – W trakcie kawiarenki dyskutujemy na tematy, które są istotne dla mieszkańców. Dziś wybraliśmy temat bezpieczeństwa rowerowego. Zaprosiliśmy do udziału oficera rowerowego, mamy też przedstawicieli władz, dwóch radnych: pana Roberta Turleja oraz pana Pawła Nieczuję-Ostrowskiego. Są to radni, którzy w jakimś stopniu zajmują się tematyką rowerową – dodaje. – Jest również pan Paweł Bukato z Elbląskiego Stowarzyszenia Sportów Ekstremalnych. Idea jest taka: spotykamy się w jednym miejscu: mieszkańcy, organizacje i dyskutujemy na ważne tematy. Wypracowujemy rekomendacje, które można by było wdrożyć, i przekazujemy je przedstawicielom władz. Liczą się dobre pomysły, dobre inicjatywy. Wszystko po to, żeby realizować rzeczy w taki sposób, jak je widzą mieszkańcy naszego miasta – podsumowuje.
       Ponadto swój dorobek prezentowały m.in. następujące organizacje: Stowarzyszenie Miłośników Elbląga „Ocalić od Zapomnienia”, Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Suchacza, Elbląskie Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Osobom Chorym Psychicznie i Ich Rodzinom, Stowarzyszenie „Serce za Uśmiech” przy 110 Szpitalu Wojskowym z Przychodnią, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt ANIMALS, Związek Harcerstwa Polskiego „Chorągiew”.
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • autorze, następnym razem dokładnie pospisuj nazwy organizacji lub poproś o nie organizatora!
 • A&M Zgadzam się z przedmówcą - warto upewnić się przed publikacją czy w nazwach nie popełniono błędu. Poza tym organizacji prezentujących swoje stoiska było znacznie więcej. ..
 • Związek Harcerstwa Polskiego „ Chorągiew” . NO CHYBA NIE. Komuś się pomieszały nazwy organizacji -, -.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zirytowana(2011-06-20)
 • A co to za organizacja Związek Harcerstwa Polskiego "Chorągiew"? Pierwszy raz słyszę o czymś takim. .. .. Żenada autorze, żenada.
 • Kogo Wy tam zatrudniacie? Takie pomyłki w nazwach organizacji to istny brak szacunku!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  macham chorągiewką(2011-06-20)
Reklama