UWAGA!

To naprawdę niezwykły spacer

 Elbląg, Wystarczy smartfon, aplikacja i specjalne okulary i można rozkoszować się widokiem przedwojennego Elbląga
Wystarczy smartfon, aplikacja i specjalne okulary i można rozkoszować się widokiem przedwojennego Elbląga (fot. Anna Dembińska)

Niejeden z nas żałuje, że tak niewiele pozostało z elbląskiej przedwojennej starówki, na podstawie pozostawionych fotografii próbuje odtworzyć obraz starego Elbląga. Dzięki obecnej technologii możemy przenieść się w przeszłość i wirtualnie odbyć spacer dawnymi ulicami miasta. Taką możliwość stworzyła firma theConstruct. Dziś (8 kwietnia) w CH Ogrody zaprezentowała elblążanom mobilną aplikację, która przenosi na starówkę z lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Zobacz fotoreportaż.

Trzeba przyznać, że spacer ulicami starego Starego Miasta robi naprawdę wrażenie! I choć o mały włos przepłaciłabym go życiem (prawie wjechał we mnie tramwaj), przejść dawną starówką było naprawdę warto. Pruskie kamienice, automobil zaparkowany w pobliżu Bramy Targowej - to wszystko sprawia, że chciałoby się więcej i więcej.
       A to dopiero początek. Młodzi przedsiębiorcy z theConstruct zapewniają, że to dopiero przedsmak tego, co będzie potem. Już wkrótce zamierzają zwizualizować całą elbląską starówkę. - Pomysł zrodził się w Elbląskim Parku Technologicznym. Zaczęło się od starego samochodu, który był produkowany w Elblągu i został ukazany w wirtualnej rzeczywistości – mówi Piotr Juchnowicz, współzałożyciel firmy theConstruct. - Poszliśmy za ciosem i postanowiliśmy w takiej rzeczywistości stworzyć elbląską starówkę. Jest to dopiero fragment, ale chcemy dalej to rozwijać i stworzyć całą starówkę.
       Aplikacja powstała w ciągu czterech miesięcy. Kiedy uda się stworzyć całość? - Trudno jeszcze powiedzieć – dodaje współtwórca aplikacji i zapewnia, że kamienice odwzorowano na podstawie oryginalnych czarno-białych zdjęć tak, by jak najlepiej przedstawiały pierwowzory.
       theMuseum, bo tak nazywa się aplikacja, publicznie została zaprezentowana elblążanom po raz pierwszy. Wszystko dzięki wykorzystaniu technologii VR (wirtualna rzeczywistość), którą wykorzystują i rozwijają specjaliści z firmy theConstruct.
       A jak elblążanom podobał się spacer po przedwojennej starówce? - Uczucie jest niesamowite. Tak jakby było się w innej rzeczywistości, w zupełnie innym niż dzisiaj miejscu – mówi pani Maria. - To okazja do zobaczenia dawnego Elbląga.
       - Rewelacja! Nagle jesteśmy w innej rzeczywistości – zachwyca się Ula. - Na starówce, której już nie ma. Są drzewa, wszystko jest tak bardzo rzeczywiste. To bardzo fajne nowe doświadczenie. Ma się wrażenie, że jest się pośrodku jakiegoś miasta.
       Ci elblążanie, którzy są ciekawi tej niezwykłej aplikacji, mogą ją zobaczyć jutro (sobota) i w niedzielę. Wystarczy odwiedzić CH Ogrody (sobota w godz. 16-20, niedziela w godz. 16-19).
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama