UWAGA!

Trudna historia może łączyć

 
Elbląg, Trudna historia może łączyć
fot. nadesłana

W dniach 21-28 września trzy placówki: Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kamionku Wielkim, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy nr 4 w Warszawie i Via Nova Iztehoe z Niemiec wzięły udział w projekcie edukacyjnym "Trudna historia może łączyć - młodzi Polacy i Niemcy w działaniu".

Projekt rozpoczął się w MOW w Kamionku Wielkim. W tym czasie młodzież wzięła udział w zajęciach integracyjnych, porządkowała teren pomnika w Nadbrzeżu, uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku i Gminie Żydowskiej, złożyła kwiaty na Westerplatte. Uczestnicy projektu zwiedzali były obóz koncentracyjny Stutthof, sprzątali teren byłego obozu żydowskiego i złożyli kwiaty pod pomnikiem.
       Młodzież miała też okazję spotkać się ze Świadkiem Historii Panią Petronelą Brywczyńską, której wspomnienia i obecność są częstym uhonorowaniem ważnych uroczystości naszej placówki.
       W trakcie podsumowania pierwszej części projektu uczestnicy prezentowali materiały przygotowane przez grupy warsztatowe.
       Dalsza część projektu odbywała się w Warszawie. Uczestnicy zwiedzali Stolicę, uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Muzeum Powstania Warszawskiego, w Korczakianum, spacerowali szlakiem warszawskiego getta, spotkali się z Panem Piotrem Łubieńskim - uczestnikiem Powstania Warszawskiego i byłym więźniem KL Stutthof, zaprezentowali przygotowane wcześniej informacje o Januszu Korczaku, Irenie Sendlerowej i Apolonii Pfeifer, którzy za ratowanie Żydów w czasie wojny zostali odznaczeni medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.
       Znalazł się też czas na trochę przyjemności i niespodzianek - wizyta na Stadionie Narodowym oraz ognisko.

 

Projekt spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestników. Tak przez młodzież jak i opiekunów została oceniony jako cenny merytorycznie i przygotowany profesjonalnie, lecz także okazał się wartościowym doświadczeniem, które dostarczyło emocji, niezapomnianych wrażeń i refleksji. Jesteśmy dumni z postaw naszych podopiecznych, którzy okazali się godni zaufania. Ich postawa wzbudza w nas - opiekunach - podziwi szacunek. Okazało się, że trudna historia naprawdę może łączyć.
       Projekt edukacyjny realizowany był pod patronatem i we współpracy z Muzeum Stutthof w Sztutowie.
      

Magdalena Kuligowska, Bożena Szczodrowska MOW Kamionek Wielki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama