UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Tu napijesz się bez mandatu

 
Elbląg, Tu napijesz się bez mandatu
(fot. MS, archiwum portEl.pl)

Legalnie pić alkohol na świeżym powietrzu będzie można w Elblągu tylko w restauracyjnych ogródkach i... w okolicy wiat w Bażantarni. A także na miejskich imprezach. Takie są założenia najnowszej uchwały Rady Miejskiej, która ma być przegłosowana na najbliższej sesji 28 czerwca.

Elbląscy radni dostosowują lokalne przepisy do znowelizowanej ustawy o wychowaniu w trzeźwości, która weszła w życie w styczniu. Zakazuje ona generalnie picia alkoholu „pod chmurką”, ale daje możliwość lokalnym samorządom wprowadzenia odstępstw od zakazu. I właśnie z tej możliwości chce skorzystać elbląski samorząd. Jednym z wyjątków ma być teren wiat w parku Bażantarnia.
       „Obszary te od dziesiątków lat stanowią miejsca tradycyjnego wypoczynku i rekreacji elblążan na tzw. „łonie natury […] Z obserwacji wynika, że relaks i odpoczynek powiązany jest niekiedy że spożywaniem napojów alkoholowych, głównie piwa.” - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.
       Alkohol będzie można także pić w ogródkach restauracyjnych. Co ciekawe, Stare Miasto, gdzie elblążanie i turyści chętnie spędzają wolny czas, nie zostało w całości wyłączone spod zakazu, a jedynie ogródki restauracyjne. Na starówce i w innych miejscach w Elblągu będzie można wypić przysłowiowe piwko tylko w trakcie wydarzeń kulturalnych, kulturalno-rozrywkowych oraz promujących Elbląg i to na terenie, obejmującym teren: Galerii El, ulic Stary Rynek, Bednarska, Rybacka, Mostowa, Wodna, Bulwar Zygmunta Augusta (teren ograniczony między mostem Niskim a Wysokim oraz rzeką Elbląg a ulicą Wodną). Na liście takich miejsc znalazły się także: Wyspa Spichrzów, okolice Muszli Koncertowej i restauracji Myśliwska w Bażantarni, miejsce przy PWSZ przy al. Grunwaldzkiej, plac Kazimierza Jagiellończyka, dziedzińce Muzeum i Biblioteki Elbląskiej, lotnisko, hala MOS i Hala Widowiskowo-Sportowa, teatr i lodowisko.
       Obowiązkiem organizatora oraz sprzedawcy będzie wyznaczenie strefy, w którym zakaz spożywania alkoholu nie będzie miał zastosowania. Alkohol będzie można bez obaw o mandat pić również podczas nocy sylwestrowej na bulwarze Zygmunta Augusta.
       Przypomnijmy, że mandat za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym wynosi obecnie do 100 zł. A Pogotowie Socjalne w Elblągu za pobyt osób nietrzeźwych pobiera 250 złotych za dobę.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama