UWAGA!

Tu napijesz się bez mandatu

 Elbląg, Tu napijesz się bez mandatu
(fot. MS, archiwum portEl.pl)

Legalnie pić alkohol na świeżym powietrzu będzie można w Elblągu tylko w restauracyjnych ogródkach i... w okolicy wiat w Bażantarni. A także na miejskich imprezach. Takie są założenia najnowszej uchwały Rady Miejskiej, która ma być przegłosowana na najbliższej sesji 28 czerwca.

Elbląscy radni dostosowują lokalne przepisy do znowelizowanej ustawy o wychowaniu w trzeźwości, która weszła w życie w styczniu. Zakazuje ona generalnie picia alkoholu „pod chmurką”, ale daje możliwość lokalnym samorządom wprowadzenia odstępstw od zakazu. I właśnie z tej możliwości chce skorzystać elbląski samorząd. Jednym z wyjątków ma być teren wiat w parku Bażantarnia.
       „Obszary te od dziesiątków lat stanowią miejsca tradycyjnego wypoczynku i rekreacji elblążan na tzw. „łonie natury […] Z obserwacji wynika, że relaks i odpoczynek powiązany jest niekiedy że spożywaniem napojów alkoholowych, głównie piwa.” - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.
       Alkohol będzie można także pić w ogródkach restauracyjnych. Co ciekawe, Stare Miasto, gdzie elblążanie i turyści chętnie spędzają wolny czas, nie zostało w całości wyłączone spod zakazu, a jedynie ogródki restauracyjne. Na starówce i w innych miejscach w Elblągu będzie można wypić przysłowiowe piwko tylko w trakcie wydarzeń kulturalnych, kulturalno-rozrywkowych oraz promujących Elbląg i to na terenie, obejmującym teren: Galerii El, ulic Stary Rynek, Bednarska, Rybacka, Mostowa, Wodna, Bulwar Zygmunta Augusta (teren ograniczony między mostem Niskim a Wysokim oraz rzeką Elbląg a ulicą Wodną). Na liście takich miejsc znalazły się także: Wyspa Spichrzów, okolice Muszli Koncertowej i restauracji Myśliwska w Bażantarni, miejsce przy PWSZ przy al. Grunwaldzkiej, plac Kazimierza Jagiellończyka, dziedzińce Muzeum i Biblioteki Elbląskiej, lotnisko, hala MOS i Hala Widowiskowo-Sportowa, teatr i lodowisko.
       Obowiązkiem organizatora oraz sprzedawcy będzie wyznaczenie strefy, w którym zakaz spożywania alkoholu nie będzie miał zastosowania. Alkohol będzie można bez obaw o mandat pić również podczas nocy sylwestrowej na bulwarze Zygmunta Augusta.
       Przypomnijmy, że mandat za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym wynosi obecnie do 100 zł. A Pogotowie Socjalne w Elblągu za pobyt osób nietrzeźwych pobiera 250 złotych za dobę.
      
Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama