UWAGA!

Tutaj sztuka jest wspólnym mianownikiem

 
Elbląg, Wystawy fotografii i ilustracji związane z tegoroczną edycją MSA można oglądać w budynku CSE Światowid
Wystawy fotografii i ilustracji związane z tegoroczną edycją MSA można oglądać w budynku CSE Światowid (fot. Michał Skroboszewski)

Warsztaty plastyczne, muzyczne, teatralne, spektakle, koncert, ale i wystawy fotografii oraz ilustracji – 12. Międzynarodowe Spotkania Artystyczne to cała paleta działań opartych na sztuce. To również wydarzenie gdzie na jednej scenie występują artyści sprawni i niepełnosprawni, pozwalające na wymianę doświadczeń na temat arteterapii, zbliżające ludzi poprzez działania artystyczne. Zobacz więcej zdjęć. 

 Międzynarodowe Spotkania Artystyczne to trzy dni wypełnione różnorodnymi wydarzeniami, w których udział biorą artyści z Polski oraz z zagranicy, m.in. z takich krajów jak Słowacja, Rosja, Finlandia czy Litwa, sprawni oraz niepełnosprawni. W tej grupie znalazł się elbląski Książkowy Teatr Cieni, działający przy "Cyberiadzie", czyli filii nr 7 Biblioteki Elbląskiej. Grupa stworzyła multimedialne realizacje oparte na bajkach Ezopa, które prezentowane są podczas tegorocznych MSA.
       - Książkowy Teatr Cieni powstał z myślą o osobach niepełnosprawnych. Działa w bibliotece, dlatego pokazujemy treść literacką – mówi Ewa Prelewska, pomysłodawczyni tego projektu. - Zaczęliśmy od bajek Ezopa, bo to historie z morałem, które docierają do każdego, są też łatwe w odbiorze. Pokazują również, że niedostatki można przekuć w zalety.
       MSA to także wystawy, jedną z nich tworzą zdjęcia dokumentujące wydarzenia artystyczne zrealizowane przez teatr Divadlo z Pasáže z Bańskiej Bystrzycy. Miejsce to funkcjonuje od 1995 r., a swoje działanie opiera na autorskim programie edukacji artystycznej.
       - Od ośmiu lat jest to teatr miejski i jedyny na Słowacji teatr społecznościowy, który zawodowo pracuje z aktorami z niepełnosprawnościami – wyjaśniła Teresa Miłoszewska, organizatorka Międzynarodowych Spotkań Artystycznych, podczas czwartkowego (22 listopada) wernisażu.
       Fotografie można będzie oglądać do 13 stycznia na pierwszym piętrze holu w CSE Światowid.
       Z kolei tuż przy wejściu do dużej sali kinowej zaprezentowano zdjęcia artystów z Teatru Przebudzeni, działającego przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Ostródzie. Zrobiła je Zuzanna Lewandowska, studentka historii sztuki na na toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, a także pasjonatka fotografii.
       - Stworzenie sesji dla Przebudzonych było piękną przygodą – mówiła podczas wernisażu swoich prac. - W spotkaniu z tymi niesamowitymi artystami możemy dostrzec prawdziwe piękno portretu, wyczytać wiele emocji z oczu aktorów.
       Chętni mogą zajrzeć również do Galerii Nobilis, gdzie do 3 grudnia będzie można obejrzeć 59 ilustracji do baśni braci Grimm stworzonych przez 20 estońskich artystów. Wystawę zatytułowano „Once Upon a Time – Dawno, dawno temu…” i jest ona realizowana we współpracy z Ambasadą Estonii w Warszawie. Natomiast już w piątek (23 listopada, godz.11) odbędzie się wernisaż fotografii Roberta Szaja, który sportretował tegoroczne Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w Pjongczangu. Jego prace zostaną zaprezentowane na drugim piętrze holu w CSE Światowid, a będzie je można oglądać do 13 stycznia.
       Szczegółowy program można znaleźć na stronie wydarzenia.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama