UWAGA!

Ubezpieczenie turystyczne na wakacje. Na co uważać?

2018-06-06
13:22
 
Ubezpieczenie turystyczne na wakacje. Na co uważać?

Ubezpieczenie turystyczne w znakomitej większości krajów nie jest obowiązkowe. I choć biura podróży mają obligatoryjnie w swojej ofercie proponować przynajmniej podstawową ochronę, to jej pełny wymiar nie jest wymagany i można bez żadnych prawnych konsekwencji wyjechać za granicę pełnej ochrony ubezpieczeniowej. Pytanie tylko, czy rzeczywiście jest to dobre rozwiązanie, a brak ubezpieczenia to oszczędność, która się opłaca? Oczywiście, że nie. Ważne jednakże jest to, by wybierając odpowiednią ochronę, wiedzieć, na co zwrócić uwagę i czego się wystrzegać.

Ubezpieczenie turystyczne – jak to wygląda
       Podstawową kwestią jest konstrukcja polisy turystycznej. Składa się ona z umowy podstawowej i umów dodatkowych. Sama wersja podstawowa jest niezwykle istotna, jednakże, warto również dobrać sobie rozszerzenia, ponieważ to one decydują o tym, czy ochrona będzie kompleksowa czy niepełna.
       Bardzo ważne jest również to, że ubezpieczenia turystyczne różnią się między sobą w zakresie ryzyk, za które przejmowana jest odpowiedzialność. Niektóre polisy na przykład, w ogóle nie dopuszczają takiej opcji, jaką jest ubezpieczenie zdarzeń powstałych na skutek uprawiania sportów ekstremalnych. W takiej sytuacji turysta, który będzie uprawiał sport i w tym czasie zrobi sobie krzywdę, nie otrzyma wypłaty odszkodowania. Jeżeli jednak, wiedząc, że taką aktywność ma w planach, wybierze taką polisę, która działa również podczas uprawiania sportu, to w razie zdarzenia z pewnością otrzyma pieniądze, a jego wyjazd, choć i tak nie do końca szczęśliwy, nie stanie się pasmem fatalnych okoliczności.
       I na koniec, warto również zwrócić uwagę na atrakcyjne dodatki do polis turystycznych, które dostosowane są do tego rodzaju aktywności ubezpieczonego. Chodzi mianowicie o ubezpieczenie bagażu podróżnego, kosztów rezygnacji z wyjazdu czy assistance podróżnego. Ich dołączenie do polisy powoduje, że tym skuteczniej chroni ona życie, zdrowie i finanse osoby wyjeżdżającej za granicę.
      
       Na co uważać wybierając polisę ubezpieczeniową na wyjazd?
       Bardzo ważną kwestią jest to, by uniknąć niepotrzebnych rozczarowań, do których mogłoby dojść już w czasie wyjazdu. Żeby polisa nie okazała się bezużyteczna, trzeba ją dobrze i starannie wybrać. Przede wszystkim powinno się przejrzeć Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Można to zrobić sprawdzając w sieci ubezpieczenie turystyczne (www.polisaturystyczna.pl). Znaleźć można rodzaje i warianty ubezpieczeń, które już dadzą pewien ogląd na sprawę.
       Druga kwestia to sumy ubezpieczenia. Nawet najlepsza polisa nie zda egzaminu, jeżeli nie będzie zawarta na odpowiednio wysokie sumy ubezpieczenia. Co bowiem przyjdzie z takiej polisy, która pozwoli pokryć zaledwie połowę potrzeb finansowych? Oczywiście, dobra i połowa, ale po co decydować się na półśrodki, skoro można mieć pełne ubezpieczenie.
       Odpowiednie sumy ubezpieczenia można dobrać, sprawdzając jakie stawki za różnorodne zdarzenia zdrowotne, procedury medyczne i hospitalizację, obowiązują w kraju, do którego organizowany jest wyjazd. Wystarczy policzyć, ile średnio kosztowałby pobyt w szpitalu, przy założeniu, że trwa tydzień, a podejmowane procedury medyczne znajdują się w środku cennika obowiązującego w miejscu docelowym. Na tej podstawie można oszacować średnie koszty leczenia i na taką kwotę się ubezpieczyć. Jeżeli dojdzie do poważniejszego zdarzenia, że kwota ta nie wystarczy, to z pewnością pokryje większość wydatków, jeżeli zostanie dobrze policzona. Jeżeli zaś okaże się, że ewentualne zdarzenie było mniej kosztowne, to polisa będzie mogła je pokryć w całości.
       Drugą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę jest zakres zdarzeń. Warto zdecydować się na polisę, która poza kosztami leczenia uwzględnia również koszty akcji poszukiwawczej lub ratunkowej, koszty konsultacji medycznych, utratę bagażu czy konieczność rezygnacji z podróży z ważnych i istotnych przyczyn. Im więcej zdarzeń, tym bardziej przydatna i praktyczna może się okazać dana polisa.
       I na koniec, koniecznie trzeba zweryfikować różnego rodzaju wyłączenia odpowiedzialności. To sytuacje opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, za które firma nie przejmuje na siebie odpowiedzialności i nie wypłaca odszkodowania. Trzeba je znać, gdyż dzięki temu można ich w dużym stopniu uniknąć. Jeżeli jednak ubezpieczony się z nimi nie zapozna, a do zdarzenia dojdzie w okolicznościach objętych wyłączeniem, na jakiekolwiek zmiany będzie już za późno.
       Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia turystycznego warto w ogóle przeczytać jego warunki. Można je znaleźć do każdej oferty obejmującej ubezpieczenie za granicą z www.polisaturystyczna.pl. W ten sposób można uniknąć wielu nieprzyjemnych nieporozumień.
      

       ----- materiał płatny -----

      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej