UWAGA!

Uczyli się w Akademii Przyszłości

Elbląg, Uczyli się w Akademii Przyszłości
Fot. P.S.

Atrakcyjne lekcje, dużo rekwizytów naukowych i nauczyciel z pasją. Brzmi dobrze, ale dla wielu szkół przynajmniej jeden z tych elementów to ciągle science-fiction. Z przewagą fiction. Brak pieniędzy sprowadza nawet najbardziej wzniosłe idee na ziemię. Czarną dziurę wypełniają fundusze unijne i programy, takie jak na przykład „Akademia przyszłości” Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

W trzynastu szkołach w Elblągu i powiecie przez cały rok szkolny odbywały się zajęcia „Akademii Przyszłości”. Projekt Towarzystwa Przyjaciół Dzieci miał pomóc w nauce uczniom, którzy mają problemy z przyswajaniem wiedzy.
       - Od października do czerwca organizowaliśmy zajęcia pozalekcyjne z matematyki, języka angielskiego, informatyki i edukacji przyrodniczo-ekologicznej. Na każdy blok zajęć przypadały 54 godziny - mówi Łukasz Dembiński, dyrektor Biura Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Elblągu. - Zależało nam, by zajęcia nie były kojarzone z typowymi lekcjami, by nauczyciele, którzy przeszli przeszkolenie, prowadzili je w bardziej atrakcyjnej formie, sięgali po pomoce naukowe, które kupiliśmy w związku z projektem. Z pierwszych informacji wynika, że projekt się powiódł - wszyscy uczniowie, którzy brali udział w tych zajęciach, zdali do następnej klasy.
       Projekt realizowano w czterech szkołach w Elblągu i dziewięciu w powiecie elbląskim.

 


       - W grupie 573 uczestników około połowa ma kłopoty z nauką, kolejna część to dzieci z zaburzeniami w zachowaniu lub z problemami adaptacyjnymi - mówi Małgorzata Meisner, monitorująca projekt TPD. - Ograniczenia finansowe w szkołach powodują, że oferta zajęć pozalekcyjnych jest niewielka i nie zaspokaja potrzeb uczniów i rodziców, mimo trudu, jaki podejmują nauczyciele.
       Wyniki badań ankietowych potwierdzają, że uczniowie uczestniczący w pozalekcyjnych zajęciach poprawili się w nauce.
       - Trochę matematyka mi sprawiała problem. Na tych dodatkowych zajęciach byliśmy bardziej wyluzowani niż na lekcjach, przebiegały one spokojniej - opowiada 12-letnia Justyna, uczennica VI klasy.
       Nic więc dziwnego, że Towarzystwo Przyjaciół Dzieci chce od nowego roku szkolnego realizować kolejny projekt, który będzie także obejmował terapię pedagogiczną oraz zajęcia z logoterapii.
      
      

kojot
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama