UWAGA!

Uważajmy podczas upałów

 Elbląg, Uważajmy podczas upałów
fot. arch.portEl

W związku z wysokimi temperaturami, a także zbliżającym się okresem wakacyjnym, Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Elblągu przekazuje podstawowe informacje dotyczące właściwego zachowania w czasie upalnych dni. Referat nieustannie przypomina również o obowiązującym zakazie kąpieli w rzece Elbląg.

Upały - kilka praktycznych porad
       W trakcie upałów bardzo ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad, które mogą uchronić nas przed niebezpieczeństwem podczas słonecznych dni. Należy pamiętać, że upały są szczególnie szkodliwe dla małych dzieci, osób w podeszłym wieku, a także chorych na cukrzycę, nadciśnienie i mających problemy z sercem. O ile mamy taką możliwość, powinniśmy zostać w domach w najgorętszej porze dnia (w godz. 10 - 17). Jeśli musimy wyjść na zewnątrz, zadbajmy o przewiewne ubranie, zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry, nośmy nakrycia głowy a także przewiewne obuwie. Nie zapomnijmy też wziąć ze sobą małej butelki wody mineralnej. Unikajmy nadmiernego nasłonecznienia, opalania, chrońmy naszą skórę kremami z filtrami. Trzeba nadmienić, że bardzo ważnym jest spożywanie dużej ilości płynów, unikając przy tym słodkich napoi i alkoholu, a także spożywanie lekkich posiłków. Apelujemy również, aby nie zostawiać w samochodzie dzieci i zwierząt! Nawet na przysłowiową „chwilę”. W upalny dzień temperatura wewnątrz auta, zaparkowanego na słońcu może dojść nawet do 90°C! Gdy widzimy taki przypadek, nie obawiajmy się powiadomić policji lub straży miejskiej, nim będzie za późno.
       Prosimy mieszkańców o rozwagę. Każde zauważone niedozwolone zachowanie należy zgłosić policji, straży miejskiej lub Miejskiemu Centrum Zarządzania Kryzysowego, które przekaże informację do stosownej służby. Nic jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku, o który apelujemy nie tylko podczas nadchodzących dni, ale także na co dzień.
      
       Zakaz kąpieli w rzece Elbląg
       Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 2013 r. w sprawie ustalenia granicy portu morskiego w Elblągu od strony lądu, rzeka Elbląg znajduje się w granicach ww. portu. Zarządzeniem Nr 5 Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni z dnia 20 lutego 2013 r. (§96 pkt.7) został wprowadzony i nadal obowiązuje m.in. zakaz kąpieli i nurkowania. Są miejsca, w których nieodpowiedzialne osoby kąpią się, ryzykując życie i zdrowie. Do takich miejsc z pewnością można zaliczyć rzekę Elbląg w rejonie mostu kolejowego, a także tzw. „ciepłą wodę”. Informujemy, że służby bezpieczeństwa i porządku przy wykorzystaniu sprzętu pływającego będą patrolować rzekę Elbląg. Za złamanie zakazu kąpieli grozi mandat karny – do 250 zł lub kara nagany.
      
Łukasz Mierzejewski, biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Panie Łukaszu, na upały nic tak nie pomoże jak właśnie kąpiel nad rzeką (nie można), na kąpielisku miejskim (nie można), nad jeziorem np. Dróżno (chyba można), lub nad morzem (można, jak się zatankujesz i wyjedziesz za miasto). Więc jaką miasto ma ofertę? Basen, prawda. I. .. nic ponadto? Poza tym proszę wzorem poprzednich lat rozstawić kurtyny wodne w newralgicznych punktach.
  • @dziękuję - oni rozstawią jak co roku, czyli przebudzą się pod koniec sierpnia, rzygać się chce na te miasto a bardziej na władzę w tym mieście
  • mam gdzieś zakazy aż do momentu nie 120 tys miasto nie zbuduje plaży
  • Basen odkryty zdewastowany rządy elblaskie wszystko niszczą amfiteatr na dolince tez takie piękne miejsca są tez inne które dla elblazan są potrzebne a dla urzedasow nierentowne tylko by burzyli nic nie oferując dla nas elblazan wstyd p Wróblewski
Reklama