UWAGA!

Wątpliwości wokół pomnika (opinia)

 Elbląg, Wątpliwości wokół pomnika (opinia)
fot. Witold Sadowski (arch. portEl.pl)

150 tysięcy złotych będzie kosztował pomnik Józefa Piłsudskiego, który wyrzeźbi gdański artysta Stanisław Szwechowicz. Czy Elbląg stać na taki wydatek w momencie, kiedy prezydent narzeka, że brakuje pieniędzy na oświatę?

Na początek kilka słów wyjaśnienia: Józef Piłsudski wielkim Polakiem był. To zdanie broni się samo i w tym tekście nie będę się zajmował analizą zasług i dokonań marszałka. Razem z Romanem Dmowskim, Ignacym Daszyńskim, Ignacym Paderewskim i wieloma innymi osobami jest twórcą niepodległego państwa polskiego w 1918 r. Nie będę się też w tym tekście zastanawiał, komu w większym stopniu Rzeczpospolita zawdzięcza odrodzenie. Tematem tekstu będzie kwestia uhonorowania Józefa Piłsudskiego w Elblągu. Marszałek ma już „swoją” aleję i szkołę podstawową. Miasto postanowiło wydać 150 tys. złotych na pomnik „Dziadka”. Pomnik, którego w Elblągu nigdy nie było i miasto jakoś żyło.

Oczywiście "można" dyskutować czy obecnie miasto nie ma bardziej pilnych wydatków niż pomnik postaci historycznej. Celowo słowo „można” ująłem w cudzysłów, bo publicznie takiej dyskusji nie było. Można przypuszczać, że taka rozmowa odbyła się pomiędzy byłą radną Marią Kosecką a prezydentem Elbląga Witoldem Wróblewskim. Była radna jest obecnie członkiem Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej i czyniła starania za postawieniem marszałkowi pomnika.

I tu pojawia się pierwsza wątpliwość. W czym lepszy jest Związek Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej od szeregu innych organizacji, które na swoje pomysły muszą ubiegać się w miejskich konkursach lub przedstawiać je pod osąd opinii publicznej w Budżecie Obywatelskim. Tu jednak prezydent zadecydował, radni przyklepali w głosowaniu nad budżetem miasta i cyk... 160 tys. na pomnik „Dziadka” jest, z czego 150 tys. zainkasuje gdański rzeźbiarz Stanisław Szwechowicz.

„Przedmiotem i zakresem zamówienia jest zaprojektowanie, wykonanie i posadowienie pomnika Twórcy Niepodległości poprzez wykonanie w gipsie ceramicznym modelu popiersia Marszałka Piłsudskiego wys. 100 cm; wykonania odlewu popiersia w brązie lanym, patynowanym metodą traconego wosku; wykonania cokołu pomnika wys. 190 cm z bloku granitu jasnego typu „White Pearl” z imieniem i nazwiskiem Marszałka oraz latami urodzin i śmierci; wykonanie czterech płyt - cokołów granitowych wys. 170 cm z imionami i nazwiskami współtwórców Polskiej Nieodległości; wykonanie fundamentów wraz z montażem elementów pomnika.” - możemy przeczytać w ogłoszeniu o zamiarze zawarcia umowy usługi Zaprojektowanie, wykonanie i posadowienie pomnika Twórcy Niepodległości zamieszonym w Biuletynie Informacji Publicznej elbląskiego ratusza.

Na stronie artysty możemy zobaczyć jego dotychczasowe dokonania. Stanisław Szwechowicz jest autorem pomnika Józefa Piłsudskiego w Gdyni, w Toruniu, Nowym Sączu (konny), Tarnowie. Artysta dostał już wizualizację elbląskiego pomnika.

Nas jednak zastanawia potrzeba uhonorowania marszałka pomnikiem akurat w czasie, kiedy miasto walczy z brakiem środków np. na oświatę. - W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy informację, że subwencja oświatowa związana z dofinansowaniem wynagrodzeń dla nauczycieli zostaje zmniejszona o około 1.5 mln zł. To ma miejsce w ciągu roku budżetowego - mówił podczas konferencji prasowej w środę (24 lutego) prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Inwestycja w pomnik to akurat 10 proc. braku środków oświatowych. I tak można wymieniać w nieskończoność, na co wydać pomnikowe 150 tys. zł. „Standaryzacja” ilości woźnych w szkole, która odbiła się na ilości zatrudnionych. Obcinanie godzin w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym, dzięki którym ogranicza się możliwość treningów utalentowanym elbląskim sportowcom. Pytaniem retorycznym jest: ile metrów ulicy można wyremontować za 160 tys zł zapisane na pomnik „Dziadka” w budżecie. Oczywiście „można by” przedyskutować kwestię budowy pomnika twórcy niepodległości. Czy jest konieczna, czy koniecznie w czasie, kiedy trzeba szukać środków w budżecie. Ale tej dyskusji mieszkańcy miasta zostali pozbawieni. Wystarczyło, że była radna przekonała prezydenta.

A elblążanom pozostaje pytanie: czy w okresie kryzysu miasto stać na wydatek 150 tys. zł, żeby władze miasta miały gdzie kłaść kwiaty 11 listopada? Od lat te uroczystości odbywały się pod pomnikiem króla Kazimierza Jagiellończyka. Komu to przeszkadzało?

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ja wolę pomnik, na oświatę ciągle pompuje kasę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  69
  Papa Smurf(2021-02-25)
 • Stawiać pomnik jak najszybciej, a nauczyciele niech siedzą cicho i tak znów bd siedzieli w domu, a jak sie się nie podoba to szukajcie innej pracy.
 • a może by tak pomnik pinokia?
 • A pomników ludzi, którzy stworzyli to miasto, rozsławili, mieszkali i identyfikowali się z nim jak nie było tak nie ma ?! W jakim celu maja postawić ten pomnik kiedy jak rządził Piłsudski to Elbing był pruskim miastem no chyba, że się mylę?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  59
  19
  Kat_Na_Idiotów(2021-02-25)
 • Brakuje pieniędzy na podstawowe sprawy ale na pomniki nie???? TO SKANDAL !!!!!Jeszcze może kaczora pomnik postawcie i Morawieckiego itd Sa pilniejsze sprawy. .. Pan Wróblewski ostatnio mówię że brak funduszy na komunikacje miejska a tu nagle są pieniądze na pomnik??? A gdzie remonty ulic, znowu to samo że brak funduszy a na pomnik?? Czy już odgórnie dostał rozkaz i teraz sika ze strachu jak nie zrobi i pomnika A co ma Piłsudski prócz kochanek z Elblągiem wspólnego, może jego koń tez dostanie pomnik
 • Proponuję zezlomowac te wszystkie odpadki z Zamechu porozstawiane po mieście i będzie na pomnik Marszałka Druga sprawa to jest bezczelność naszej władzy w mieście którą kolejny raz ktoś pokazuje czarno na białym czyli jedno zezlomowac i będzie na pomnik a drugie to zwolnić i pogonić do Olsztyna Tak moim zdaniem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  25
  Zielarski(2021-02-25)
 • Żenujący artykuł. Autorowi, upamiętnienie J. Piłsudskiego kojarzy sie z ''miejscem gdzie władze miasta będą kłaść kwiaty"i jeszcze to - czy miasto stać na taki wydatek. .. .. miasto stać na o wiele większe wydatki które okazują się być chybione.
 • papo ursusie zapomniałeś dodać że wolałbyś pomnik Jarosława
 • Nikomu niepotrzebny następny chybiony pomnik w Elblągu. Jeden już stoi na placu Konstytucji i nie ma odważnego aby go stamtąd usunąć, może w inne miejsce, aby odblokować tereny inwestycyjne pod zabudowę środmiescia. Sposób, w jaki Kosecka załatwia sprawę z Wróblewski śmierdzi z daleka wałkiem. Ciekawa też jest proporcja 150 tys. zł za projekt do 10 tys. za wykonanie. Zapewne będzie tak jak z wieloma projektami, które leżą w biurku i nie ujrzą nigdy realizacji. Rozczarowanie Wróblewskim jest w Elblągu coraz większe, coraz bardziej też widać że coś z nim jest nie tak. W tekście przeczytałem o "byłej"radnej Koseckiej. Chętnie widziałbym określenie "były"w przypadku prezydenta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  44
  17
  BEZ ŚCIEM proszę(2021-02-25)
 • Pomnik nie jest potrzebny. Na oswiate bardziej sa potrzebne pieniadze. Hashtagi: #uguifyg
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  41
  23
  rysiub(2021-02-25)
 • @BEZ ŚCIEM proszę - Przecież wiadomo, że KAŻDY rządzący korzysta na lewo w zprzywilejów władzy (jeden mniej, drugi więcej), więc lepiepszy chyba taki który "korzysta więcej"i robi "coś"dla mieszkańców, niż taki który niby nie korzysta, a dla mieszkańców nie ma nic. Jako przykład niech posłuży śp. Adamowicz prezydent Gdańska i jego sławne mieszkania, i obecnie panujący prezydent Elbląga i jego "interesy".
 • Biedne miasto, biedny region, zamknięci bo komus zachciewa się bawić w politykę i jeszcze pomniki stawiać bo ktoś lubi się przebierać i zabawiac? Pandemia i kłopoty z nią związane w tym upadajacym mieście to nie ten czas! Trochę logiki i myslenia nad ratowaniem miasta !zenada!
Reklama