UWAGA!

Wspomnienie wyzwolenia i pamięć o zbrodni

 Elbląg, Wspomnienie wyzwolenia i pamięć o zbrodni
Fot. Mikołaj Sobczak

Filie obozu koncentracyjnego Stutthof znajdowały się m. in. w Elblągu. Dziś (9 maja) uczczono pamięć jego ofiar w związku z 77. rocznicą wyzwolenia. Zobacz zdjęcia.

Hołd więźniom oddali m. in. przedstawiciele władz miejskich, samorządowcy, działacze, służby mundurowe, a także młodzież szkolna wraz z pedagogami. Nie było wielu przemówień, wybrzmiało przede wszystkim milczenie.

- Chciałbym serdecznie podziękować za udział w tej uroczystości wszystkim uczestnikom, ale w szczególności wychowawcom i młodzieży - powiedział podczas wydarzenia Michał Missan, wiceprezydent Elbląga. - To na nich będzie spoczywał obowiązek przenoszenia tej pamięci na kolejne pokolenia – odniósł się do uczestnictwa młodych ludzi w obchodach rocznicowych.

Przypomnijmy. Pierwszy elbląski oddział obozu Stutthof mieścił się przy al. Grunwaldzkiej (powstał w 1940 r.), potem został przeniesiony na ulicę Fredry. Na terenie Elbląga więźniowie byli również przetrzymywani w barakach przy ulicy Radomskiej. Baraki filii w Elblągu zlikwidowano 20 stycznia 1945. Obóz główny został wyzwolony 9 maja.

- Ewakuacja centralnego obozu Stutthof była podzielona na dwa etapy: pierwszy został przeprowadzony pod koniec stycznia 1945 r. (więźniowie w 20-stopniowym mrozie szli w marszu śmierci blisko 200 km), drugi w kwietniu 1945 r. (drogą morską). W obu ewakuacjach śmiertelność sięgała nawet 50 proc. ogólnej liczby więźniów... – pisaliśmy na portel.pl.

  Elbląg, Wspomnienie wyzwolenia i pamięć o zbrodni
Fot. Mikołaj Sobczak

Obelisk przypominający o funkcjonowaniu filii KL Stutthof w Elblągu znajduje się przy ul. Lotniczej, w pobliżu torów kolejowych. Dziś poszczególne delegacje złożony przy nim kwiaty. Uroczystości rocznicowe zaplanowano na dziś również w Muzeum Stutthof w Sztutowie.

- Rankiem 9 maja na teren opuszczonego przez Niemców obozu weszli żołnierze 48 Armii 3 Frontu Białoruskiego wyzwalając grupę około 150 więźniów, którzy się na jego terenie jeszcze znajdowali – czytamy na stronie muzeum. Warto podkreślić, że powstało ono na terenie dawnego obozu staraniem byłych więźniów. Placówka w tym roku obchodzi swoje 60-lecie.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Czy polskie naiwniaki bez wyobraźni, oblały rosyjskiego ambasadora farbą, czy to może prowokacja. Polacy dają się manipulować jak dzieci. Pokaż ludzki poziom człowieku i nie zniżaj się do ich poziomu.
 • Ekipa do okręgu 39 pojechała w tym roku?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Fan_Gargamelka_Z_PO(2022-05-09)
 • Oblanie rosyjskiego ambasadora farbą to takie typowo polskie emocjonalne działanie. No, ale cóż... Niech się gość cieszy, że nie wręczyliśmy mu aktu wypowiedzenia wojny. W końcu jesteśmy mocarstwem, a za plecami mamy grupę kochających nas sojuszników, którzy pójdą za nami w ogień. Pierwsza wojna światowa toczyła się na terenach Polski, druga również. Trzecia za pasem. Umieranie z honorem za innych to nasza narodowa specjalność. Ktoś bardzo chce, żebyśmy nie wyszli z wprawy.
 • Ciekawe, czy to ci sami, co tak pilnują by w Polsce ciągle była bieda?
 • Oj chyba piszą coś o ukraińskich aktywistach. Pewnie tych co się do wojska nie załapali.
 • Kwiaty na Agrykola też składała oficjalna delegacja czy tam dla Armii Czerwonej jest ban na upamiętnienie dnia wyzwolenia ?
 • "o takie typowo polskie emocjonalne działanie" Po co i dlaczego wypisujesz takie brenie. W jaki, m celu chcesz wprowadzic opinie publiczna w blad? Tego aktu, a mozna przeczytac dosłowanie wszedzie, dokonala ukraińska dziennikarka Iryna Zemliana.
 • Pierwszych więźniów zakwaterowano w pożydowskiej fabryce pędzli i szczotek T. Neumanna przy wtedy to Aleji; Tannenbergallee 75 Około kwietnia 1941 roku więźniowie z Tannenbergallee zostali przeniesieni do baraków na Boelkestrasse (obecnie ul. Fredry).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  gregor2(2022-05-09)
 • Jakie wyzwolenie obozu? 77 lat temu Sowieci do niego wkroczyli!.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  Renek(2022-05-09)
 • @AntyTrol - pani ukraińska dziennikarka niech bierze karabin i na Ukrainie walczy o wolność swojego państwa. Relacje polsko - rosyjskie w Polsce możemy kształtować samodzielnie, bez pomocy ukraińskich dziennikarek. Od tego mamy dyplomatów na naszym utrzymaniu.
 • towarzysze radzieccy wyzwolili niemiecki obóz..... i zamienili więźniów na innych, hmm ciekawe kto lepiej płacił strażnikom niemcy czy bolszewicy ? takie to wyzwolenie :D polacy to jednak są głupi, a swoją drogą to bohaterskich żołnierzy wyzwolicieli radzieckich powinno się wykopać i wysłać do domu tak samo powinno być z naszymi którzy tam leżą w ziemi rosyjskiej powinni wrócić do domu z rosji
 • oblała go ukraińska dzirnnika, jej błyskach Ruscy oblewają na Ukrainie prawdziwą krwią, o co ten szum? na Ukrainie RoSSjanie mordują tysiące ludzi, kobiety, dzieci, starców, gwałca i kradną co się dziwicie kobiecie?
Reklama