UWAGA!

XV Dzień Papieski

 Elbląg, Święty Jan Paweł II
Święty Jan Paweł II

Obchodzonemu w tym roku w niedzielę (11 października) dniu papieskiemu patronować będą słowa „Jan Paweł II – patron rodziny”. Towarzyszące wspólnemu dziękczynieniu przypomnienie pontyfikatu Jana Pawła II i jego nauczanie dotyczące wzrastaniu duchowemu w rodzinie ma stanowić zachętę do podążania drogą świętości we współczesnym świecie.

Obchody Dnia Papieskiego od 2001 roku przypadają zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Uroczystościom towarzyszą koncerty, panele dyskusyjne, sztuki teatralne, marsze, happeningi i wspólne apele modlitewne, które mają na celu przybliżyć nauczanie i postać Jana Pawła II. Jest to zadanie ważne, bo świętość jest dla wielu ludzi tematem wstydliwym i niechcianym. Jednocześnie, często te same osoby pragną wzorców i osób godnych naśladowania, uczciwych, dobrych, zdolnych do poświęceń dla innych. XV Dzień Papieski jest więc okazją, by zastanowić się nad problemami współczesnej rodziny w świetle nauczania i postawy życiowej Jana Pawła II.
      
       Rodzina według papieża
       W „Liście do rodzin” Jan Paweł II napisał: „Pośród tych wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. (…) A jeśli (…) człowiekowi brakuje rodziny, to jest to zawsze wyłom i brak nad wyraz niepokojący i bolesny, który potem ciąży na całym życiu. Tak więc Kościół ogarnia swą macierzyńską troską wszystkich, którzy znajdują się w takich sytuacjach, ponieważ dobrze wie, że rodzina spełnia funkcję podstawową” (List do rodzin, nr 2). Natomiast w Kaliszu w 1997 roku, papież nauczał: „ani na chwilę nie zapominajcie o tym, jak wielką wartością jest rodzina. Dzięki sakramentalnej obecności Chrystusa, dzięki dobrowolnie złożonej przysiędze, w której małżonkowie oddają się sobie wzajemnie, rodzina jest wspólnotą świętą”. W Nowym Targu w 1979 roku modlił się, aby małżonkowie byli otwarci na dar potomstwa, aby rodzina polska była wierna świętemu prawu życia. Niczego ze swej aktualności nie straciły, a być może dzisiaj znaczą jeszcze więcej słowa, które padły w 1987 roku w Szczecinie: „Modlimy się gorąco (…) by rodzina była silna Bogiem, a kraj był silny rodziną, zdrową fizycznie i moralnie. Podstawą trwałości rodziny jest pogłębiana i odnawiana w Kościele (…) w jego sakramentach, świadomość znaczenia chrześcijańskiego małżeństwa, świadomość, której owocem jest trwanie, aż do śmierci”.
      
       Żywy pomnik
       Podczas XV Dnia Papieskiego, wierni w elbląskich kościołach będą modlić się o świętość polskich małżeństw i rodzin oraz o wzmocnienie rodziny, od której zależy przyszłość zarówno państwa jak i kościoła. Wszyscy chętni będą mogli wspomóc inicjatywę realizowaną przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która od lat nazywana jest żywym pomnikiem Jana Pawła II. Fundacja ta wspiera poprzez stypendia około 2500 młodych ludzi z całej Polski. Taką właśnie inicjatywę Kościoła w Polsce św. Jan Paweł II określił jako pomnik najbliższy jego sercu.
      
mk

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Dla karolka ważna była jedna rodzina, wspólnota zboków w sukienkach i wspólna nienaruszalna kasa. Nie dziwi mnie, że armia ludzi wierzy w niego jak( chyba bardziej niż boga) jeśli jest wielu, może nawet tych samych co wierzy, że walensa obalił komunizm i był uczciwym człowiekiem
Reklama