UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (wybrany wątek)
  • Polonia w Harbinie powstała w związku z decyzją władz Rosji o budowie linii kolejowej do Władywostoku, a najkrótsza trasa prowadziła przez Mandżurię. Prace rozpoczęto w 1897 roku, a pierwszy pociąg pojechał w 1903 roku. Projektantem linii był inżynier Stanisław Kierbedź, bratanek też Stanisława, budowniczego słynnego mostu kratowego w Warszawie. Decyzją Siergieja Witte ministra, a potem premiera Rosji, całością prac kierował Adam Szydlowski, który zaprojektował też rozwój wsi Harbin. W 1917 roku już jako miasto zamieszkiwało tam 100 tysięcy osób 33 narodowości, a najwięcej Polaków. W 1935 roku, już ZSRR, sprzedało linię Japonii, która od 1932 roku utworzyła w Mandżurii zależne od nich państwo Mandżuko. W dniu 20 sierpnia 1945 roku miasto zdobyła Armia Czerwona w ramach operacji w wojnie z Japonią. W kwietniu 1946 roku miasto i tereny Mandżurii ZSRR przekazało Chińskiej Republice Ludowej. Obecnie Harbin liczy ponad 5 milionów mieszkańców. Polonia w Harbinie była aktywna, posiadała własną prasę i szkolnictwo, w tym Liceum im. Henryka Sienkiewicza, którego absolwentem był m. in. znany pisarz Teodor Parnicki.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    18
    0
    Potomek z H.(2023-03-26)
  • @Potomek z H. - Dziękuję za garść historii. Wspaniale jest móc przeczytać, o tak mało znanych faktach, których udziałem, bądź wręcz kreatorami, byli nasi rodacy. Ciekawym czy obecnie istnieją jakiekolwiek oznaki ich bytności i twórczości na tamtych terenach. Choć jakiś czas temu, pół roku mieszkałem i pracowałem w CHRL, to osobiście Harbin znałem do tej pory jedynie z corocznego festiwalu figur lodowych. Pozdrawiam i zdrowia wszelakiego winszuję.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    11
    0
    Może być?(2023-03-26)
  • @Może być? - Niestety z polskości na tych ziemiach mało pozostało. Nawet cmentarz został przez władze chińskie zlikwidowany, a tylko część grobów przeniesiono na istniejący jeszcze dawny cmentarz prawosławny. Generalnie Chińczycy są bardzo uprzedzeni do śladów przeszłości, których autorami były inne nacje. Chociaż Polaków raczej cenią niemniej nie było to przesłanką do zachowania pamięci o naszych przodkach.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    0
    Potomek z H.(2023-03-26)
Reklama