UWAGA!

Z miasteczka do gimnazjum. Co słychać w III LO?

 Elbląg, Z miasteczka do gimnazjum. Co słychać w III LO?
(fot. Michał Skroboszewski)

III Liceum Ogólnokształcące rok szkolny 2018/19 rozpoczęło już w nowej siedzibie – przy ul. Browarnej. W dotychczasowej siedzibie przy ul. Saperów szkoła działała 26 lat, od początku swojego istnienia. Jak uczniowie i nauczycieli zadomowili się w nowych kątach?  Zobacz zdjęcia.

Najpierw była reforma oświaty, która wymusiła wygaszanie gimnazjów. Potem Rada Miejska w Elblągu zdecydowała, że do budynku Gimnazjum nr 9 przy ulicy Browarnej z miasteczka szkolnego przy ul. Saperów przeprowadzi się III Liceum Ogólnokształcące. A potem była wielka przeprowadzka... - To było duże wyzwanie. Trzeba było przenieść wszystkie meble, ławki, krzesła, komputery, tablice... Budynek przy ul. Saperów musieliśmy opróżnić zupełnie. Wszystko trzeba było zdjąć ze ścian, spakować i powynosić. A niektóre z tych rzeczy są bardzo ciężkie: choćby wyposażenie laboratorium chemicznego, szafki uczniowskie – mówi Beata Orzech, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II
       Przeprowadzka na poważnie zaczęła się pod koniec poprzedniego roku szkolnego. W międzyczasie trwało dostosowywanie budynku gimnazjum do potrzeb licealistów. Swoją lokalizację zmienił m.in. pokój nauczycielski i biblioteka. W miejscu świetlicy i stołówki jest teraz laboratorium chemiczne.
       - W liceum nie ma potrzeby utrzymywania stołówki i świetlicy, w związku z tym te pomieszczenia zaadaptowaliśmy na laboratorium chemiczne i gabinet chemiczny. Przekształciliśmy też jedną klasę w dwie mniejsze do nauki języków. To nie był wielki remont, raczej takie remonciki, ale w szkole coś się działo – mówi Beata Orzech.
       Rok szkolny licealiści rozpoczęli zgodnie z planem – 3 września uczniowie 15 oddziałów (12 klas licealnych i trzy gimnazjalne) usłyszeli pierwszy dzwonek. W szkole do zrobienia zostały drobiazgi: wstawienie ostatnich mebli i przyczepienie nad sekretariatem nowego loga szkoły.
       - Jutro [z Beatą Orzech rozmawialiśmy 5 września – przyp. red.] zostanie udrożniony parter, zostanie oddanedo użytku laboratorium chemiczne. Wtedy będziemy mogli powiedzieć, że się przeprowadziliśmy – mówi dyrektor szkoły.

  Elbląg, Beata Orzech, dyrektor III LO
Beata Orzech, dyrektor III LO (fot. MS)


       Teraz – jak twierdzą uczniowie – trzeba odtworzyć klimat szkoły z Saperów. - Mamy teraz większe gabinety, większe korytarze. Warunki do nauczania są trochę lepsze niż na Saperów. To czego nam brakuje, to aula. Miejsce, gdzie moglibyśmy robić zajęcia dla kilku klas, organizować wykłady zaproszonych gości. Takie uroczystości jak rozpoczęcie roku szkolnego organizujemy w sali gimnastycznej. Z brakiem auli jakoś sobie poradzimy – mówiła Beata Orzech.
       W przyszłym roku szkolnym III LO (i pozostałe szkoły ponadgimnazjalne w całej Polsce) czeka kolejna rewolucja. Do pierwszej klasy liceum przyjdzie podwójny rocznik: dzisiejsi ósmoklasiści pójdą do nowego czteroklasowego liceum lub pięcioletniego technikum, a ich rok starsi koledzy z trzeciej gimnazjalnej zasilą pierwsze klasy starego liceum trzyletniego lub czteroletniego technikum.
       Obecnie w III LO są cztery klasy pierwsze. Ile ich będzie w przyszłym roku? - To będzie duża rewolucja. Podwójny rocznik, dwie podstawy programowe. Ile będzie klas pierwszych zależy od decyzji miasta dotyczącej sieci szkół i naboru do klas pierwszych – stwierdziła dyrektor szkoły.

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A jak z atmosferą? Chodzą słuchy, że gimnazjaliści z III klas nie są niezbyt zasowoleni z takiego obrotu spraw i bardzo wrogo odnoszą się do przybyłych z ul. Bema uczniów liceum. Dyrekcja powinna rozeznać temat i stanowczo zareagować.
 • Tuba propagandowa UM, jaką to wspaniałą i mądrą decyzję podjęło nasze miasto, propaganda i produkcyjniaki.
 • Reforma nie była wymysłem miasta tylko Pisu, który chciał utopić w kosztach samorządy. A tu figa Wróblewski poradził sobie z problemem i to boli? Ze nie pozwolił narazić dzieci i nauczycieli na pidsowski zaplanowany chaos? Tu boli?
 • Dzieciaki, powodzenia w nowym miejscu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  0
  rodzic(2018-09-06)
 • Ale sie ta szkoła zmieniła jak ja jeszcze chodziłem pamięta odpadający tynk dziurawe ramy okien, stare lamperie, brak sali gimnastycznej nie wspomnę o reszcie. I niech ktoś mi powie że nic się nie zmieniło na lepsze. A jak Gimnazjaliści mają z tym problem to licealiści powinni sobie z nimi chyba łatwo poradzić;)
 • Gimnazjaliści czują się rozżaleni bo. .. to była "ich szkoła" a teraz są piątym kołem u wozu. Niestety są w takim wieku że nie do końca są w stanie zrozumieć i zaakceptować taką sytuację - przecież dla nich wszystko jest bez sensu i niesprawiedliwe teraz x 2
 • Szkoda, że budowana od zera wizja poprzedniego dyrektora tak łatwo obróciła się wniwecz. Ambitny projekt z lat 90.(mówię tu o całym Miasteczku Szkolnym) jedną decyzją wywalony do śmietnika, mimo że sprawdzał się nieźle. Ot, elbląskie porządki.
 • Czemu piszecie tylko o III LO. Inne szkoły też musiały się przenieść - np szkoła z Zamkowej albo CKU z Saperów - ale ta szkoła nie tylko nic nie zyskała, ale wręcz odwrotnie. Lokalizacja - peryferia Elbląga (Rawska) Miał być duży parking ( tak obiecywał jeszcze doradca p prezydenta) jest miejsce na kilka samochodów, gdzie można sobie połamać resory. Sal mało i ciasno. A do tego większość nauczycieli i pracowników dawnego CKU zmuszona była odejść lub poszukać sobie innej pracy. Szkoła, która w tym roku odchodzi jubileusz 40 lecia praktycznie przestaje istnieć.
 • @ech - Większość polaków chciała likwidacji gimnazjów - więc nie boli.
 • A wystarczyło poczekać rok aż gimnazja będą całkowicie wygaszone. A tak szok i rozżalenie gimnazjalistów.
 • @Prus - Nie wspominając o wybudowanym kompleksie sportowym na Saperów.
 • Podejrzewam, że już kombinują, co zrobić z tym kompleksem. Wysiudają Pijarów i "Kępkolików" (proces "mieszkanizacji" miasteczka nabrał rozpędu i raczej nikt go nie zatrzyma), boisko przestanie być komukolwiek potrzebne. Znając życie, postawią tam pewnie nowy budynek mieszkalny, który będzie pasował do tamtejszej powojskowej architektury jak pięść do nosa. Ale to tylko moje bajanie - pożyjemy, zobaczymy.
Reklama