UWAGA!

Z tym kościołem czuję się związany

 Elbląg, Hans Joachim Pfau (po prawej) i Erwin Volerthun, czyli dawni mieszkańcy tych ziem
Hans Joachim Pfau (po prawej) i Erwin Volerthun, czyli dawni mieszkańcy tych ziem (fot. WS)

Kościół św. Pawła wiele dla niego znaczy. Spędził w nim część swojego dzieciństwa. Wrócił tu po latach, by w imieniu fundacji Elbing Pangritz Club przekazać zebrane datki na renowację kościelnych organów. Hans Joachim Pfau, przedwojenny mieszkaniec miasta, po raz kolejny odwiedził Elbląg.

- Los tego kościóła bardzo leży mi na sercu – mówi mieszkaniec przedwojennego Elbląga, Hans Joachim Pfau. - Czuję z nim wielki związek. Moi dziadkowie do wybuchu wojny służyli w nim. Dziadek ze strony mamy był tu kościelnym, a dziadek ze strony taty był grabarzem. Podczas wojny, gdy w mieście było mało mężczyzn, również my, wówczas dzieci, dbaliśmy o przykościelny ogród, ozdabialiśmy kościół. Ja dzwoniłem dzwonami na wieży, a w niedzielę stałem przy drzwiach i zbierałem ofiary pieniężne. Dorastałem więc w tym kościele – wspomina.
       Dziś Hans Joachim Pfau złożył wizytę księżom franciszkanom, by w imieniu fundacji Elbing Pangritz Club przekazać zebrane przez jego członków fundusze w kwocie 1300 euro na remont organów. Towarzyszyła mu żona Ilse oraz Erwin Vollerthun, którego ojciec pochodził z pobliskiego Majewa i który od lat wspiera elbląskie organizacje na rzecz odbudowywania porozumienia polsko-niemieckiego.
       – Takie kontakty są bardzo miłe – mówi ojciec Grzegorz Piśko, proboszcz parafii św. Pawła. - Ci, którzy przeżyli tu swoje dzieciństwo, wracają na te tereny i widzą, że miejsce to jest zadbane, chociaż jest jeszcze wiele rzeczy jest do zrobienia, by kościół powrócił do swej dawnej świetności. Jest to bardzo miły gest i spore zaskoczenie. Pieniądze zostaną przeznaczone na remont organów oraz prace porządkowe na wieży kościoła, by zabezpieczyć ją przed przeciekaniem – dodaje.
      
dk

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • w ostatnią sobotę zwiedzaliśmy i Kosciół pw św. Pawla i Izbę Pamięcia ojca Andrzeja Czesława Klimuszko, ta Izba też potrzebuje wsparcia, chociaż wszystko nam się podobało, historia oraz uporządkowany przykościelny park, ogródka nie widzieliśmy, o organach była mowa, że są w bardzo dobrym stanie. Dziękujemy za umożliwienie zwiedzania oo Franciszkanom i PTTK Ziemi Elbląskiej oraz chętnym elblążanom do poznawania historii Elbląga - miasta wielu kultur.
 • Byłem kiedyś w Elblągu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  JeżyWilk(2014-08-30)
 • pewnie ze miły gest, 1300 euro za free, na bank pójdzie na remont
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  juuuzekzpoczty(2014-08-30)
 • Bardzo przepraszam, ale z tego co pamiętam to remont organów był przeprowadzony we wrześniu zeszłego roku!!! Coś chyba tu nie gra (z pewnością nie organy), czyżby franciszkanie z ojcem gwardianem na czele mieli nieczyste intencje??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  3
  Zirytowana(2014-08-30)
 • Dokładnie organy są w bardzo dobrym stanie. Nie dalej jak rok temu miał miejsce kompleksowy remont instrumentu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  elblążaninnnn(2014-08-30)
 • Rok temu Pan Pfau odwiedził również kościół i pierwszy raz spotkał się z proboszczem. Wtedy też rozpoczął starania o zebranie funduszy, bo wiedział o zbliżającej się renowacji. Dopiero teraz jednak przyjechał do Elbląga i mógł przekazać pieniądze osobiście. Wszystko się zgadza. Remont organów był bardzo kosztowny więc to finansowe wsparcie ze strony niemieckiej na pewno jest bardzo pomocne.
 • dobrze, że nie do proboszcza od Św. Wojciecha. Niestety zresztą.
Reklama