UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Za czym kolejka ta stoi?

 
Elbląg, Rano rodzice ruszyli do szkół, by zapisać swoje dzieci na półzimowisko
Rano rodzice ruszyli do szkół, by zapisać swoje dzieci na półzimowisko (fot. Sebastian Malicki)

Jak co roku miasto organizuje półzimowiska w szkołach. I jak co roku od szóstej rano w szkołach kłębiły się tłumy rodziców, chcących zapisać swoje pociechy. Tymczasem nie zapowiada się, żeby miejsc dla dzieci zabrakło, choć pierwszeństwo mają uczniowie z placówek prowadzonych przez miasto. Problem mogą mieć więc rodzice dzieci np. ze szkoły muzycznej czy szkoły pijarów. 

W ubiegłych latach karta na półzimowisko szkolne była towarem deficytowym. Rodzice ustawiali się w szkole jeszcze przed świtem, żeby ją dostać, w tym roku więc zrobili tak samo. - Byłam dziesięć po szóstej i jestem dziewiętnasta w kolejce – mówiła pani Magdalena, którą spotkaliśmy dziś w Szkole Podstawowej nr 1 w kolejce po kartę.
      
       Są wolne miejsca
      
O 7.30 (kiedy ruszyły zapisy) w SP 1 w kolejce było już ok. 50 osób. Wszyscy na karty się załapali, zostały nawet wolne miejsca. - Każdy chętny dostał kartę, nasza szkoła ma 90 miejsc na każdy turnus. Nie sądzę, żeby jakieś dziecko się nie dostało – mówiła Irena Sokołowska, kierownik świetlicy w SP 1 odpowiedzialna za półkolonie w SP 1.
       W tym roku urzędnicy ratusza zmienili organizację szkolnych półzimowisk i zamiast jednego dwutygodniowego turnusu zorganizowali dwa pięciodniowe. Tym sposobem z zimowego wypoczynku może skorzystać dwa razy więcej dzieci.
       - W tym roku przygotowaliśmy 1100 kart na półzimowiskach organizowanych przez miejskie szkoły. W ubiegłym roku z tej formy wypoczynku skorzystało 585 dzieci – informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego elbląskiego ratusza.
       Miasto może więc stanąć przed problemem, który w ubiegłych latach nie występował – karty na zimowiska mogą zostać w szkole. - Jeżeli jakieś karty zostaną, to od wtorku będziemy promować wśród rodziców szkolne półzimowiska. Wszystkie karty zostaną wykorzystane – zapewnia Łukasz Mierzejewski. 
       Teraz pozostaje tylko rozwiązać kwestię zapisów. W drugiej dekadzie XXI w., kiedy Elon Musk (szef amerykańskiej firmy SpaceX) poważnie zastanawia się nad wysłaniem człowieka na Marsa, w Elblągu, żeby zapisać dziecko na półzimowisko trzeba pofatygować się osobiście, tylko po to, aby podać PESEL i nazwisko pociechy. Tak jakby nie było internetu lub telefonu.
      
       A co dzieci czeka na zimowisku?
      
- Nie chcę zdradzać szczegółów, żeby nie psuć dzieciom niespodzianki. Z wyjątkiem poniedziałku każdego dnia jest wyjście. Są konkursy, zajęcia sportowe, filmy, mamy bardzo dużą filmotekę w szkole. Dzieci mają odpocząć od dydaktyki, to są ferie, dzieci mają odpocząć, pośmiać się, potańczyć – mówiła Irena Sokołowska.
       - Dyrektorzy zaplanowali sporo wycieczek, m.in.: wyjazd do Gdańska do Ośrodka Kultury Morskiej czy Rodzinnego Parku Rozrywki, do Żuławskiego Parku Historycznego czy wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego „Ziołowy Dzbanek” - dodaje Łukasz Mierzejewski
       W tym roku szkolne półzimowiska będą odbywać się w terminach 23-27 stycznia (I turnus) i 30 stycznia – 3 lutego (II turnus). Jeszcze nie wiadomo, czy dzieci, które będą uczestnikami jednego turnusu, będą mogły uczestniczyć w następnym, jeśli będą wolne miejsca. Rodzice dopłacają za zimowisko 90 zł, przy czym posiadacze Karty Dużej Rodziny płacą 50 zł.
      
       Szkoły, w których w tym roku odbędą się półzimowiska:
      

       Szkoła Podstawowa nr 16, ul. Sadowa 2
       Szkoła Podstawowa nr 12, ul. Zajchowskiego 12
       Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Daszyńskiego 1
       Zespół Szkół nr 1 (SP11), ul. Korczaka 34
       Szkoła Podstawowa nr 19, ul. Urocza 4
       Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 1, ul. Kopernika 27        
       Szkoła Podstawowa nr 23, ul. Słoneczna 14
      
       PS. Po publikacji tego artykułu Czytelnicy zgłosili nam inny problem: pierwszeństwo w zapisach na półzimowiska mają uczniowe ze szkół prowadzonych przez elbląski samorząd. Jak się dowiedzieliśmy, dopiero gdy zostaną wolne miejsca, będą one udostępione także dzieciom z innych placówek, np. ze szkoły muzycznej czy szkoły pijarów. O liczbie wolnych miejsc Urząd Miejski poinformuje we wtorek.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • Prezydent dyskryminuje elbląskie dzieci! Moja córka nie może uczestniczyć w półzimowisku, bo chodzi do szkoły katolickiej. Panie Wróblewski, my też mieszkamy w tym mieście.!!! SKANDAL!!!
 • Decyzjao nierównym traktowaniu na miarę obecnego prezydenta.Kolejna żenada.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  13
  Marek K.(2017-01-09)
 • Co za idiotyczna decyzja. Jak można tak elimimować mieszkańców?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  8
  ewa59(2017-01-09)
 • Wróblewski sam się podkłada. Co za doradców sobie dobiera, którzy w drugiej połowie kadencji konfliktują go z kolejnymi grupami społecznymi. Rodzice dzieci z muzycznej, katolickich i ze szkoły przy EUHE powinni przysłać mu rachunki za opiekę dzieci w czasie ferii.
 • Na jakie chore pomysły zbiera prezio, że decyduje się na taką segregację ludźmi? My nie chcemy lotniska w mieście. Chcemy wsparcia, jakie dostają inni rodzice.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11
  11
  rodzic z muzycznej(2017-01-09)
 • Trzeba szybko w...ć z tego miasta. Bardzo im tu zależy na pracujących rodzicach i przyroście naturalnym. Wróblewski stary to tylko o emerytach jest w stanie myśleć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  6
  obserwuję i uciekam(2017-01-09)
 • Czyto znaczy że jak dziecko nie chodzi do osiedlowej podstawówki, to nie może być na zimowisku organizowanym przez miasto w którym mieszka???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  5
  pytający(2017-01-09)
 • Wróblewski, spojrzysz w oczy mojemu 7-letniemu dziecku i powiesz, żeby siedziało samo w domu 9 godzin, kiedy ja będę zarabiać w elbląskim zagłębiu bezrobocia całe 1200 zł??? Takiego miasta chciałeś dziadku??
 • Na kampanię żeby 6-latki zapisywać do szkół to Wróblewski miał miejską kasę, a teraz na opiekę dla tych dzieci już nie da. Mój 6-letni syn ma talent, poszedł do muzycznej i teraz całe feriema ćwiczyć gamy? Za zdolny, żeby zapisaćna miejskue ferie. Popieram to dyskryminacja.
 • @treak - to niech da marszałek, albo Minister Kultury, bo ta szkoła tam podlega, a nie miastu. P. Wróblewski nie ma nic do szkoły muzycznej, to nie miejska szkoła!!!!! To dlaczego ta szkoła nie finansuje dzieciom z pozostałych szkół np. bezpłatnych zajęć z muzyki?
 • @olik - miejsc jest w szkołach wolnych sporo, czego te lamenty bezpodstawne
 • @rodzic z muzycznej - pisz pod właściwy adres -a co wasz dyrektor nie może Wam zorganizować zimowiska!
Reklama