UWAGA!

Teraz ja - Zagonowa 15

 
Elbląg, Zagonowa 15

Witam! Zamieściłam dziś na waszym portalu w dziale ogłoszeń dwa ogłoszenia, prosząc w nich o pomoc w zorganizowaniu dzieciom z ul. Zagonowej 15 jakiegokolwiek podwórka. Jestem mamą czworga dzieci, córka ma 3 lata i ciągnie ją do piłki, do piasku, do wyjścia z domu, po prostu na podwórko. Niestety...

Rzadko to robimy, gdyż nasze podwórko przypomina śmietnisko, jest zarośnięte, nie ma ławki. Mimo że jest tu kilkoro maluchów, nie ma piasku ani piaskownicy, na ziemi wysypane są resztki gruzu po jakichś remontach. Zwykłe przewrócenie nie kończy się obtarciem, a wizytą w szpitalu i szyciem.
       Mój najstarszy syn cierpi na mózgowe porażenie dziecięce, ma obustronny niedosłuch, uczęszcza do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Kopernika. Skończył się rok szkolny i przyszły wakacje – to okropny dla mnie czas. Proszę mi wierzyć, spędzi je w oknie naszego mieszkania na pierwszym piętrze, patrząc na przejeżdżające samochody. Dla takich dzieci nie ma kolonii, półkolonii. Mógłby bawić się na podwórku, niestety, brak tam ławki, piaskownicy. Ma problemy z chodzeniem, więc gdzie go na to gruzowisko wyprowadzę.
       Mimo, że dzieci mieszka to dwanaścioro, na tym podwórku jest pusto. Starsze chodzą gdzieś dalej, żeby w piłkę pograć, bo u nas się nie da. My, mamy, martwimy się, bo ich nie widać całe dnie. Maluchy zaś, cóż, najbardziej ich żal, bo zamiast wyjść na podwórko, pół dnia powariować, siedzą w domu, licząc, że w codziennym natłoku spraw znajdziemy godzinę, aby iść z nimi gdzieś dalej – do piasku albo do parku.
       Proszę nie traktować tego jak skargę albo użalanie się. Po prostu smutno jest, słysząc polityków mówiących o tym, iż dzieci są naszą przyszłością, obowiązkiem naszym jest zapewnienie im tego, co do prawidłowego rozwoju potrzeba. A przecież pierwszym krokiem do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie jest nauka pewnych norm i zachowań. Uważam, że podwórko, zabawa z rówieśnikami i dziećmi starszymi, jest jak najbardziej wskazana. Jeśli się mylę, przepraszam.
       Na koniec dodam, że 3 lata temu wspaniały nasz, elbląski ZBK elewacje budynku zrobił. Pięknie jest, czyściutki blok, odnowiony. Dziękujemy, ale, kurczę, czy brudu, nieskoszonych chaszczy, to już wzrok pani technik czy kogo tam Bóg raczy wiedzieć, nie dostrzegł? Braku piaskownicy, ławki też nie?
       Bo po co piasek dowieźć? Dzieciaki na skargę nie pójdą, a jak rodzice przyjdą, to im powiemy: budynek zrobiliśmy, to się odczepcie! I odczepiliśmy się. Dość mamy proszenia.
       Stąd te ogłoszenia na portElu. Liczymy na to, że rozdzwonią się telefony i ktoś nam pomoże. Dzieciaki chętnie pomogą, mamy też. Z ojcami gorzej, bo prawie nikt nie posiada.
      
Autor Teraz Ja
Liczba publikacji: 1
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
6.0 2 38

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Tak. .. Smutne to ostatnie zdanie o ojcach. Kryzys ojcostwa. ..
 • smutne :( może zamiast na tym slumsie na teatralnej plac zabaw z Nivea mógłby znaleźć sie właśnie dla tych dzieciaków na Zagonowej? Pomóżcie im. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Sander(2011-06-28)
 • Proszę się nie poddawać. Jeżeli są chaszcze, miasto lub wspólnota musi to skosić. Wiem, sami na to nie wpadną. Niestety trzeba to załatwiać osobiście. Z placami zabaw, to w naszym mieście już nie jest porażka, ale jakaś kosmiczna klęska!! Znam miasta gdzie co kilka budynków jest piękny, ogrodzony plac zabaw. Mały bo mały, ale wyłożony miękką wykładziną a każda zabawka spełnia normy bezpieczeństwa. Najwyższy czas aby zorganizować akcję i pokazać ze nasze dzieci tez lubią się bawić. .
 • "Nikt nie posiada ojców" to albo na Zagonowej 15 jest laboratorium, albo seksmisja.
 • Witam! To prawda, że to smutne i jak prawdziwie brzmi w Elblągu. Można mówić, "proszę się nie poddawać", ale to walka z wiatrakami. .. .. Jedyna rzecz która mi przychodzi na myśl to taka by problem w mediach nagłaśniać i wymieniać z imienia i nazwiska odpowiedzialnych (leni śmierdzących) urzędników, polityków itd. Niczego tak się nie boją jak publicznego obnażania ich niekompetencji i lenistwa. No i pamiętać o wyborach lokalnych, bo jednak to my wybieramy swoim głosem ludzi godnych zaufania lub brakiem tegoż ludzi marnych. Niby to banał, ale jak nie staniemy się społeczeństwem obywatelskim, które daje lokalnej władzy mandat do rządzenia i realnego rozliczania z ich dorobku to efekty będą zawsze takie same. Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Karamazow(2011-06-28)
 • aż wierzyć się nie chce że są takie miejsca w Elblagu może sponsorzy EPEC, Wójcik, Energa; pomogą czy tylko wspierają bogate imprezy np turnieje tańca pomyślcie o biedzie
 • szkoda że nie ma Schichaua on by o was pomyślał
 • dokładnie jest tak samo na ul. grunwaldzkiej 47 tylko ze tu u nas przychodzą pijaki załatwiaja swoje potrzeby ludzie z okolicznych mieszkan wyprowadzaja swoje psy jest straszny smród wystarczyło by tylko ogrodzic podwórko i problem z głowy ale nikt nie chce tego zrobic spółdzielnia nie ma kasy a Pan Prezydent ma w nosie potrzeby małych obywateli. Smutne to!!
 • jak to nie jest użalanie to co? Dajcie, zróbcie. Są kolonie dla takich dzieci, są fundacje, które sie tym zajmuja trzeba sie zgłosic, popisać listy, a od porządku na podwórkach sa zarządcy i wspólnoty. Co ma prezydent do nieusuwanego po remoncie gruzu, ścignąc tego co wyrzucił. Nie popadajmy w skrajności, o porządek dba sie samemu:)
 • ja mieszkam na Malborskiej 45,okna mojego mieszkania wychodzą na podwórko i garaże. Tam dzieci żeby pograć w piłkę rysują sobie bramki na ziemi, a w piaskownicy są kamienie a nie piasek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  martaelblag.(2011-06-28)
 • tak jest prawie na każdym podwórku w tym mieście. Nie tylko na Zagonowej. ..
 • Jest nowy dyrektor ZBK. Jak się weźmie, to nie tylko trawa będzie skoszona, ale i place zabaw dla dzieci się pojawią.
Reklama