UWAGA!

Zagraj w Młynek, Chopad albo w Sap Sidi

2009-05-21
Aktualizowany 2009-05-23 21:31
Elbląg, W niedzielę w muzeum będzie można zagrać m.in. w gry pochodzące z Indii
W niedzielę w muzeum będzie można zagrać m.in. w gry pochodzące z Indii (fot. nadesłane)

W najbliższą niedzielę 24 maja w elbląskim muzeum odbędzie się siódme już spotkanie z dawnymi grami planszowymi. Zainteresowani będą mogli spróbować swoich sił w zabawach, które towarzyszyły naszym przodkom nawet blisko 8 tysięcy lat temu. Dzień gier trwać będzie od godz. 13 do 17.

Niedzielne spotkanie w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu ma charakter warsztatowo-towarzyski dla osób indywidualnych.
     - Podczas wizyty w muzeum można zapoznać się z dawnymi grami planszowymi, w jakie grali nasi przodkowie nawet 8 tysięcy lat temu – mówi Piotr Adamczyk z elbląskiego muzeum. - Zapraszamy wszystkich chętnych spróbowania swoich sił w takich grach, jak: Mancala, Chopad, Ashtaa Chemmaa, Senet, Alquerque, Młynek czy Hnefatafl. Po raz pierwszy zostaną tez zaprezentowane na przepięknie wyszywanych planszach z Indii gry: „Sap Sidi” czy „Vagh aur Bakri”. Swoją polską premierę, jako gry testowe, będą miały równie współczesne gry: „Can the Sardines” (aut. Fred Horn) oraz „Island Trader” (aut. Gilad Yarnitzky).
     W te i inne gry planszowe będzie można zagrać w tzw. Sali Edukacyjnej w budynku elbląskiego muzeum zwanym Gimnazjum.
     Przypominamy, że trwa akcja „Obywatelu! Czas na czyn społeczny!”, czyli poszukiwanie dawnych zabawek i gier planszowych wyprodukowanych przed 1989 r.
     - Przejrzyjcie państwo magazyny szkolne i przedszkolne, strychy, pawlacze, piwnice i stare szafy w poszukiwaniu dawnych gier planszowych i zabawek – prosi Piotr Adamczyk. - Jeżeli posiadacie w swoich domach takowe przedmioty i jesteście skłonni je podarować to zapraszamy, nie tylko w najbliższą niedzielę, do elbląskiego muzeum. Każdy taki darowany przedmiot powinien posiadać informację o darczyńcy oraz - o ile to możliwe - krótką charakterystykę (np. kiedy nabyty, kiedy używany, przez osoby w jakim wieku itp. – zwłaszcza w przypadku zabawek) – dodaje pracownik muzeum. - Pozyskane materiały będą stanowić zaczątek nowej kolekcji muzealnej i posłużą stworzeniu dużej wystawy planowanej na rok 2012.
     Kontakt: Piotr Adamczyk, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Dział Edukacji i Promocji, Bulwar Zygmunta Augusta 11, 82-300 Elbląg, e-mail: piotr.adamczyk@muzeum.elblag.pl .
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama