UWAGA!

Zatorze ma być w kolorze

 Elbląg, Projekty murali przygotowane w ramach inicjatywy "Zatorze w Kolorze" (górny zostanie przygotowany najpierw)
Projekty murali przygotowane w ramach inicjatywy "Zatorze w Kolorze" (górny zostanie przygotowany najpierw)

Interesujące zadanie stoi przed młodzieżą w Elblągu. Wkrótce ma ona zająć się odnowieniem ścian frontowych zniszczonych budynków przy ul. Skrzydlatej. Póki co właściwie tylko jednego z nich, ale są chęci na więcej – o ile projekt znajdzie nowych sponsorów.

Projekt "Zatorze w Kolorze" to inicjatywa polegająca na stworzeniu kolorowych murali.

- Pomysł okazał się być strzałem w dziesiątkę, ponieważ sami mieszkańcy, w przeprowadzonym wcześniej przez młodzież wywiadzie, wypowiedzieli się, co chcieliby zobaczyć na ścianach budynków – tak inicjatywę opisuje uczestniczka projektu Katarzyna Nazaruk.

- Młodzież odbyła spotkanie z mieszkańcami, przy okazji przygotowała reportaż, rozmawiano o tym, co mieszkańcy widzieliby na tych muralach – mówi Piotr Tomasiak, zastępca komendanta Hufca Pracy w Elblągu. - To prospołeczna akcja i społeczność sama pokazała tutaj swoją inicjatywę – dodaje.

W projekt jest zaangażowane warmińsko-mazurskie OHP, które opiekuje się inicjatywą oraz Europejski Korpus Solidarności, który finansuje przedsięwzięcie.

Młodzi ludzie przygotowywali się do realizacji murali w Młodzieżowym Domu Kultury, uczestnicy uzyskali też odpowiednie zgody na realizację zadania. Grupą opiekuje się Mariusz Edward Owczarek, artysta plastyk i nauczyciel w MDK.

  Elbląg, Projekty murali przygotowane w ramach inicjatywy "Zatorze w Kolorze"
Projekty murali przygotowane w ramach inicjatywy "Zatorze w Kolorze"

W czasie przygotowań młodzież spotkała się m. in. z Piotrem Szwabe, twórcą murali pochodzącym z Trójmiasta.

- Była to okazja żeby uzyskać pomoc i przeszkolenie, żeby wszystko zostało zrealizowane zgodnie z wymogami tej sztuki – mówi Piotr Tomasiak.

- Fachowe rady profesjonalisty Piotra Szwabe pod względem doboru farb, pędzli i rusztowań bardzo się przydały i ułatwiły ekipie dalszą pracę i przygotowania – zaznacza Katarzyna Nazaruk.

Przygotowano cztery projekty murali, pierwszy z nich ma się znajdować na budynku socjalnym przy Skrzydlatej 7. Uczestnicy projektu żałują, że póki co mogą zrealizować tylko jeden mural, kolejny mogłyby powstać, gdyby znaleźli się sponsorzy chętni wesprzeć inicjatywę. Póki co zrealizowany zostanie mural przedstawiający gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, diabelski kamień w Bażantarni, bażanty, motyw ziemi, wiosenne kwiaty, balony w kolorach Olimpii i elbląską katedrę.

- Do muralu zostanie wmurowany rower, który będzie pełnił funkcję kwietnika – opisuje Katarzyna Nazaruk. Plac przy budynku ma zostać odnowiony, obok zostaną zasadzone drzewa i kwiaty. Młodzież zaangażowana w projekt to Magdalena Nazaruk, Katarzyna Nazaruk, Oliwier Stolf, Stanisław Koba, Jakub Ryś oraz Szymon Wołczyński.

Sztuka obejmująca dzieła tworzone w przestrzeni publicznej to street art.

- Street art jest zjawiskiem bardzo niejednoznacznym, które w ciągu ostatnich dekad wzbudzało wiele emocji i kontrowersji. Początkowo nielegalny i karany, w miarę upływu lat stał się cenionym zjawiskiem artystycznym, który wprowadził do pejzażu miasta treści o charakterze symboliczno-ikonicznym. Jako ruch artystyczny kieruje się nieformalnymi zasadami, które podporządkowane są idei działania publicznego – podaje Zintegrowana Platforma Edukacyjna.

Firmy i instytucje, które chciałyby wspomóc finansowo powstanie murali, mogą kontaktować się z Piotrem Tomasiakiem (602 280 007).

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama