UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zdrowa konkurencja

Elbląg, Janusz Nowak
Janusz Nowak

Rozmowa z Januszem Nowakiem, wybranym po raz trzeci na przewodniczącego elbląskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Spodziewał się pan takiego wyniku wyborów?
     Liczyłem na około 50 procent głosów. Nie wiedziałem tylko, czy będzie to tzw. "mniejsza" czy "większa" połowa. Życie pokazało, że była "większa", z czego - nie ukrywam - jestem bardzo zadowolony. Musze powiedzieć, że po raz kolejny udowodniliśmy jako partia, że jesteśmy partią demokratyczną. Było trzech kandydatów, wszyscy otrzymali głosy. Tak się tylko złożyło, że ja ich otrzymałem najwięcej.
     
     Jakie cele stoją teraz przed Sojuszem?
     Priorytetem jest kampania referendalna za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, a następnie - kampania związana z wyborami do Parlamentu Europejskiego, bo my wierzymy w to, że Polska stanie się członkiem Unii. Dalsze cele to kolejne wybory parlamentarne i prezydenckie oraz za trochę ponad trzy lata - samorządowe.
     
     Mówiliśmy o przyszłości, porozmawiajmy teraz o przeszłości. Czy ostatnie lata były dobre dla Sojuszu?
     Były przede wszystkim bardzo pracowite. Sojusz powstał niespełna cztery lata temu. To było tworzenie struktur. Myślę, że udało nam się stworzyć dość prężne struktury. Na dzień dzisiejszy w działaniach elbląskiego SLD czynnie uczestniczy blisko 450 członków. Także oceniam te minione kadencje jako pracowite, ale udane.
     
     Przez te cztery lata SLD było postrzegane jako partia jednolita. Teraz pojawiają się jednak pęknięcia. Powstała Demokratyczna Partia Lewicy, mówi się także ostatnio o konflikcie pomiędzy prezydentem i premierem. Jak Sojusz zamierza temu przeciwdziałać?
     Co prawda wciąż jestem członkiem Rady Krajowej, ale nie chciałbym się odnosić do tego, co się dzieje na szczeblach decyzyjnych w Warszawie. U nas natomiast nie ma rozłamu. My widzimy trudną sytuację gospodarczą kraju i odnosimy się do niej, natomiast nie ma mowy o rozdarciu w partii. Jest dyskusja. Chcemy dyskutować, chcemy znaleźć sposób na to, aby działo się w kraju, a w szczególności u nas - tu w Elblągu – lepiej. Nową partię zaś każdy ma prawo tworzyć i myślę, że ta nowa skupi wokół siebie wielu zwolenników. Póki co jednak nie widziałem, aby ktokolwiek z SLD - przynajmniej z Elbląga - zamierzał przenieść się do nowego ugrupowania. Będzie to dla nas partner lub konkurent polityczny, ale ani wróg, ani przeciwnik. Konkurencja jest zdrowa.
     
     Czy SLD będzie się zmieniało przez najbliższe lata?
     Na pewno Sojusz będzie się zmieniał i mam nadzieję, że na lepsze. Jeżeli partia się nie zmienia, to oznacza, że zamiera. Liczę na to, że SLD będzie się rozwijało.
rozm. OP
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Dlaczego dziennikarz nie zadal pytania o rozpad koalicji rzadowej SLD-PSL i reperkusje tego faktu w terenie? Czyzby to nie mialo zadnego znaczenia dla SLD?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  grajdołek(2003-03-04)
 • Panu Januszowi Nowakowi życzę takiego "rozwoju" Jego ulubionej Partii,jak rozwinął ELBROL-a może ze składek udałoby sie chociaż troche długów oddać?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jeszcze pracodawca(2003-03-04)
 • Grajdolek: a czy dziennikarz wogole zadal jakies pytania? Tak mialkiego wywiadu dawno nie czytalem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zdegustowany(2003-03-05)
 • A jak trafnie dobrany tytul tego wywiadu!
 • Apetyt na wladze - odc.1358
 • Niech żyje BETON
 • Redakcjio wstyd,że wybieracie takie wiadomości. Kogo to obchodzi, że jakis tam Nowak został I sekretarzem PZPR. Zajmijcie sie korupcją w UM, bezrobociem., sprawami ważnymi, a nie bzdurami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Maciej(2003-03-05)
 • "Jeżeli partia się nie zmienia,to oznacz,że zamiera" tak w wywiadzie mówi pan przewodniczący Nowak,ciekawy jestem co to oznacza w kontekście braku zmian w Elblągu,przecież stare jest po nowemu,a gdzie te zmiany w partii w Elblągu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  członek SLD(2003-03-05)
 • Przecież są zmiany w elbląskim SLD-Pan Janusz Nowak wygrał wybory !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jeszcze pracodawca(2003-03-05)
 • O jakiej zdrowej konkurencji mówi pan Nowak?Czyżby o tej z ostatniej sesji Rady Miejskiej , gdzie pan Przewodniczący obraził się na radnych prawicy głosujących inaczej w sprawie budżetu. Zwierzęca dwulicowość- z jednej strony wyświechtane slogany w wywiadach a z drugiej buta , ignoranctwo i brak kultury politycznej. Decyzja o odwołaniu radnych prawicy z i tak nieistotnych stanowisk jest po prostu dla mnie śmieszna i godząca w elementarne zasady demokracji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Żołnierz(2003-03-05)
 • to troszkę prawda, rozmawiamy w kuluarach SLD i choć każdy z nas członków chciałby iść do DPL lub o tym myśli to jednak większość boji się zemsty bossów ależ ci nasi członkowie a szczególnie ci co pracują troszkę przy UM są zastraszeni szkoda, choć mam nadzije że ci co się nie boją przejdą ze mną do DPL gdzie są być może możliwości aktywnie działać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  PATRYK(2003-03-05)
 • Rządy odnowionego Nowaka, Słoniny i Lasmana po raz wtóry. Średnia władz to 60 lat plus dwóch pułkowników d/s politycznych. Stalin się przewraca w grobie i towarzysz Wiesław.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kierowca bombowca(2003-03-06)
Reklama