UWAGA!

Zielony beret nie każdemu pasuje

 Elbląg, Elbląscy gimnazjaliści przymierzają się do służby w armii
Elbląscy gimnazjaliści przymierzają się do służby w armii (fot. SM)

Elbląscy gimnazjaliści odwiedzili dziś (17 marca) Ośrodek Szkolenia Specjalistycznego Łączności przy ul. Królewieckiej. Chcieli zobaczyć, co ich czeka, jeśli wybiorą naukę w klasie "wojskowej" w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących.

Od rana kolejne grupy uczniów elbląskich gimnazjów meldowały się przy bramie 16. batalionu dowodzenia w Elblągu. Następnie w towarzystwie żołnierzy młodzi maszerowali na teren ośrodka szkolenia łączności. A tam dywizja pokazała, co ma najlepszego: wozy łączności, gdzie można się było zobaczyć niepozornego honkera, z którego można nawiązać łączność z jednostkami w Afganistanie. Uczniowie mogli sprawdzić swoją celność na strzelnicy, przymierzyć wyposażenie przeciwchemiczne.
       - Najbardziej podobało mi się strzelanie - mówi Daniel Gnyp z Gimnazjum nr 10.
       W Technikum Ekonomicznym działa klasa o profilu "technik logistyk" z innowacją pedagogiczną "działania logistyczne w służbach bezpieczeństwa". Uczniowie klasy wojskowej mają 60 godzin rocznie lekcji związanych z wojskiem.
       - Między innymi musztra, strzelanie, topografia, walka wręcz - mówi mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
       Aby dostać piątkę ze strzelania należy trafić po jednym celu w pozycji leżącej, klęczącej i stojącej. W drugiej klasie uczniowie wyjadą na poligon, gdzie w praktyce będą mogli zobaczyć, na czym polega "bycie żołnierzem". To jedna z atrakcji klasy wojskowej, której uczniowie nie mogą się doczekać. Również praktyki zawodowe będą odbywane w jednostkach wojskowych.
       - Dzięki temu młody człowiek może sprawdzić czy podoła żołnierskiemu życiu, czy też powinien pomyśleć o czymś innym - mówi mjr Zbigniew Tuszyński.
       W ministerstwie toczą się w tej chwili prace mające ułatwić absolwentom klas wojskowych nabór do armii. Po ukończeniu szkoły absolwenci wiążący swoją przyszłość z mundurem, powinni ukończyć szkolenie podstawowe w Narodowych Siłach Zbrojnych, a potem mogą ubiegać się o zatrudnienie w jednostkach Wojska Polskiego.
       - Planujemy utworzyć jedną klasę o tym profilu - informuje Aleksandra Nowakowska, kierownik szkolenia praktycznego w ZSEiO.
       Nie należy zapominać o tym, że klasa wojskowa to "normalna" klasa w technikum. Uczniowie zdają egzaminy zawodowe i maturę. Nauka trwa cztery lata. Przedstawicielki płci pięknej są również mile widziane.
       - Już od pierwszej klasy gimnazjum wiedziałem, że pójdę do klasy wojskowej - mówi Daniel Gmyz.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama