UWAGA!

Zima nam nie straszna

Niemal każdego roku w prasie pojawiają się nagłówki „Zima znów zaskoczyła drogowców”. Służby odpowiedzialne za utrzymanie w czystości dróg i chodników zapewniają, że w Elblągu wszystko jest zapięte niemal na ostatni guzik i biały puch nie sparaliżuje ruchu na naszych ulicach. W pełnej gotowości są również ośrodki, które zapewniają pomoc osobom bezdomnym. Przynajmniej takie zapewnienia padły podczas prezydenckiego kolegium, które odbyło się w ratuszu.

Z informacji przekazanych przez naczelników oraz szefów służb miejskich odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w sezonie zimowym wynika, iż firmy komunalne mające zapewnić właściwe funkcjonowanie miasta są gotowe do realizacji zadań.
     
     Dach nad głową i ciepły posiłek dla bezdomnych
     Pomocą osobom bezdomnym w okresie zimy wzorem lat ubiegłych zajmować się będzie zespół ds. bezdomności. Największą ilością miejsc – 100 dysponuje Dom dla Bezdomnych przy ul .Nowodworskiej. Placówka zapewnia całodzienne wyżywienie i czystą odzież. Schronienie bezdomni będą mogli znaleźć również w Noclegowni przy Pogotowiu Socjalnym przy ul. Królewieckiej 102, która dysponuje 29 miejscami, w tym 15 przeznaczonych jest dla osób nietrzeźwych. Pogotowie zapewnia pomoc medyczną oraz możliwość skorzystania z łaźni i pralni. 20 miejsc noclegowych
     posiada także Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej przy ul. Nowodworskiej 49, w którym pomoc otrzymają kobiety z dziećmi - głównie ofiary przemocy. Placówka zapewnia pomoc psychologiczną, socjalną, wyżywienie i podstawowe środki czystości i higieny osobistej. Policja i Straż Miejska nasili działania w celu skutecznego umieszczania w placówkach osób koczujących na ulicach, klatkach schodowych, pod balkonami, mostami i w altankach działkowych. Wzorem lat ubiegłych wspólnie z pracownikami socjalnymi prowadzone będą penetrację miejsc, w których mogą gromadzić się osoby bezdomne.
     Od 3 listopada Caritas Diecezji Elbląskiej rozpocznie wydawanie posiłków w Jadłodajni przy ul. Zamkowej 17. Jadłodajnia czynna będzie w godz. 11.30-13.30 od poniedziałku do piątku, w soboty od godz. 11.30 - 13. Na niedzielę zaś wydawany będzie suchy prowiant. Przewiduje się wydawanie ok. 200 posiłków dziennie.
     Skierowania na posiłek wydawać będą pracownicy socjalni MOPS.
     
     Zima nie zaskoczy drogowców
     Na ukończeniu są również prace związane z przygotowaniem służb miejskich i firm komunalnych do zbliżającej się zimy. Koordynacją prac zajmować się będzie powołany przez prezydenta Henryka Słoninę komitet ds. organizacji zimowego utrzymania Gminy Miasta Elbląg, w skład którego wchodzą między innymi: wiceprezydent Witold Wróblewski, naczelnicy oraz dyrektorzy firm komunalnych. Zadania związane z zimowym utrzymaniem dróg w mieście w sezonie 2008/2009 realizować będzie Konsorcjum Komunalne w Elblągu, w skład którego wchodzą: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. (utrzymanie jezdni i parkingów) oraz Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów Sp. z o.o. (w zakresie utrzymania chodników). Do obowiązków Konsorcjum należy między innymi: utrzymanie całodobowego dyżuru zimowego, zapobieganie i zwalczanie ślizgawicy i gołoledzi, zgarnianie śniegu i błota pośniegowego z jezdni, posypywanie jezdni i chodników piaskiem i środkami uszorstniającymi, wywóz nadmiernej ilości śniegu, i podczyszczanie jezdni i chodników. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania ma obowiązek na trasach I kolejności odśnieżania w czasie 3 godzin od chwili ustania opadów śniegu i 2 godzin od stwierdzenia gołoledzi, lodowicy itp. Trasy drugiej kolejności mają być odśnieżone w czasie 6 godzin od chwili ustania opadów śniegu lub zjawisk atmosferycznych: gołoledzi, lodowicy, śliskości pośniegowej.
     Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów ma obowiązek na trasach I kolejności odśnieżania w czasie 3 godzin od chwili ustania opadów śniegu lub stwierdzenia gołoledzi, lodowicy itp. Trasy drugiej kolejności mają być odśnieżone w czasie 6 godzin od chwili ustania opadów śniegu.
     W zakresie zimowego utrzymania jezdni, parkingów i chodników w MPO znajduje się punkt informacyjno - dyspozycyjny czynny przez całą dobę pod numerami telefonów:
     - w dni powszednie od godz. 7 do 15 055 232-42-57 wew. 39 lub 41
     - w dni powszednie od godz. 15 do 7 i w dni świąteczne 055 232-42-57, 232-42-73
     tel. kom. 600-450-215 .
     Straż Miejska wystosowała do zarządców, spółdzielni mieszkaniowych i administratorów specjalną ulotkę z przypomnieniem, że za uprzątnięcie błota, śniegu i lodu oraz innych zanieczyszczeń z chodników miejskich położonych wzdłuż nieruchomości, niezależnie czy to jest nieruchomość gruntowa czy budynek, odpowiadają właściciele tych nieruchomości. Obowiązek taki nakłada ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Uchwała Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 22 czerwca 2006 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Elbląg. Nie wywiązanie się z nałożonego obowiązku zagrożone jest karą grzywny.
     
     Mówi Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga:
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • co roku to samo a jak przyjdzie zima - to zaskoczenie, zaspani drogowcy mają budziki nastawione na godz. 11,oo albo i póżniej, a nie wiadomo czyje chodniki i tak nie są i nie będą odśnieżane /patrz Płk. Dąbka - Karowa - czyj to jest chodnik?/ ale nie tylko tam. Sprawdzimy jak spadnie pierwszy śnieg.
 • Jestem obiektywnym obserwatorem i uważam że MPO bardzo dobrze sobie radzi z warunkami zimowymi mam porównanie z innmi miastami brawa dla tej firmy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  obywatel(2008-10-22)
 • Sven Zima i tak ich zaskoczy. Nie ma bata.
 • "Służby odpowiedzialne za utrzymanie w czystości dróg i chodników zapewniają, że w Elblągu wszystko jest zapięte niemal na ostatni guzik i biały puch nie sparaliżuje ruchu na naszych ulicach. " Trzymamy za słowo, nasze służby kochane:D
 • Z myślą o zimie mam nadzieje że miasto jako administrator nie zapomni o osiedlu Bielany bo tam też ludzie mieszkają i chcą się dostać na czas do pracy a pługi z MPO przejadą raz na dzień albo wcale a dyzpozytor twierdzi że były odśnieżane ulice na osiedlu może więcej kontroli potwierdzających stan faktyczn bo karty drogowe wszystko przyjmą a to niestety za wszystko płacimy my podatnicy.
 • mają odśnieżać 3 godziny po ustaniu opadów? a jak będzie padać bez przerwy przez tydzień to zaczną odśnieżanie po tygodniu dopiero? więc znowy ich zaskoczy chyba że zima zaskoczy nas wszystkich i będzie 10 stopni na plusie do wiosny
 • Co gorsza, mają reagować dopiero po 2 godzinach gołoledzi!!! a przez 2 godziny miasto zakorkowane i stłuczki co 5 minut.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Krystus(2008-10-28)
Reklama