UWAGA!

Zmiany w stypendiach dla uczniów

 Elbląg, 500 zł wynosi najwyższe stypendium za wyniki w nauce w Elblągu
500 zł wynosi najwyższe stypendium za wyniki w nauce w Elblągu (fot. arch. portEl.pl)

500 zł – to maksymalna wysokość stypendium, na jakie będą mogli liczyć najlepsi uczniowie z siódmych i ósmych klas elbląskich szkół podstawowych. Przy ich przyznawaniu nie będzie brana pod uwagę ocena z zachowania. To najważniejsze zmiany w elbląskim systemie stypendialnym dla uczniów podstawówek, jakimi mają się zająć elbląscy radni na najbliższej sesji 23 kwietnia.

Jak nagradzać najlepszych uczniów? Najłatwiejszą i najprostszą metodą jest „płacenie im za stopnie”. Tak właśnie nagradza najlepszych uczniów miasto Elbląg. 23 kwietnia, na sesji Rady Miejskiej, elbląscy radni po raz kolejny znowelizują uchwałę w sprawie zasad udzielania stypendium na wyrównywanie szans edukacyjnych dla uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych z Gminy Miasta Elbląg.

Najważniejsze zmiany to: likwidacja oceny z zachowania jako jednego z warunków otrzymania stypendium (do tej pory uczeń musiał mieć minimum ocenę dobrą). Kolejna zmiana to likwidacja komisji stypendialnej, która rozpatrywała wnioski. Kto będzie je teraz rozpatrywał? Tego w nowelizacji nie przedstawiono. Zapisano jedynie wysokość maksymalnego stypendium – 500 zł (dotychczas kwota nie była ustalona) i fakt, że to prezydent przyznaje stypendium na pisemny wniosek wnioskodawcy. Można domniemywać, że rozpatrywać będą urzędnicy, ale do tej pory wiadomo było, kto z imienia i nazwiska był członkiem komisji stypendialnej. Teraz listę przygotują anonimowi urzędnicy.

Kto jest uprawniony do otrzymania stypendium? Uczniowie, którzy ukończyli minimum pierwszy semestr 7 klasy szkoły podstawowej oraz legitymują się średnią minimum 5,2. Dodatkowe punkty można uzyskać uczniowie, którzy są laureatami konkursów wynikających z zakresu nauczania na szczeblu lokalnym, wojewódzkim, krajowym lub międzynarodowym, znajdują się w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej, posiadają ważne orzeczenie o niepełnosprawności.

W kwietniu stypendium prezydenta otrzymało 88 uczniów. Troje z nich miało najwyższą średnią – 6.0. Wysokość jednorazowego stypendium wynosi od 240 zł do 320 zł. W budżecie miasta na ten cel w 2020 roku przeznaczono  60 tys. zł.

SM

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Taka średnia to cud natury w niektórych szkołach szóstek nauczyciele wcale nie stawiają.
 • Dla uczących się są zmiany, ale dla dzieciorobow, zasiłkowcom, dodatki mieszkaniowe; dodatki energetyczne to bez zmian. We współczesnej Polsce to bardziej się opłaca finansowo dzieci narobić i mniej w 4 literach prace, niż się edukować i pracować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  5
  Gosc7374(2020-04-16)
 • To zapraszam do wioskowych szkół np w Matkusach gdzie 6.0 średnie maja dzieci wiadomo czyich rodziców. Później te dzieci jakimś cudem w daleszej edukacji maja same 2 i 1. Wieś się bawi wieś tanczy.
 • zlikiwdowac te dziadoskie stypendia, od placenia na dzeici sa starzy
 • Tak, to prawda wiejskie szkoły, wiejska kadra pedagogiczna i te całe urzędy gminy to jeden wielki nepotyzm i tyle! Podobna sytuacja w Gronowie Elbląskim. Szkołę kończą sami prymusi, żeby dostać się do najlepszego LO w Elblągu, a tam ....słuch o nich zaginął....A wszyscy mieli być lekarzami, prawnikami....Kto jest wybitny to osiągnie sukces bez średniej 6,0 i tych stypendiów. To rodzic powinien zapewnić dziecku rozwój edukacyjny, a nie wszyscy podatnicy!
 • Nie jestem pewna czy takie warunki uzyskania stypendium są właściwe. Za olimpiady za olimpiady lepiej płacić, wiadomo wybitni są uzdolnieni w wybranych dziedzinach.
 • Średnia 6.0? Litości nie wierzę że osoba może być mistrzem muzyki i matematyki, liczyć na poziomie kasperowa i w dodatku być mistrzem z wf.. powinno się weryfikować takich orłów przez kuratorium. Szkoła to nie praca zarobkowa dla uczniów, 500 zł stypendium, masakra
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  4
  El komendante(2020-04-16)
 • A pracownikom budzetowki wstrzymano obiecane podwyżki, naobiecywali i teraz nie ma kasy. Na nic. Może niedługo nie będzie na wypłaty. Może redakcja zainteresuje się tematem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  Pracownicy(2020-04-16)
 • nawet cymbał może mieć 6.00.wystarczy tylko aktywna mamusia zapobiegliwa i już mamy geniusza
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  2
  dcsacd(2020-04-17)
 • Teraz listę przygotują anonimowi urzędnicy. Czyli stypendia będą otrzymywali "swoi "?? Zero przejrzystości, wiarygodności. Taki mamy klimat w UM ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  Akcja Słup .(2020-04-17)
 • to prawda. .. co tych dzieci uczy się. .. aby mieli oceny celujące. .. .a co oni mają w głowie. .. przecież nie ma ucznia, która ma 6 z matematyki i 6 z polaka i innych przedmiotów. .. .. dziwne. .. . dobry pomysł, ale nieprzemyślany. .. .. bo ocena a wiedza to INNY TEMAT !!!!!
 • @ooo - Oczywiście, że ocena i wiedza nie zawsze uda w parze. Ale rak jest przez całą życie. Dyrektor też nie zawsze jest najlepszy wśród swoich pracowników.
Reklama