UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

15 lat w wodzie

 
Elbląg, Sylwia Domżalska, prezes UKP "Jedynka" Elbląg
Sylwia Domżalska, prezes UKP "Jedynka" Elbląg (fot. Michał Skroboszewski)

- 27 medali Mistrzostw Polski zdobyli zawodnicy  UKP Jedynka Elbląg. Cały czas młodzież pływająca w klubie się nam rozwija. Obecnie jest 9 juniorów spośród ponad 20 trenujących w naszych barwach, którzy mają klasę sportową odpowiednią do wieku, uprawniającą do startów w mistrzostwach Polski, zgodnie z naszymi wewnętrznymi kryteriami. Tylko jest im trochę ciasno na torach - mówi Sylwia Domżalska, prezes UKP "Jedynka" Elbląg. W tym roku elbląska kuźnia pływaków kończy 15 lat.

- Zacznijmy od początku.

- W UKP „Jedynka” znalazłam się w 2007r. Z prostego powodu – moja córka czuła się w basenie jak przysłowiowa „ryba w wodzie”. A ja chciałam, żeby pływała pod okiem fachowców. Sam klub powstał trzy lata wcześniej z inicjatywy grupy rodziców, którzy też chcieli, aby ich dzieci pływały. Przychylnością się wykazał ówczesny dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Andrzej Soja, który pływaków przygarnął pod swoje skrzydła w szkole. Stąd nazwa klubu „Jedynka”. Pierwszym prezesem był Krzysztof Niewiadomski. CRW Dolinka jeszcze nie było, całe szkolenie odbywało się na basenie przy ul. Robotniczej. Ale i klub był wtedy mniejszy.

 

- Zawodnicy elbląskiej „Jedynki” odnosili przez te lata wiele sukcesów.

- Pierwszy z brzegu: Wiktoria Bieńkowska jako 16-latka w 2009r. (po przenosinach do gdańskiego AZS – u) ustanowiła rekord Polski na 200m stylem klasycznym na basenie 50 – metrowym. Tego rekordu jak dotąd nikt nie pobił. Sebastian Towarek zdobywał medale na mistrzostwach Polski, na dystansie 1500m stylem dowolnym, był Mistrzem Polski Juniorów 15 lat. Dziś jest trenerem w naszym klubie. Ostatnio zdobyty medal dla naszego klubu wywalczyła Wiktoria Domżalska w grudniu 2018r. na Mistrzostwach Polski Juniorów, był to brąz za 50m stylem dowolnym. Warto wspomnieć, że te mistrzostwa były zorganizowane razem z Mistrzostwami Seniorów. Wiktoria wśród seniorów była szósta na tym samym dystansie. W tym roku do Kadry Narodowej Juniorów w pływaniu powołane były Martyna Waśniewska rocznik 2004 i Wiktoria Domżalska rocznik 2000. Można wymieniać ich jeszcze wiele: choćby złote medale Mistrzostw Polski Juniorów Wiktorii Bieńkowskiej, Sebastiana Karasia i wspomnianego Sebastiana Towarka, srebrne medale: dwa Sebastiana Karasia, cztery Sebastiana Towarka, medal Pawła Witkowskiego, dwa Wiktorii Bieńkowskiej, trzy Krzysztofa Parasiaka. Do tego  brązowe medale: Sebastiana Karasia - cztery,  Magdaleny Deleżuch - dwa, po jednym  Macieja Pasiecznego i Wiktorii Bieńkowskiej, dwa  Krzysztofa Parasiaka, jeden Sebastiana Towarka i ostatnio zdobyty jeden Wiktorii Domżalskiej. Łącznie to 27 medali Mistrzostw Polski dla UKP Jedynka Elbląg. Cały czas młodzież pływająca w klubie się nam rozwija. Obecnie jest 9 juniorów spośród ponad 20 trenujących w naszych barwach, którzy mają klasę sportową odpowiednią do wieku, uprawniającą do startów w mistrzostwach Polski, zgodnie z naszymi wewnętrznymi kryteriami. Tylko jest im trochę ciasno na torach, co utrudnia prawidłową realizację założeń szkoleniowych. Obecnie trenuje u nas ponad 200 zawodników. Mogłoby być ich jeszcze więcej, gdybyśmy mieli więcej szkoleniowców i przede wszystkim większy dostęp do torów pływackich, to ta liczba mogłaby dojść nawet do 30. Tak duża jest skala odmów przyjęcia do klubu z naszej strony.

 

- W jakim wieku są zawodnicy „Jedynki”?

- Na „małej niecce” uczą się pływać już nawet trzylatki. Jeżeli odnajdują się w grupie, to zostają. Uczą się prawidłowych ruchów, zanurzania głowy, pływają z deską. Wielu z nich już wiosną wchodzi na duży basen i z deskami pływają na sportowym basenie 25 - metrowym. Wiadomo, że dzieci są różne, jedne potrzebują więcej czasu, inne już w okresie ferii zimowych są „przenoszone” do grup o bardziej zaawansowanym treningu. Najstarszy zawodnik ma obecnie 18 lat. Do września najstarsza była 19 – letnia Wiktoria Domżalska, ale zaczęła studia i przeniosła się do Katowic.

 

- Organizujecie też Elbląską Wiosnę Pływacką.

- Robimy to głównie dla młodszych dzieci, żeby mogły doświadczyć emocji na swoich pierwszych „prawdziwych” zawodach, gdzie są sędziowie, kibice. Organizujemy w ramach tych zawodów, na ich początku pokazowy „Pierwszy start”, w którym startują na dystansie 25 m tylko nasi zawodnicy, którzy od niedawna rozpoczęli naukę pływania na dużym basenie. Dostają przy tej okazji w nagrodę czerwony czepek klubowy, pamiątkowy medal za pierwszy start, dyplom oraz słodki upominek. Zawody te są cykliczne i cieszą się dużą popularnością. Dwa lata temu zgłosiło się do nich 650 uczestników. Jak jest tak dużo zawodników, to brakuje nam np. miejsc dla kibiców na trybunach. Na tegorocznej Elbląskiej Jesieni Pływackiej zorganizowanej z okazji 15 – lecia klubu zgłosiło się 300 pływaków. Teraz przygotowujemy się do grudniowych Mistrzostw Polski Juniorów. W listopadzie mamy też mistrzostwa województwa w Olsztynie.

 

- Na co dzień trenujecie na basenie przy ul. Robotniczej.

- Tak jak wszystkie kluby w Elblągu. Próbowaliśmy dobierać też tory w CRW Dolinka, żeby trochę odciążyć ilość zawodników na jednym torze basenu przy ul. Robotniczej, ale za wynajem torów tam musimy płacić komercyjne stawki. W związku z tym zrezygnowaliśmy z Dolinki, za te pieniądze wolimy dofinansować wyjazdy zawodników na zawody. Treningi mamy w najstarszej grupie rano sześć razy w tygodniu o godzinie szóstej. Jak zawodnicy lubią pływanie, to wstają na basen, niezależnie od pory dnia. Najstarsza grupa pięć razy w tygodniu ma treningi też po południu. Woda to inne środowisko, więc dosyć dużo czasu spędza się na treningu w wodzie, na dalszym etapie szkolenia dochodzi jeszcze trening lądowy. Czasem dzieciaki się wykruszają, bo nie mają motywacji, poszukują swojej pasji, jak w każdym sporcie, jak w życiu. Trzeba to po prostu polubić.

 

- Czego wam życzyć na następne lata?

- Żeby nie zabrakło chętnych do trenowania pływania dzieci, zaangażowania ludzi z pasją, którzy będą kontynuować, to co w 2004r. zostało zapoczątkowane. Dalszego rozwoju sportowego. Zrozumienia dla naszych działań podejmowanych na rzecz elbląskiego pływania. Śmiejemy się, że jesteśmy w stanie zorganizować sami wszystko, aby zapewnić optymalne szkolenie, ale infrastruktury basenowej nie zbudujemy. Potrzebujemy rozsądnego i większego dostępu do obiektów basenowych.

rozmawiał Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama