UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

1945 czy rok później: kiedy powstała Olimpia?

 
Elbląg, Olimpia czeka na opinię kibiców ws. herbu na 75 - lecie
Olimpia czeka na opinię kibiców ws. herbu na 75 - lecie (fot. Olimpia)

ZKS Olimpia Elbląg będzie obchodził w przyszłym roku 75. rocznicę powstania. Na profilu facebookowym klubu trwa plebiscyt na rocznicowe logo. Ale w którym roku naprawdę powstała Olimpia?

Wydawać by się mogło, że odpowiedź jest prosta – w 1945 r. Wszak już 70-lecie klubu świętowano w 2015 r. Rok 1945 zaproponował Sławomir Kapłon w swojej książce „Piłkarska Olimpia...” wydanej w 2007 r. Jednak nie przedstawił tam przekonujących dowodów, że w 1945 r. istniała klub pod nazwą Olimpia.
       Pierwszym klubem sportowym w powojennym Elblągu była... Syrena. Dziennikarz Jerzy Templin w "Wiadomościach Elbląskich" napisał, że Syrena pierwszy mecz zagrała już w czerwcu 1945 r. z drużyną radzieckich lotników. Przegrany 2:3. W rewanżu było już lepiej i elblążanie wygrali 2:1. Z kolei Marian Dmowski, dziennikarz i działacz sportowy, w "Gazecie Elbląskiej" podaje lipiec 1945 r. jako datę powstania klubu. Być może obaj mają rację, a drużyna pod nazwą Syrena grała przed formalnym powstaniem klubu. Gwoli ścisłości można dodać, że nie był to pierwszy mecz piłkarski w powojennym Elblągu. W maju tego roku drużyna piłkarska złożona z mieszkańców Elbląga (i osób, które akurat przez nasze miasto przechodzili) przegrała 2:3 z reprezentacją Armii Czerwonej.
       Syrena została zgłoszona (jako jeden z 18 zespołów) do rozgrywek organizowanych przez Gdański Okręgowy Związek Piłki Nożnej. Po przegranych barażach o A klasę, elblążanie walczyli w klasie B. W "Dzienniku Bałtyckim" z 2 kwietnia 1946 r. pojawiła się notka informująca o tym, że elbląska Syrena z dorobkiem 3 punktów zajmowała piąte miejsce w klasie B. Ale to były w zasadzie ostatnie chwile elbląskiego zespołu. W 1945 r. Syrena była jedynym elbląskim klubem w strukturach GOZPN.
       9 maja 1946 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Agrykola po raz pierwszy na murawę wbiegli piłkarze Olympii (z „y” w środku). Rywalem była drużyna Milicyjnego Klubu Sportowego. Jeszcze do przerwy było 1:1, ale w drugiej części meczu: „„Ofiarnie grający milicjanci nie wytrzymali w drugiej połowie gry narzuconego tempa, a tylko bramkarz uratował ich od wyższej porażki”- tak ten mecz opisywał "Dziennik Bałtycki". Bramki dla Olympii: Grudziński IV (było aż czterech Grudzińskich w składzie) i Ocipka II – dwie, dla MKS – u – Malowaniec. Olympia – Milicyjny KS 3:1. Sam mecz był jedną z imprez zorganizowanych z okazji pierwszej rocznicy zakończenia II wojny światowej.
       Co ciekawe, formalnie Miejski Klub Sportowy Olympia założono dwa dni później. 11 maja w sali Miejskiej Rady Narodowej powołano pierwszy zarząd na czele z ówczesnym wiceprezydentem Elbląga Adamem Bartoszewskim na czele. Olympia grała w rozgrywkach klasy B GOZPN.
       I teraz powstaje pytanie: na ile Syrena z 1945 r. jest przodkiem Olympii z 1946 r? Tutaj odpowiedź dałby protokół z zebrania z grudnia 1959 r., na którym połączono ówczesne kluby Polonię, Tabory i Turbinę w jedną Olimpię. Dałby, gdyby się znalazł. Przy okazji mam prośbę do czytelników portElu – gdyby ktoś wiedział, gdzie ten protokół może się znajować, prosimy poinformować naszą redakcję.
       Warto też zwrócić uwagę, że kolejne „okrągłe” rocznice były celebrowane z myślą, że to 1946 r. był rokiem założycielskim klubu. A wówczas żyli ludzie, którzy pamiętali, że istniała Syrena i mimo to „nie przyznawali” się do niej. Wątpliwości rozwiałby wspomniany protokół, w którym wyraźnie zaznaczono, do tradycji którego klubu nowa (powstała w 1959 r.) Olimpia się odnosi.
       I żeby znów było ciekawie. Powstała w 1946 r. Olympia nie jest bezpośrednim przodkiem dzisiejszych żółto – biało – niebieskich. Zawirowania polityczne sprawiły, że po kilku latach klub zmienił (a w zasadzie mu zmieniono) nazwę na Ogniwo, a drużyna piłkarska zniknęła. Za bezpośredniego przodka dzisiejszej drużyny można uznać powstały przy elbląskiej Państwowej Fabryce Maszyn i Taboru Kolejowego, KS Tabory. Który to klub później został wchłonięty przez ZKSM „Turmas", który potem zmienił (a w zasadzie mu zmieniono) nazwę na Stal, potem już sami Stalowcy przechrzcili się na Turbinę, która potem „zjednoczyła się” z Polonią i nowymi Taborami w dzisiejszą ZKS Olimpię. Jak widać trochę to wszystko skomplikowane. 
       Historia żółto – biało – niebieskich obfituje w ciekawe historie. W przyszłym roku planuję wydać książkę opisującą najciekawsze lata z 75-letniej historii klubu z Agrykola 8. W związku z tym proszę wszystkich, którzy chcieliby się ze mną podzielić swoimi wspomnieniami z boiska, trybun, wyjazdów o kontakt z redakcją portElu - sebastian@portel.pl lub telefonicznie 55 235 39 76.
       Na logo 75-lecia można głosować tutaj, głosowanie trwa do niedzieli 14 lipca. Później zostanie wybrany herb klubu na 75-lecie.
      
      
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym ZKS Olimpia Elbląg
na podst. materiałów prasowych oprac. Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama