UWAGA!

Elbląg wyróżniony za sport

 Elbląg, arch. UM w
arch. UM w

Samorząd Elbląga został wyróżniony przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Marcina Kuchcińskiego podczas Gali Sportu za zajęcie drugiego miejsce w punktacji gminnej województwa warmińsko-mazurskiego w ogólnopolskim systemie współzawodnictwa sportowego młodzieży w 2023 r.

Podczas Gali Sportu, która odbyła się 28 marca br. w Olsztynie, podsumowano 2023 rok w województwie warmińsko-mazurskim. W trakcie uroczystości zostały wręczone wyróżnienia, nagrody i stypendia najlepszym sportowcom, trenerom oraz osobom działającym na rzecz sportu w województwie warmińsko-mazurskim. Jak informują organizatorzy gali z Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, spotkanie było okazją do podsumowań, refleksji i podziękowań za włożony trud oraz pracę w minionych miesiącach.

Marcin Kuchciński, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, wyróżnił także Miasto Elbląg za zajęcie drugiego miejsca w województwie w ogólnopolskim systemie współzawodnictwa sportowego w 2023 r. Gratulujemy wszystkim wyróżnionym. W 2023 r. wsparciem Samorządu Elbląga objętych było ponad 30 klubów sportowych, w których trenuje około 3000 zawodniczek i zawodników. Miasto Elbląg przekazuje klubom sportowym dotacje celowe na prowadzenie szkolenia sportowego i udział w zawodach, bezpłatnie udostępnia bazę sportową, wspiera organizację zawodów i przyznaje stypendia sportowe za wysokie wyniki. Wsparciem dla środowiska sportowego jest również Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu, który w imieniu Miasta Elbląg zarządza bazą sportową.

  Elbląg, Elbląg wyróżniony za sport
fot. arch. UM w Elblągu

 

W ubiegłym roku prezydent Elbląga Witold Wróblewski przyznał w sumie 70 dotacji na wsparcie realizacji zadań z zakresu działalności sportowej w łącznej kwocie 2 112 470 zł. Stypendia sportowe otrzymywało 51 zawodniczek i zawodników, w tym 30 to osoby rywalizujące w kategoriach młodzieżowych. Elbląskie kluby sportowe, prowadzące zajęcia treningowe z udziałem dzieci i młodzieży, korzystają nieodpłatnie z obiektów zarządzanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu. W 2023 r. z takiej formy wsparcia bieżącej działalności korzystało 26 klubów sportowych. Wartość nieodpłatnego udostępniania wyniosła ponad 3 700 000 zł.

 

Samorząd Elbląga jest partnerem w programach realizowanych przez polskie związki sportowe i kluby sportowe, których celem jest upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży, a zwłaszcza takich dyscyplin jak:

  • piłka ręczna (Ośrodek Szkolenia Piłki Ręcznej),
  • piłka nożna (Wojewódzki Ośrodek Szkolenia Piłkarskiego),
  • siatkówka (Siatkarskie Ośrodki Szkolne),
  • lekka atletyka (Lekkoatletyka dla każdego),
  • łyżwiarstwo (Łyżwiarski Ośrodek Szkolenia Sportowego Młodzieży)
  • hokej na lodzie (ośrodek szkolenia sportowego młodzieży – hokej na lodzie).

Na realizację powyższych programów Miasto Elbląg udostępnia bezpłatnie infrastrukturę sportową. W wyżej wymienionych programach uczestniczyło w ubiegłym roku 284 zawodniczek i zawodników oraz 14 trenerów. W 2023 r. Gmina Miasto Elbląg kontynuowała realizację programów o charakterze edukacyjno-sportowym, których celem jest m.in. popularyzacja sportu wśród dzieci i młodzieży takie jak: Szkolny Klub Sportowy oraz Lokalny Animator Sportu na siedmiu boiskach typu Orlik. W ramach Zespołu Szkół i Placówek Sportowych z oddziałami mistrzostwa sportowego realizowane są pozalekcyjne zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży w następujących dyscyplinach: piłka ręczna, lekka atletyka, judo, MTB, piłka siatkowa, koszykówka, karate, kajakarstwo. Wyżej wymienione zajęcia odbywają się w wymiarze 120 godzin lekcyjnych tygodniowo. Do realizacji tych zajęć zatrudnionych jest 20 trenerów, a uczestniczy w nich 340 zawodniczek i zawodników. Zadanie w całości finansowane jest z budżetu Gminy Miasto Elbląg.

 

ZSiPS realizuje również programy edukacyjno-sportowe takie jak:

  • powszechna nauka pływania dla szkół podstawowych oraz ratownictwo wodne dla szkół ponadpodstawowych: 120 godzin tygodniowo, 8 instruktorów/trenerów, 1800 dzieci,
  • powszechna nauka jazdy na łyżwach z elementami gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej dla szkół podstawowych oraz oddziałów wychowania przedszkolnego – 39 godzin tygodniowo, 4 instruktorów/trenerów, 936 zawodników.
Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama