Elbląscy kajakarze z sukcesami w Wałczu

Elbląg, Elbląscy kajakarze z sukcesami w Wałczu

W dniach 12-13 września w Wałczu odbyły się Mistrzostwa Polski Masters w kajakarstwie, czyli zawody dla osób powyżej 35 roku życia. W imprezie uczestniczyli mieszkańcy Elbląga, którzy zaznaczyli swoją obecność zdobywając wielokrotnie tytuły Mistrzów Polski.

Na szczególną uwagę zasługuje Jadwiga Nienałtowska, która startuje w kategorii wiekowej powyżej 70 lat. Wszyscy zazdroszczą jej witalności i radości z uczestniczenia w zawodach. Na uwagę zasługuje fakt, że nigdy nie była wyczynowym zawodnikiem, a mimo to, dzięki systematycznym treningom podniosła swój poziom sportowy na tyle, aby rywalizować z byłymi sportowcami i wygrywać z nimi. W swojej kategorii wiekowej 70+ zajęła I miejsce w wyścigu K-1 200 m i K-2 1000 m wspólnie z Januszem Błasiakiem. Poza tym w parze z Iwoną Kreczman w młodszej kategorii wiekowej 60+ dwukrotnie triumfowała w wyścigach K-2 na dystansie 200 m i 1000 m. Indywidualnie pani Iwona triumfowała w swojej kategorii wiekowej w wyścigu K-1200m.

Na uwagę zasługuje także Maciej Kurbiel, który pierwszy raz startował w tej imprezie, ale doskonale wpasował się do zespołu i w wyścigu K-4 1000 m mężczyzn w kategorii 50+ wspólnie z Tadeuszem Wieprzkowskim, Mirosławem Kreczmanem i Ryszardem Białkowskim wywalczył I miejsce. Od 3 lat osada z Elbląga jest niezwyciężona.

Na wyróżnienie zasługuje Ryszard Białkowski, który po niezwykle zaciętej rywalizacji wywalczył III miejsce w wyścigu K-1 200 m, jest to jego pierwszy medal w rywalizacji na kajaku jednoosobowym.

Dużym sukcesem było zwycięstwo osady K-2 w składzie Tadeusz Wieprzkowski – Mirosław Kreczman, którzy w wyścigu K-2 200 m w kategorii 50+ zdecydowanie zwyciężyli w rywalizacji w byłymi medalistami Mistrzostw Świata i uczestnikami Igrzysk Olimpijskich.

Mistrzostwa Polski Masters są jedyną imprezą, na której odbywają się wyścigi K-4 MIXT (2 mężczyzn i 2 kobiety). Także w tej rywalizacji mieszkańcy Elbląga okazali się najlepsi: w wyścigu na dystansie 1000 m zwyciężyli Jadwiga Nienałtowska, Iwona Kreczman, Ryszard Białkowski, Mirosław Kreczman. Na dystansie 200 m zwyciężyli Róża Banasik, Anna Nawrocka, Mirosław Kreczman, Tadeusz Wieprzkowski.

Do pełni szczęścia brakuje nam „młodych weteranów”. Zachęcamy wszystkich byłych zawodników oraz sympatyków kajakarstwa do kontaktu w celu rozpoczęcia treningów. Jak wiadomo, systematyczny wysiłek poprawia stan zdrowia. Zbliża się sezon jesienno-zimowy, w czasie którego zajęcia odbywają się w obiekcie sportowym MOSiR-u przy ul Radomskiej 5. Grupa jest zorganizowana przy klubie młodzieżowym PKS Korona Elbląg.